Nowy rozkład jazdy pociągów na sezon 2023/2024 dla Podkarpacia

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Nowy niedzielny pociąg łączący Przemyśl z Krakowem oraz stabilizacja oferty, która została rozwinięta w ostatnich latach. To najważniejsze nowości dla województwa podkarpackiego w rozkładzie PKP Intercity na sezon 2023/2024, który wejdzie w życie 10 grudnia.

W nowym rocznym rozkładzie jazdy utrzymana zostanie dotychczasowa oferta dla Rzeszowa, z/do którego będzie kursować 17 par pociągów oraz Przemyśla, który obsłuży 20 par pociągów. Od 10 grudnia mieszkańcy Rzeszowa skorzystają z 4 par połączeń bezpośrednio do Warszawy, a także z 15 par połączeń (14 całorocznych i 1 sezonowego) z Krakowem. Z kolei pasażerowie z Przemyśla będą mieli do wyboru 3 pary połączeń do Warszawy, a także 13 par połączeń do Krakowa. Utrzymana zostanie także oferta połączeń międzynarodowych. Z Przemyśla do Ukrainy kursować będzie nadal 8 par pociągów.

10 grudnia nastąpi też zmiana w siatce połączeń. Pociąg IC Zamoyski będzie kursował na trasie Rzeszów – Kołobrzeg – Rzeszów, a nie jak dotychczas z Kołobrzegu do Hrubieszowa. Zastąpi on skład IC Górski, obecnie kursujący z Rzeszowa do Szczecina. Z kolei IC Łukasiewicz uzupełni niedzielną ofertę na trasie Przemyśl – Kraków.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych i zmiany w kursowaniu

Obowiązujący od 10 grudnia rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Ze względu na prace inwestycyjne planowane przez zarządcę infrastruktury, od kwietnia do czerwca oraz od września do grudnia pociągi TLK Bieszczady i TLK Wetlina będą kursować trasą okrężną przez Strzyżów i Rzeszów Zachodni.

Do czerwca 2024 roku kontynuowana będzie modernizacja stacji Warszawa Zachodnia. Część pociągów nadal będzie obsługiwała stację Warszawa Gdańska, zamiast Warszawy Centralnej, lub będzie kursowała w skróconej relacji do/z Warszawy Wschodniej.

Więcej pociągów objętych graficzną rezerwacją miejsc

Od 10 grudnia PKP Intercity będzie zwiększało systematycznie liczbę połączeń, w których podróżni będą mogli wybrać miejsce ze schematu graficznego. Do 174 już udostępnionych połączeń obsługiwanych składami wagonowymi z tą funkcją dołączy kolejnych ponad 50. Graficzna rezerwacja miejsc pozwala wybrać konkretne miejsce w wagonie czy sprawdzić frekwencję w danym pociągu. Do niedawna funkcja ta była dostępna jedynie w spalinowych i elektrycznych zespołach trakcyjnych, które mają stałą liczbę miejsc siedzących. W 2023 roku przewoźnik zaczął wdrażać to rozwiązanie również dla połączeń obsługiwanych składami wagonowymi. Docelowo opcja wyboru miejsca ma być dostępna dla wszystkich połączeń krajowych przewoźnika.

Informacja dla podróżnych

Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 22 391 97 57 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora). Ponadto do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. 10 grudnia na dworcach w największych miastach Polski (Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Kraków, Katowice, Poznań, Wrocław) pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy rozkład jazdy pociągów na sezon 2023/2024 dla Podkarpacia - Nowiny

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu