Obniżenie podatku dla przedsiębiorców. Zobacz 5 prostych sposobów. Tak można rozliczyć PIT za 2022 r.

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Przedsiębiorcy, u których rozliczenie przebiega według skali podatkowej mogą za cały rok stosować 12 proc. stawkę podatku - o ile ich dochód nie przekroczył 120 000 zł.
Przedsiębiorcy, u których rozliczenie przebiega według skali podatkowej mogą za cały rok stosować 12 proc. stawkę podatku - o ile ich dochód nie przekroczył 120 000 zł. Bruno Fidrych/Polska Press
Wysokie podatki to coś, z czym muszą mierzyć się polscy przedsiębiorcy. Jak je obniżyć? 60 proc. przebadanych przedsiębiorców nie jest świadomych możliwości zmiany formy opodatkowania za 2022 rok, wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie e-pity. A to tylko jedna z szans, jakie dają nowe przepisy. Polski Ład wprowadził dużo zmian. Jak je wykorzystać, aby zyskać, a nie stracić? Podajemy skuteczne sposoby dla przedsiębiorców na obniżenie podatku. Na co warto zwrócić uwagę przy rozliczeniach i jak rozliczyć PIT, żeby nie stracić? Tak przedsiębiorca może sprawić, żeby jego podatek był niski.

Spis treści

Ulgi dla przedsiębiorców - jak z nich skorzystać?

Przepisy wprowadzone przez Polski Ład wprowadziły m.in. nowe ulgi, mogą z nich skorzystać np. przedsiębiorcy. Ustawodawca nowymi rozwiązaniami wspiera tych, którzy są innowacyjni oraz tych, którzy chętniej korzystają z najnowszych technologii.

- Polski Ład wprowadził pakiet ulg, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy. Od 2022 roku firmy mają dużo szerszy wachlarz możliwości związanych z preferencyjnym opodatkowaniem niż w latach ubiegłych. Ustawodawca, wprowadzając szereg udogodnień dla przedsiębiorcy, niewątpliwie stawia m.in. na rozwój nowych technologii oraz produktów, ekspansję rynków oraz zwiększenie poziomu transakcji bezgotówkowych - mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy, ekspertka z e-pity.pl.

Nowe ulgi, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy, to m.in.:

 • ulga na renowację, modernizację i nabycie nieruchomości zabytkowych oraz na inwestycje w fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej utworzonej dla zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków,
 • ulga na inwestycję w spółki alternatywne,
 • ulga z tytułu opłacania składek na rzecz związków zawodowych,
 • połączenie ulgi B+R i ulgi IP Box - od tego roku możliwe jest łączenie tych ulg oraz odliczenie kosztów kwalifikowanych wraz z preferencyjną stawką podatku w wysokości 5 proc. dla określonych dochodów dotyczących działalności badawczo-rozwojowej.

2

Z kolei ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą, mogą skorzystać z następujących odliczeń:

 • ulga marketingowa - z tytułu wydatków poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów,
 • ulga na koszty produkcji próbnej nowego produktu i wprowadzenie na rynek nowego produktu,
 • ulga na działalność sportową i kulturalną,
 • ulga na nabycie terminala płatniczego oraz wydatki związane z obsługą transakcji płatniczych przy jego użyciu,
 • ulga na robotyzację przedsiębiorstwa,
 • ulga na innowacyjnego pracownika,
 • ulga na nabycie/objęcie udziałów lub akcji.

Zmiany w zasadach opodatkowania. Jak stosować stawki podatku wg skali podatkowej?

Przedsiębiorcy, u których rozliczenie przebiega według skali podatkowej, mogą za cały rok stosować 12 proc. stawkę podatku - o ile ich dochód nie przekroczył 120 000 zł.

Po wyliczeniu podatku według tej stawki zastosować należy kwotę zmniejszającą, która wynosi 3600 zł.

Nadwyżkę ponad 120 000 zł opodatkowuje się 32 proc. podatkiem. Powyższa reguła dotyczy również wyliczenia zaliczki na podatek - począwszy od zaliczki opłacanej w lipcu 2022 roku (za czerwiec). Możliwe jest również ich obniżenie o składkę na ubezpieczenie zdrowotne zgodnie z regułami obowiązującymi od 1 lipca 2022 r.

W sytuacji nadpłacenia zaliczek z pierwszej części roku (gdy pierwszy próg skali wynosił 17 proc.), podatnik będzie miał prawo do ich zwrotu w związku z rocznym rozliczeniem podatku po złożeniu deklaracji podatkowej.

- Choć podwyższenie przez Ustawodawcę progu skali podatkowej do 120 000 zł, kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł oraz obniżenie stawki pierwszego progu do 12 proc. było działaniami wyczekiwanymi, to należy pamiętać, że nie były to jedyne zmiany dotyczące rozliczeń skalą podatkową wprowadzone od 2022 roku - komentuje Piątkowska.

Zaznacza także, że Polski Ład zniósł możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

- Każdy przedsiębiorca powinien zatem przeanalizować, która z dostępnych form opodatkowania jest dla niego najatrakcyjniejsza. Na jego decyzję będzie wpływać wiele czynników tj. osiągane dochody, profil wykonywanej działalności, możliwość skorzystania z poszczególnych ulg, czy też chęć rozliczania się wspólnie z małżonkiem - tłumaczy ekspertka z e-pity.pl.

