Przebieg inwestycji
Projekt obejmuje budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej 865 oraz mostu na Sanie między Muniną a Sobiecinem. Inwestycja kosztująca ponad 155 milionów złotych, współfinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, to jedno z większych zadań realizowanych przez samorząd województwa podkarpackiego. Firma Mosty Łódź, wykonawca robót, ukończyła już połowę prac. Most będzie miał 625 metrów długości, dwa pasy ruchu oraz ścieżki rowerowe.
![Nowy most na Sanie pod Jarosławiem w połowie budowy [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/06/25/66af63efa518f_p.jpg?1722770416)
Oczekiwania mieszkańców i kierowców
Mieszkańcy Jarosławia i okolicznych gmin, a także kierowcy często przejeżdżający przez miasto, czekają na tę przeprawę z niecierpliwością. Nowy most ma uprościć przejazd w kierunku Bełżca i Lubaczowa, odciążając dotychczasową jedyną przeprawę przez San na ulicy Sanowej w Jarosławiu. Planowane zakończenie prac przewidziane jest na przyszły rok.
Dalsze plany i szczegóły techniczne
Nowy odcinek drogi wojewódzkiej, na którym budowany jest most, będzie miał nieco ponad 4 km długości i będzie zlokalizowany w miejscowościach Munina, Sobiecin i Koniaczów. Trasa będzie biegła przez obszar Natura 2000 „Rzeka San” i nieużytki rolne. Inwestycja obejmuje także budowę oświetlenia ulicznego, chodników, ciągu pieszo-rowerowego, zatoki autobusowej, przejść ekologicznych i przebudowę wału przeciwpowodziowego. Konstrukcja mostu, dostosowana do specyfiki terenu, będzie żelbetowa.
![Nowy most na Sanie pod Jarosławiem w połowie budowy [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/17/b1/66af641e601cf_p.jpg?1722770462)
Kolejne etapy inwestycji
Drugim etapem inwestycji będzie budowa nowego odcinka drogi łączącego drogę wojewódzką w Koniaczowie z drogą wojewódzką 77 w Szówsku. Dokumentacja tego etapu została już przygotowana. Realizacja inwestycji, obejmująca przygotowanie dokumentacji projektowej, została wsparta finansowo w 80 proc. z Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury - Mosty dla Regionów. Całkowity koszt przygotowania dokumentacji wyniósł prawie 1,5 miliona złotych.