Odrzucenie spadku przy zadłużeniu spadkodawcy. Kiedy warto to zrobić, co z prawem do zachowku?

Bartłomiej Ciepielewski
Odrzucenie spadków chroni spadkobiorcę przed niepotrzebnymi formalnościami.
Odrzucenie spadków chroni spadkobiorcę przed niepotrzebnymi formalnościami. pixabay.com/RazorMax
Spadek najczęściej kojarzy się z korzyściami, lecz po śmierci spadkodawcy można przejąć także długi. Jeśli chcemy tego uniknąć, warto rozważyć odrzucenie spadku, choć możliwe są też inne rozwiązania. Kiedy zrzeczenie się spadku ma sens, jak to zrobić i co wtedy z zachowkiem?

Spis treści

Po śmierci bliskiej osoby mamy kilka miesięcy na uregulowanie kwestii formalnych związanych ze spadkiem. Niestety, czasem zamiast cennego majątku możemy przejąć po zmarłym spore zobowiązania finansowe. Warto zatem sprawdzić, jakie rozwiązania prawne uchronią nas przed taką sytuacją.

Co można zrobić ze spadkiem?

Każdy spadkobierca - zarówno testamentowy, jak i ustawowy - może zadecydować o tym, czy chce przyjąć lub odrzucić spadek. Zgodnie z polskim prawem mamy do wyboru trzy rozwiązania:

  • przejąć spadek wprost - dziedziczymy cały majątek, a także długi, bez ograniczenia odpowiedzialności. W celu przejęcia tej formy spadku konieczne jest złożenie specjalnego oświadczenia przed notariuszem lub w sądzie w ciągu 6 miesięcy od momentu otwarcia spadku, lub uzyskania wieści o śmierci,
  • odebrać spadek z dobrodziejstwem inwentarza - najprostsze rozwiązanie, niewymagające żadnych kroków, gdyż stosowane jest automatycznie. W tym przypadku będziemy również odpowiadali za długi, ale tylko do wysokości przejętego majątku, co chroni nasze finanse,
  • odrzucić spadek - to trzecia, teoretycznie najbezpieczniejsza opcja, która co prawda pozbawia nas prawa do majątku, ale też chroni przed nieprzyjemnościami. Czynność ta również wymaga odwiedzenia notariusza lub złożenia oświadczenia w sądzie w okresie maksymalnie 6 miesięcy od otwarcia spadku lub powiadomienia nas o śmierci spadkodawcy.

Kiedy warto zrzec się spadku?

Obowiązujące obecnie przepisy skutecznie chronią nas przed przejęciem niechcianych zobowiązań. Warto jednak pamiętać, że jeszcze kilka lat temu bez złożenia odpowiednich dokumentów w sądzie lub przed notariuszem spadkobierca przyjmował automatycznie całość spadku, wraz z długami. Teraz, co najwyżej, nie odnotujemy żadnych korzyści z tego tytułu.

Pomimo że przepisy zapewniają nam ochronę w pewnych sytuacjach, odrzucenie spadku może okazać się korzystniejszym rozwiązaniem. Warto zdecydować się na to szczególnie wtedy, gdy jesteśmy pewni, że spadkobierca jedyne, co mógł po sobie pozostawić to zadłużenie. Wybierając odrzucenie spadku, unikniemy wielu formalności, a także kosztów, które wiążą się m.in. ze spisaniem inwentarza.

Przeczytaj też: Jak przepisać dom lub mieszkanie bliskiej osobie?

Odrzucenie spadku - jak to zrobić i do kiedy?

Oświadczenie o odrzuceniu spadku można złożyć przed sądem lub notariuszem. Brak odpowiedniego oświadczenia oznacza, że spadkobierca przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Termin na dostarczenie dokumentów wynosi 6 miesięcy i jest liczony od chwili śmierci spadkodawcy lub uzyskania informacji o jego odejściu.

Spadek można odrzucić po upłynięciu wyznaczonego terminu, jeśli został odebrany pod wpływem błędu, czyli np. gdy spadkobiercy nie wiedzieli o zadłużeniu lub faktycznej wartości majątku. Może też dojść do sytuacji, że spadkobiercy nie wiedzieli, że przyznano im spadek. Wtedy muszą to udowodnić przed wymiarem sprawiedliwości.

Wniosek o odrzucenie spadku składamy w sądzie rejonowym lub przed notariuszem. To od spadkobiercy zależy, którą opcję wybierze, uwzględniając, czy ważniejszy jest czas, czy też oszczędność pieniędzy.

W sądzie konieczne będzie złożenie wniosku o odrzucenie, odpisu aktu zgonu, a także dowodu opłaty. To bardziej czasochłonna opcja, jednak stosunkowo tania. Druga możliwość to wizyta u notariusza, która będzie droższa, ale wszystko zostanie pewnie załatwione podczas jednej wizyty.

Jakie są skutki odrzucenia spadku?

Odrzucenie spadku sprawia, że spadkobierca traci wszelkie prawa oraz obowiązki wchodzące w skład spadku. Oznacza to, że traktowany jest jako osoba zmarła, zatem do dziedziczenia dochodzą wtedy zstępne osoby odrzucającej spadek, ewentualnie zwiększane są ich udziały.

Zrzeczenie się spadku pozbawia także prawa do zachowku. Warto pamiętać, że w wyniku tej decyzji spadkobiercami mogą stać się dzieci. One także powinny złożyć odpowiednie oświadczeniem, by uniknąć nieprzyjemności.

Warto pamiętać, że do odrzucenia spadku uprawnione są osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych. Chodzi o osoby pełnoletnie, które nie są częściowo lub całkowicie ubezwłasnowolnione.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu