Baltic Pipe a bezpieczeństwo energetyczne Polski
Minister rozwoju Krzysztof Paszyk podkreślił, że gazociąg Baltic Pipe jest kluczowym elementem w kontekście podniesienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.
- Gazociąg Baltic Pipe jest jednym z elementów, który wpłynął na podniesienie naszego bezpieczeństwa energetycznego. To bardzo ważne ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie i uniezależnienie się od rosyjskich dostaw - zaznaczył Paszyk podczas spotkania z Cecilie Myrseth.
Baltic Pipe, podmorski gazociąg, został uruchomiony 27 września 2022 roku. Przebiega on na długości 274 km, łącząc norweski szelf kontynentalny przez Danię z Polską. W pierwszym roku funkcjonowania gazociągu, do Polski przetransportowano ponad 5,5 miliardów metrów sześciennych gazu. Od stycznia do końca sierpnia 2024 roku, do Polski trafiło 6,25 miliardów metrów sześciennych tego surowca.
Norwegia jako strategiczny partner
Paszyk zaznaczył, że Norwegia jest dla Polski strategicznym partnerem zarówno w kontekście gospodarczym, jak i bezpieczeństwa.
- Istotny jest tutaj import surowców energetycznych pochodzących ze złóż węglowodorów na norweskim szelfie kontynentalnym. Wcześniej w znacznej mierze były one sprowadzane z Rosji, a których import z tego kierunku praktycznie ustał w wyniku wywołania konfliktu zbrojnego z Ukrainą – stwierdził minister.
Relacje Polski i Norwegii od lat są bardzo dobre, ale nabrały "szczególnego znaczenia w obecnej sytuacji geopolitycznej spowodowanej wojną na Ukrainie". "Naszą wspólną troską jest zapewnienie Ukrainie wsparcia w odbudowie zrujnowanego kraju" - dodał Paszyk.
Współpraca na rzecz konkurencyjności Europy
Minister Paszyk zwrócił uwagę, że Polska liczy na współpracę z Norwegią w zakresie działań na rzecz przywracania konkurencyjności w Europie.
- Będzie to możliwe m.in. poprzez stworzenie stabilnych warunków dla innowacyjnego i zrównoważonego wzrostu, w tym takiej transformacji energetycznej, która będzie wspierać wzrost gospodarczy - powiedział minister.
Podkreślił, że konkurencyjność przemysłu europejskiego jest kluczowa, ponieważ ma wpływ na pozostałe sektory gospodarki. "Rosnące ceny energii w Europie negatywnie wpływają na postrzeganie Unii, jako atrakcyjnego miejsca do inwestycji" - dodał Paszyk.
Przemysł kosmiczny i współpraca w ramach EOG
Paszyk zauważył również, że przemysł kosmiczny jest jednym z kluczowych sektorów w polskiej gospodarce. "Sektor kosmiczny będzie więc ważnym obszarem podczas polskiej prezydencji" - poinformował minister.
Jednym z tematów spotkania była także współpraca w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Minister Paszyk wyraził zadowolenie z zakończenia negocjacji i podpisania Porozumienia w sprawie Mechanizmu Finansowego EOG i Norwegii. Porozumienie to zostało podpisane 12 września 2024 roku i wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku. "Aby obraz sytuacji był pełny, konieczne jest, aby proces ratyfikacji przebiegł bez zakłóceń i aby protokół ustaleń został podpisany tak szybko, jak to możliwe" - podkreślił minister Paszyk.
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
