Spis treści
„W sprawach spadkowych największą rolę odgrywa testament, czyli ostatnia wola zmarłego. Spadkodawca może w nim przekazać swój majątek dowolnie wybranej osobie, nawet jeśli ta nie jest z nim spokrewniona. Testament można spisać u notariusza lub samodzielnie, co jest dość proste i może zająć tylko kilka minut” – podaje Strefa Biznesu.
Taki testament z poświadczeniem notarialnym można również wpisać do Notarialnego Rejestru Testamentów. Chociaż spisywanie testamentu jest w Polsce coraz bardziej promowane, Polacy wciąż rzadko się na to decydują. Jak się okazuje, jest to 8 na 100 osób po 45. roku życia.
Przeczytaj również: Jak przekazać spadek osobie niespokrewnionej??
Jakie zmiany w testamentach planuje rząd?
W planach pojawiło się nowe rozwiązanie w prawie spadkowym. Chodzi konkretnie o testament audiowizualny, nad takim rozwiązaniem pracuje aktualnie Ministerstwo Sprawiedliwości.
Testament audiowizualny ma być nowym sposobem na sporządzenie testamentu. Wystarczy do tego urządzenie, które trwale rejestruje obraz i dźwięk i umożliwia jego późniejsze odtworzenie, czyli np. kamera.
Autorzy proponowanych zmian podkreślają jednak, że osoby sporządzające testament podejmują taką decyzję bardzo późno, nawet w ostatnich momentach swojego życia. Warto przypomnieć, że do sporządzenia testamentu w formie ustnej potrzebna jest odpowiednia liczba świadków, w tym wypadku co najmniej trzech. Czasami nagły wypadek również uniemożliwia spisane testamentu. Tym problemom ma zaradzić jego nowa forma.
Pojawią się zmiany w testamencie ustnym
To nie jedyne zmiany, nad którymi pracuje właśnie rząd. Mowa jest też o nowej formie testamentu ustnego. Wystarczy trzech świadków, którzy wysłuchają ostatniej woli, jeśli szczególne okoliczności i obawa o rychłą śmierć uniemożliwiają jakikolwiek inny sposób spisania ostatniej woli.
„Odmiennie niż dotychczas, do sporządzenia testamentu nie wystarczy samo istnienie samej obawy rychłej śmierci spadkodawcy jak i samo istnienie szczególnych okoliczności, wskutek których zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Proponowane rozwiązanie prowadzi do połączenia tych przesłanek, a dodatkowo, aby można było sporządzić testament ustny, szczególne okoliczności będą musiały wystąpić nagle” – podają autorzy projektu.
W planach też inne zmiany związane z testamentami
Wśród zmian proponowana jest również likwidacja testamentu podróżnego, którego sporządzenie możliwe jest jedynie na statkach orskich i powietrznych. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, jest to martwa instytucja, ma mało zastosowań na co dzień i to przemawia za zlikwidowaniem tej formy spisywania ostatniej woli.
Kolejną szykowaną zmianą jest testament wojskowy. Wiąże się to za panującą sytuacją za granicami naszego kraju i udział polskich sił zbrojnych w zagranicznych misjach. - Obecnie obowiązujące przepisy nie objęły dotąd przypadków uczestnictwa żołnierzy w takich działaniach wojskowych. To z kolei ogranicza możliwość stosowania przepisów o testamencie wojskowym. Brak też przepisów, które wskazują, w jakich okolicznościach powinno być dopuszczalne sporządzenie testamentu tej treści – wyjaśnia DGP.
Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego ma zostać przyjęta przez rząd w ostatnim kwartale 2024 roku.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
