Obostrzenia w transporcie publicznym. Kogo dotyczą ograniczenia i co zakładają?
Nowe obostrzenia zapowiedziane przez Ministerstwo Zdrowia dotyczą także transportu zbiorowego. Od środy 15 grudnia 2021 limit obłożenia w autobusach, tramwajach i pociągach to maksymalnie 75% obłożenia. Dokładnie rok temu limity dla podróżujących były bardziej rygorystyczne. Przepisy ograniczały liczebność pasażerów do 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących w danym taborze.
Obecnie będzie to 75% obłożenia, a na więcej informacji związanych z obostrzeniem w transporcie zbiorowym musimy poczekać do momentu publikacji rozporządzenia.
Czy ograniczenia w transporcie dotyczą tylko osób niezaszczepionych?
W przypadku obostrzeń w gastronomii, kinach, teatrach czy hotelarstwie, wprowadzone limity dotyczą tylko osób niezaszczepionych, a weryfikacja certyfikatu szczepień klientów będzie leżała w rękach przedsiębiorców.
Aby ten limit został w jakikolwiek sposób przekroczony organizator/przedsiębiorca będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty. Jeżeli nie ma weryfikacji certyfikatów przy wejściu, to nie ma możliwości przekraczania nowego limitu 30% - powiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski
Nie została podana informacja kogo dotyczą limity w kontekście transportu zbiorowego
Obostrzenia w transporcie niemożliwe do zrealizowania – stanowczy post prezesa MPK Wrocław
Poirytowany planowanym obostrzeniami prezes spółki MPK Wrocław zamieścił na swoim profilu wyczerpujący post, który zakończył apelem do Ministra Zdrowia. Zdaniem Krzysztofa Balawejdera ogłoszone obostrzenia są niemożliwe do zrealizowania.
Frustrację prezesa MPK Wrocław wzbudził brak szczegółów w wytycznych oraz realnej oceny możliwości praktykowania nowych przepisów. Swoimi przemyśleniami podzielił się w poście na Facebooku.
Prezes spółki MPK tak argumentuje swoje wątpliwości:
- przewoźnicy nie dysponują zapasowymi autobusami i tramwajami, w których można by pomieścić wszystkich potrzebujących transportu pasażerów stosując się do limitu 75%,
- liczba pasażerów komunikacji miejskiej jest coraz większa i dochodzi do poziomu sprzed pandemii.
- brak osób odpowiedzialnych za ewentualną weryfikację statusu pasażerów pod kątem zaszczepienia
Krzysztof Balawejder podkreśla brak precyzyjności w ogłoszonych obostrzeniach. Zastanawia się, czy w transporcie publicznym planowane limity do 75% obłożenia, będą dotyczyły tylko osób niezaszczepionych, podobnie jak to ma miejsce w branży gastronomicznej czy hotelowej oraz w jaki sposób to weryfikować, aby nie nadużyć kompetencji i obowiązków kierowców pojazdów oraz nie zakłócić płynności w rozkładach jazdy.
Po raz kolejny mamy do czynienia z działaniami populistycznymi, które nie mają oparcia w naukowych danych dotyczących rozprzestrzeniania się koronawirusa. A, przypominam, zgodnie z badaniami zagranicznych naukowców (z krajów takich jak Niemcy czy Francja) transport publiczny jest i był bezpieczny.
Na koniec prezes MPK Wrocław kieruje apel do Ministra Zdrowia:
Jeśli oczekujemy nowych i lepszych rezultatów, to nie możemy ciągle stosować tych samych metod. Apeluję do Ministra Zdrowia o rewizje swojego stanowiska w tym zakresie i podjęcia realnych działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa epidemicznego.