Orszak Trzech Króli ruszy w piątek

AIP
Anna Kaczmarz
W piątek rusza Orszak Trzech Króli. Największy orszak przejdzie ulicami Warszawy. Aż 515 miejscowości weźmie w nim udział. Tym razem Orszak odbędzie się pod hasłem Pokój i Dobro. Motywem przewodnim orszaku jest szacunek do ludzi, świata i przyrody.

W piątek rusza Orszak Trzech Króli. Największy orszak przejdzie ulicami Warszawy. Aż 515 miejscowości weźmie w nim udział. Tym razem Orszak odbędzie się pod hasłem Pokój i Dobro. Motywem przewodnim orszaku jest szacunek do ludzi, świata i przyrody.

Jolanta Skwarek, rzecznik prasowy Orszaku Trzech Króli poinformowała Agencję Informacyjną Polska Press, że tegoroczny orszak rozpocznie się od przypomnienia dramatu mieszkańców Aleppo i wezwania do pomocy potrzebujących.
Na początku warszawskiego Orszaku uczestnicy odśpiewają kolędę „Jezus Malusieńki”, której zmieniony tekst nawiązuje do sytuacji uchodźców z ogarniętej wojną Syrii. Kolęda, którą na Placu Zamkowym wykona Violetta Brzezińska, towarzyszy akcji „Rodzina Rodzinie” organizowanej przez Caritas Polska.

Jolanta Skwarek wyjaśniła, iż hasło Pokój i Dobro nawiązuje do osoby św. Franciszka z Asyżu- średniowiecznego mistyka, prekursora ekologii, który jako pierwszy zwrócił uwagę na potrzebę harmonijnego współistnienia na Ziemi człowieka, roślin i zwierząt.
Św. Franciszek był twórcą pierwszej bożonarodzeniowej szopki. Do opowieści o Bożym Narodzeniu zaangażował zwierzęta: woła i osły, co było pierwowzorem dzisiejszych jasełek.

Orszak przejdzie ulicami 515 miejscowości w Polsce oraz 21 miejscowości za granicą.

- W tym roku scenariusz Orszaku Trzech Króli jest inny. Nawiązuje do historii stworzenia- tłumaczyła Jolanta Skwarek, informując że sceny, które królowie będą mijali po drodze będą inne niż te z poprzednich lat. - Zamiast dworu Heroda, gospody, będzie stworzenie świata, życie człowieka w raju, upadek pierwszych rodziców, będzie walka dobra ze złem, na którą co roku czekają szczególnie dzieci, bo jest to dla nich bardzo atrakcyjne – powiedziała.- Chcemy pokazać, że pomimo upadku pierwszych ludzi, to ostatecznie zwyciężyło dobro – dodała.
Wyjaśniła, iż miasta dołożyły wielu starań, aby zachęcić mieszkańców do udziału w Orszaku Trzech Króli. - Bydgoszczanie wpadli na niezwykły pomysł. Koronują najbardziej znane pomniki. Mają one złote korony i szarfy z napisem Orszak Trzech Króli 6 stycznia. Z jednej strony nagrobki przypominają o nadchodzącym święcie, z drugiej zaś zwracają uwagę bydgoszczan, którzy na co dzień przechodzą obok nich obojętnie.

Obejrzyj:
Wszyscy mamy postanowienia noworoczne. Sprawdź co radzi psycholog w sprawie ich realizacji

Kacper Miziołek zapytany przez Agencję Informacyjną Polska Press, dlaczego zdecydował się wziąć udział w Orszaku Trzech Króli powiedział, że w Orszaku działa od samego początku. - Gdy chodziłem do szkoły „Żagle”, jasełka przestały się mieścić w Teatrach, postanowiliśmy wtedy wyjść na ulicę – powiedział. Wyjaśnił, że po raz pierwszy wziął udział w przedstawieniu jako rycerz. - Potem moja rola zmieniała się. Każdego roku coś robiłem, odgrywałem rolę diabła, działałem jako wolontariusz, w tym roku udało mi się zostać królem – dodał.

W Warszawie jasełka rozpoczną się piątek, w samo południe, modlitwą Anioł Pański na Placu Zamkowym, a następnie barwny orszak przejdzie na Plac Piłsudskiego. Tam mędrcy oraz mieszkańcy stolicy oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus. W pobliżu Stajenki dzieci będą mogły zobaczyć różnorodne zwierzęta: wielbłądy, lamy, alpaki, osła, owce, kozy, koguty, króliki, koty i gołębie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu