OC kierowcy: 18.10.2019 r. Rekordowa podwyżka kary za brak komunikacyjnego ubezpieczenia OC kierowcy

AIPZaktualizowano 
Najczęściej karani posiadacze samochodów osobowych w 2020 r. będą musieli zapłacić już 5200 zł (o 700 zł więcej) za przerwę obowiązkowej ochrony wynoszącą powyżej 14 dni. Waldemar Wylęgalski / Polska Press
Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili obliczyć, o ile stawki karne dla nieubezpieczonych kierowców zmienią się na początku 2020 r. W kontekście kar za brak OC, na uwagę zasługują również przedwyborcze obietnice dotyczące szybkiego wzrostu płacy minimalnej do 3000 zł brutto oraz 4000 zł brutto. Podstawowa stawka karna niebawem przekroczy 5000 zł.

Od niedawna wiemy, ile ma wynosić płaca minimalna w 2020 roku. Na tej podstawie można już wyliczyć przyszłe kary dla kierowców za brak polisy OC.

Niedawno dowiedzieliśmy się, jaka będzie wysokość płacy minimalnej w 2020 r. Takie najniższe wynagrodzenie „etatowców” w relacji do bieżącego roku ma wzrosnąć o 350 zł i osiągnąć poziom 2600 zł brutto.
Warto zdawać sobie sprawę, że wspomniana podwyżka będzie miała bezpośredni wpływ nie tylko na sytuację przedsiębiorstw i budżety domowe najniżej wynagradzanych pracowników.

Wzrost płacy minimalnej oznacza również automatyczne podwyższenie kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowców.

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili obliczyć, o ile stawki karne dla nieubezpieczonych kierowców zmienią się na początku 2020 r. W kontekście kar za brak OC, na uwagę zasługują również przedwyborcze obietnice dotyczące szybkiego wzrostu płacy minimalnej do 3000 zł brutto oraz 4000 zł brutto.

Podstawowa stawka karna niebawem przekroczy 5000 zł

Warto wiedzieć, że podniesienie stawek karnych za brak OC nie wymaga dodatkowej decyzji rządu. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wprowadziła bowiem automatyczny system podwyższania kar dla nieubezpieczonych kierowców w zależności od wzrostu płacy minimalnej.

 • Zgodnie z przepisami wspomnianej ustawy, bazowa kara za przerwę w ochronie (wynoszącą ponad 14 dni), stanowi w każdym roku:
 • dwukrotność najniższego wynagrodzenia (stawka dla posiadaczy samochodów osobowych)
 • trzykrotność najniższego wynagrodzenia (stawka dla posiadaczy samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników samochodowych)
 • jedną trzecią najniższego wynagrodzenia (stawka dla posiadaczy innych pojazdów - np. motocykli i motorowerów)
OC kierowcy: 18.10.2019 r. Rekordowa podwyżka kary za brak komunikacyjnego ubezpieczenia OC kierowcy

Załączona tabela przedstawia stawki kar za brak OC, które będą obowiązywały w 2020 r. Zestawienie przygotowane przez Ubea.pl uwzględnia różne typy pojazdów mechanicznych i swoiste rabaty za przerwę w ubezpieczeniu nieprzekraczającą 14 dni. „Takie spodziewane stawki karne można wyliczać już teraz pamiętając, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zaokrągla wyniki swoich kalkulacji do pełnych dziesiątek złotych. Ma to znaczenie np. w przypadku kary dla posiadacza motocykla związanej z przerwą w ochronie nieprzekraczająca 3 dni” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Pracodawcy walczą między sobą o dobrych pracowników oferując im poza wyższą płacą dodatkowe przywileje. Pakiet medyczny to już standard, podobnie jak karnet na siłownię. Co teraz jest największym hitem> Kliknij po prostu w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego!

Informacje z załączonego zestawienia wskazują, że najczęściej karani posiadacze samochodów osobowych w 2020 r. będą musieli zapłacić już 5200 zł (o 700 zł więcej) za przerwę obowiązkowej ochrony wynoszącą powyżej 14 dni. „Pokaźna będzie też kara dla właściciela auta w przypadku nieposiadania OC przez 4 dni - 14 dni. Mówimy o kwocie 2600 zł, która wzrośnie o 350 zł w porównaniu z bieżącym rokiem. Nawet bardzo krótka przerwa ubezpieczeniowa wynosząca do 3 dni włącznie, niebawem będzie oznaczała konieczność zapłacenia aż 1040 zł przez właściciela samochodu osobowego” - wylicza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Szybkie wzrosty kar w kolejnych latach są przesądzone …

W kontekście wzrostów stawek karnych za brak OC, nie sposób pominąć tematu związanego z przedwyborczymi obietnicami. Część kierowców mogła nie skojarzyć zapowiedzi zwiększenia „najniższej krajowej” do 3000 zł brutto (w 2021 r.) oraz 4000 zł brutto (w 2024 r.) z podwyżkami kar za brak OC. „Jeżeli tak duże wzrosty minimalnego wynagrodzenia staną się faktem, a mechanizm obliczania stawek karnych nie ulegnie zmianie, to brak polisy OC przez okres przekraczający 14 dni, w 2024 r. będzie kosztował kierowcę samochodu osobowego aż 8000 zł. Trzeba pamiętać, że niezależnie od obietnic wyborczych poziom płacy minimalnej prawdopodobnie szybko wzrośnie w najbliższych latach (ze względu na wyższą inflację i niedobór pracowników)” - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Warto dodać, że szybki wzrost kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC dla kierowców, wcale nie jest czymś nowym w polskich warunkach.

 • Przez ostatnie lata stawka karna dotycząca posiadaczy samochodów osobowych i przerwy w ochronie przekraczającej 14 dni rosła następująco:
 • 2012 rok - 3000 zł
 • 2013 rok - 3200 zł
 • 2014 rok - 3360 zł
 • 2015 rok - 3500 zł
 • 2016 rok - 3700 zł
 • 2017 rok - 4000 zł
 • 2018 rok - 4200 zł
 • 2019 rok - 4500 zł

„Pomimo corocznych wzrostów stawek karnych i coraz większej skuteczności tzw. wirtualnego policjanta, czyli systemu stosowanego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, skala problemu dotyczącego nieubezpieczonych kierowców wcale nie maleje. Właśnie dlatego przyszły rząd powinien zadać sobie pytanie, czy obecny model karania za brak OC jest właściwy” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

polecane: Afera Amber Gold - liczby, które szokują

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2 października, 20:51, Gość:

To jest zwykła kradzież państwo zmusza ludzi do płacenia ubezpieczenie powinno być dobrowolne zwykła lichwa niech się zajmą płacami w tym chorym kraju a nie ludzie za 1500 ciężko tyrają a sami pierdzą w stołki i głupoty wymyślają niech na szubienice odrazu skazują tyle co ta kara wynosi to pensje takie powinny być netto

[wulgaryzm] przygłupie

G
Gość

Dostałem za ciężarowy 1350zl za jedną dobę, auto akurat było na serwisie, porażka...

G
Gość

Już niedługo jak gość wygra w Strasburgu koniec ubezpieczeń obowiązkowych ha ha 😂 wtedy się zacznie

G
Gość

To jest zwykła kradzież państwo zmusza ludzi do płacenia ubezpieczenie powinno być dobrowolne zwykła lichwa niech się zajmą płacami w tym chorym kraju a nie ludzie za 1500 ciężko tyrają a sami pierdzą w stołki i głupoty wymyślają niech na szubienice odrazu skazują tyle co ta kara wynosi to pensje takie powinny być netto

G
Gość
26 września, 10:01, Gość:

Mój szwagier jeździ bez ubezpieczenia i jakoś kar nie dostaje , za poprzedni samochód też nie płacił i zero kary , uznał że nie opłaca się płacić

27 września, 10:13, Gość:

Przypomnę sobie wcześniej czy później niech już zbiera na karę. Moja teściowa rozwalił samochód i stał sobie bez przeglądu i ubezpieczenia. Po jakimś czasie to sprzedali A mandacik przyszedł po roku czasu 12000 zł i nie bylo tłumaczeń. Wiwad rządy w Polsce albo już polin.

Gadasz vlupoty idioto nie wprowadzaj ludzu w blad

J
John Doe
26 września, 10:01, Gość:

Mój szwagier jeździ bez ubezpieczenia i jakoś kar nie dostaje , za poprzedni samochód też nie płacił i zero kary , uznał że nie opłaca się płacić

Jak jest bogaty to niech nie płaci OC. Już widzę jak naprawia samochód kogoś za własne pieniądze jak będzie sprawca kolizji. W sumie to co dziwnego jak ma samochód za 1000 zł. Nauka na błędach może być bardzo droga, ale jak ma go to nauczyć pokory niech tak robi dalej.

D
Daro

Słuchajcie, rozmawiałem ze swoją agentką ubezpieczeniową PZU.

Powiedziała mi, że ubezpieczenie odnawia się automatycznie następnego dnia po wygaśnięciu starego ubezpieczenia i jest aktualne chociaż bym opłacił nowe ubezpieczenie dopiero po 6 lub nawet 10 miesiącach. Tylko, że wtedy zapłacę z należnymi odsetkami a wiadomo ile odsetek naliczy PZU.

Pytałem też co będzie w razie stłuczki, wypadku, gdy ubezpieczenie jest odnowione a nie opłacone. Odpowiedź była, że auto jest ubezpieczone.

Ten artykuł dotyczy osób, które zmieniają ubezpieczyciela.

C
Cyklon b
27 września, 13:49, tak tylko pytam:

tiaaa a ten żyd który potrącił na pasach polską staruszkę to ile zapłacił ?

Dawno powinien byc w lazni umyty.

G
Gość

To jest polowanie na gapowe i zbieranie kasy na 500

G
Gość
24 września, 9:22, Misiek:

Ja jakoś nie umiem zrozumieć tego braku ubezpieczenia. Przecież KAŻDY ubezpieczyciel ma automatyczne przedłużenie aktualnego ubezpieczenia (jeżeli się nie odwoła, nie zrezygnuje), a poza tym 2 - 3 tygodnie przed końcem aktualnego wysyła propozycję przedłużenia wraz z gotowymi dokumentami. Jak więc można "zapomnieć" o przedłużeniu ? Według mnie jest to świadome działanie dla oszczędności. Oczywiście rozumiem to, że taka obowiązkowa opłata boli (kolejny, niemały, koszt użytkowania samochodu), czasami dość dotkliwie, ja też ją płacę, ale wolę nie myśleć ile trzeba byłoby zapłacić, gdyby się ubezpieczenia nie posiadało.

Nie wypowie lub oplaci składki za mijający okres ubezpieczenia. Zaległość 1pln zwalnia ubezpieczyciela z automatycznego wznowienia.

Ale masz racje - też tego nie rozumirm a kara jest adekwatna do przewinienia. Co to jest 5000pln w przupadku szkody na człowieku?

G
Gość
27 września, 10:18, Obserwujący dogłębnie:

A jak ktoś w tym okresie będzie w szpitalu lub jego zrodrowie uniemożliwi mu zapłacenie to co. Ten przepis jest głupi od lat to przepis ustalony przez idiotów.

Dogłębnie przeczytaj art. 28 ustawy regulującej ubezpieczenie obowiązkowe.

t
tak tylko pytam

tiaaa a ten żyd który potrącił na pasach polską staruszkę to ile zapłacił ?

N
Nikt ważny

Niedługo wprowadzą podatek od oddychania pod przykrywką ekologii, bo wydychamy dwutlenek węgla. #$$

N
Niko

Posługując się czyimiś danymi stałymi ( nazwisko i pesel ) można kupić samochód. Automatycznie przejmujemy zniżki OC oraz jeździmy BEZ KONSEKWENCJI bo na obce konto. Dawca danych o niczym nie wie a nawet jeśli to zawsze po trzech miesiącach sprawa jest umarzana. Młodzi kierowcy oraz osoby mające coś do ukrycia są zadowolone.

T
Taka prawda.

Rezim jak w Korei najlepiej strzelić w łeb . Druga Korea. !!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3