Zmiana formy opodatkowania przy rozliczeniu rocznym - jak to zrobić?

Opodatkowanie dochodów osiągniętych w 2022 r. mogą wybrać podatnicy opodatkowani przed 1 lipca 2022 r.:

 • liniowo,
 • ryczałtem ewidencjonowanym.

Chodzi o dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej według skali podatkowej - 12 proc. lub 32 proc.

Aby skorzystać z tej możliwości, trzeba złożyć zawiadomienia o dokonaniu takiego wyboru w zeznaniu PIT-36. W tym roku zeznania te składamy w terminie do 2 maja 2023 r.

Oznacza to, że każdy przedsiębiorca, który pierwotnie miał rozliczać się liniowo lub ryczałtem ewidencjonowanym, może zmienić wybraną wcześniej formę. Dlatego warto sprawdzić, czy rozliczenie się z zastosowaniem zasad skali podatkowej nie będzie korzystniejsze. Ograniczeniem jest jedynie termin i złożenie formularza PIT.

Nowe limity zwolnień podatkowych. Co się zmieniło?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania przychodów do wysokości 85 528 zł, jeśli spełniają kryteria przewidziane w poszczególnych ulgach podatkowych. To rozwiązanie jest korzystne dla podatników. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są to ulgi niejednokrotnie bardzo skomplikowane w rozliczeniu.

Jeśli korzystamy ze zwolnienia, nie możemy odliczyć składek na zaliczki ZUS, które zostały odprowadzone od przychodów objętych daną ulgą.

Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie rozdzielenie składek na ubezpieczenia społeczne na te, które podlegają odliczeniu i te, których przy odliczeniu nie uwzględniamy. Może być to jeszcze bardziej problematyczne, jeśli otrzymujemy przychody z kilku źródeł.

Przedsiębiorcy otrzymali również możliwość korzystania ze zwolnień:

 • jako zmieniający rezydencję podatkową na polską,
 • dla rodziny wychowującej 4 i więcej dzieci,
 • jako pracujący (prowadzący działalność gospodarczą) seniorzy w wieku emerytalnym, którzy nie pobierają przysługujących im świadczeń z organów ZUS.

Łączna wartość zwolnienia nie może przekroczyć rocznie 85 528 zł przychodu. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania przychodów do wysokości 85 528 zł, jeśli spełniają kryteria przewidziane w poszczególnych ulgach podatkowych.

Sama konstrukcja i rozliczanie ulgi niejednokrotnie bywa bardzo skomplikowane w rozliczeniu.

 • Jeśli korzystamy ze zwolnienia, nie możemy odliczyć składek na zaliczki ZUS, które zostały odprowadzone od przychodów objętych daną ulgą. Zatem niezwykle ważne jest odpowiednie rozdzielenie składek na ubezpieczenia społeczne na te które podlegają odliczeniu i te, których przy odliczeniu nie uwzględniamy. Jest to tym bardziej kłopotliwe, jeśli otrzymujemy przychody z kilku źródeł.
 • Następnym problemem, który mogą napotkać przedsiębiorcy przy zwolnieniach z opodatkowania związanych z ulgami, jest odpowiednie rozdzielenie przychodów, które podlegają zwolnieniu oraz na te, które z tego zwolnienia nie korzystają. Szczególnie trudne będzie to dla pracujących seniorów, gdyż nie tylko muszą pilnować momentu przekroczenia limitu zwolnienia 85.528 zł, ale również weryfikować, w którym dokładnie dniu uzyskali uprawnienia do emerytury, jak również, kiedy otrzymali pierwsze świadczenie z tego tytułu.
 • Niejednokrotnie zatem skorzystanie z ulg będzie wymagało od podatników szerokiej wiedzy podatkowej i skrupulatnych obliczeń.

Odliczenie od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne nie będzie już możliwe

Od 1 stycznia 2022 r. nie ma już możliwości odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne od stałej podstawy. Nowe obciążenie wyniosło:

 • 9 proc. dochodu - w przypadku przedsiębiorstw rozliczających się według skali podatkowej (tj. obciążonych podatkiem 12 proc. przy dochodzie do 120 000 zł i 32 proc. przy dochodzie ponad 120 000 zł)
 • 4,9 proc. dochodu - w przypadku opodatkowanych liniowo (podatek 19 proc. dochodu).

Dla osób opodatkowanych kartą podatkową składka wynosi 9 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia, natomiast u ryczałtowców stała wartość ubezpieczenia zdrowotnego uzależniona jest od dwóch czynników tj. osiągniętych przychodów oraz przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedzającego rok składkowy.

- Z kolei, jeżeli przedsiębiorca rozlicza się liniowo, może odliczyć składki od dochodu lub zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu, jednak tylko do określonego limitu, który w 2023 roku wynosi 10 200 zł. W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jest możliwość odliczenia 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych od osiągniętego zysku, natomiast tym, którzy rozliczają się za pomocą karty podatkowej, przysługuje odliczenie 19 proc. zapłaconej składki od podatku – wyjaśnia rozmówczyni.

Podatnicy prowadzący działalność gospodarcza na zasadach ogólnych – składają PIT 36 za 2022 rok do 2 maja 2023 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomek
najprościej to przez pitaxa https://www.pitax.pl/

nie ma chyba aktualnie niczego wygodniejszego
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie