Ogromny wzrost inwestycji zagranicznych. NBP: 54 mld zł inwestycji bezpośrednich w Polsce w 2020 r.

OPRAC.: Red.
- "Dodatni wpływ na saldo transakcji miały reinwestycje zysków oraz transakcje nabycia udziałów kapitałowych i zasilenia kapitałem"- podał NBP.
- "Dodatni wpływ na saldo transakcji miały reinwestycje zysków oraz transakcje nabycia udziałów kapitałowych i zasilenia kapitałem"- podał NBP. Michal Gaciarz / Polska Press
Udostępnij:
- Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich w 2020 roku wyniósł 54 mld zł- poinformował Narodowy Bank Polski we wtorkowym komunikacie. Oznacza to, że ich wartość w Polsce wzrosła o 4 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Jednocześnie dodano, że saldo polskich inwestycji za granicą w 2020 r. spadło o 29 proc. do 5,1 mld zł.

- "W 2020 roku istotny wpływ na poziom przepływów z tytułu inwestycji bezpośrednich na świecie miała pandemia COVID-19"- podano w komunikacie NBP. Jednocześnie dodano, że wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce wzrosła o 4 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. - Wzrost ten w dużej mierze wynikał z decyzji zagranicznych inwestorów bezpośrednich o reinwestowaniu w Polsce zysków wypracowanych przez firmy, w których są inwestorami" - napisano.

NBP poinformował, że napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich w 2020 roku wyniósł 54,0 mld zł. - "Dodatni wpływ na saldo transakcji miały reinwestycje zysków (44,2 mld zł) oraz transakcje nabycia udziałów kapitałowych i zasilenia kapitałem (16,8 mld zł). Saldo pomniejszyły ujemne transakcje z tytułu instrumentów dłużnych (-7,0 mld zł). Napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich w stosunku do PKB osiągnął w 2020 roku poziom 2,3 proc."- wyjaśniono.

Bank centralny podał także, że na koniec 2020 roku zobowiązania z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce wyniosły 938,6 mld zł, a ponadto dzięki wzrostowi wartości udziałów i akcji były wyższe o 24,9 mld zł, (+ 2,7 proc.), niż na koniec poprzedniego roku. W 2020 roku największym inwestorem bezpośrednim w Polsce pozostały Niemcy (185,9 mld zł). Drugie miejsce zajęła Francja. Podium zamykają Stany Zjednoczone (87,8 mld zł).

Jednocześnie NBP poinformował, że w porównaniu z 2019 rokiem saldo polskich inwestycji za granicą w 2020 r. spadło o 29 proc. do 5,1 mld zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie