Oprócz interwencji w sprawach, w których w ocenie Rzecznika doszło do naruszenia Konstytucji Biznesu, Rzecznik zaopiniował 264 projekty ustaw na etapie rządowym, 140 projekty ustaw na etapie parlamentarnym oraz 46 projektów ustaw samorządowych.
- Wygrywamy sprawy dla przedsiębiorców, którzy są pokrzywdzeni. Urzędnicy nie stosują Konstytucji Biznesu. Mały ZUS plus który dzisiaj wszedł w życie to też nasze dzieło. To my skierowaliśmy do premiera pismo a następnie pokazywaliśmy szkodliwość ryczałtowego ZUS-u. W tej chwili mamy ZUS skorelowany z dochodami, a będziemy walczyli o to, żeby objąć tym wszystkich przedsiębiorców- wyjaśnia w rozmowie z AIP Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i średnich Przedsiębiorców.
- Chcemy żeby mały ZUS plus obejmował wszystkich przedsiębiorców, których dochody nie przekraczają 6 tys zł. Chcemy regionalizacji płacy minimalnej i powiązania jej ze średnim wynagrodzeniem, żeby ten parametr nie był oderwany od rzeczywistości ekonomicznej. Proponujemy tak jak związki zawodowe w tym pewnym konsensusie, czyli 50 proc. średniej pensji, to płaca minimalna a najlepiej gdyby była stosowana ona regionalnie w taki sposób, że będzie dostosowana do rozwoju gospodarczego powiaty- wylicza.
Ponadto Abramowicz zwraca uwagę na to aby Sądy Gospodarcze zaczęły szybciej orzekać i szybciej rozstrzygać sprawy przedsiębiorców. - Być może byłoby to dobre rozwiązanie, żeby działały one dzień po dniu albo inne, podobne rozwiązanie. Musimy się zmieścić w pół roku i to nie w terminie instrukcyjnym tak jak chce Ministerstwo Sprawiedliwości, tylko w realnych terminach które są zaplanowane i wynoszą maksymalnie 6 miesięcy- wyjaśnia
Kolejnym punktem jest powołanie rady odwoławczej przy Ministerstwie Finansów z udziałem przedsiębiorców. - Chodzi o to, żeby urzędnicy administracji skarbowej nie bali się podejmować decyzji zgodnej z Konstytucją Biznesu, żeby mieli coś co pozwoli im podejmować decyzje w momentach kiedy pojawiają się rozbieżności, które powinni interpretować na korzyść przedsiębiorców, a oni ciągną sprawy przez kolejne sądowe instancje,a my chcemy, że kiedy pojawia się pozytywne rozwiązanie, to sprawa się kończy. Chcemy zabezpieczyć tych urzędników taka radą. Konsultujemy to dzisiaj z Ministerstwem Finansów- tłumaczy
Przy okazji Abramowicz chce realnej odpowiedzialności dyscyplinarnej dla urzędników, którzy łamią Konstytucję Biznesu. Dzisiaj jest to fikcyjna odpowiedzialność.
- Okazuje się, że na 60 tys urzędników służby skarbowej zostało złożonych niewiele ponad 40 wniosków dyscyplinarnych. Sam złożyłem 4 takie wnioski, wszystkie zostały przez komisję dyscyplinarną odrzucone. Musi być tak, że tych urzędników którzy pracują dobrze nagradzamy, natomiast tych którzy nadal bojkotują konstytucję Biznesu, nie chcą się zmienić, to niestety musimy mieć narzędzia dyscyplinujące- mówi.
Kontrole przedsiębiorców powinny być przeprowadzana zgodnie z tym, co mówi dzisiaj prawo przedsiębiorców czyli nie trwały dłużej niż założone tam daty, np. dla mikro nie więcej niż 12 dni w roku. - Otóż dzisiaj mamy 11 wyłączeń które stosują wszystkie urzędy jako wytrych i to jest prawo martwe- wylicza Abramowicz.
- Chcemy zaprzestania praktyki nadużywania aresztów tymczasowych dla przedsiębiorców. W większości są to przestępstwa na dokumentach. Chcemy wprowadzić dziewięciomiesięczne ograniczenie jako maksymalny czas aresztu tymczasowego. Przez ten okres prokuratura powinna te dokumenty przeanalizować a świadków przesłuchać. Przetrzymywanie tych przedsiębiorców nie służy ani poprawianiu atmosfery prowadzenia działalności w Polsce a ni wizerunkowi Polski na świecie dodaje Abramowicz.
Dodatkowo Rzecznik chce zastosowania „zasady brytyjskiej”- dla mikro przedsiębiorców, czyli zniesienia obowiązków biurokratycznych.
Główne zadania Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców na 2020 rok:
- Mały ZUS (bez limitu przychodowego 10 tys. zł, likwidacja 3/5)
- Płaca minimalna - ½ średniej pensji
- Sprawa w sądzie gospodarczym – nie dłużej niż 6 miesięcy
- Rada odwoławcza z udziałem przedstawicieli MF i przedsiębiorców (tylko utrzymanie, zmiana lub uchylenie decyzji przez Izbę Administracji Skarbowej, bez ponownego rozpatrzenia)
- Odpowiedzialność dyscyplinarna (system nagradzania i karania urzędników)
- Kontrole przedsiębiorców bez wyłączeń ustawowych
- Ograniczenie praktyki nadużywania tymczasowych aresztowań dla przedsiębiorców (w tym aresztów wydobywczych)
- Brak nowych obowiązków dla mikroprzedsiębiorców
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?