Spis treści
Fałszywe wiadomości z informacją o tym, że Biedronka rozdaje szczoteczki elektryczne znanej marki trafiły do skrzynek wielu Polaków. Mail wygląda bardzo wiarygodnie, jest opatrzony logotypem Biedronki i zawiera szczegółowe informacje dotyczące akcji, która w rzeczywistości nie jest prowadzona przez dyskont. Z maila dowiadujemy się, że sieć prosi „jedynie” o odpowiedzi na pytania ankietowe. Sprawie przyjrzała się firma CyberRescue, która wydała ostrzeżenie.
Oszuści podszywają się pod Biedronkę. Tym razem "rozdają" szczoteczki
„Fałszywy mail wygląda bardzo optymistycznie, bo dowiadujemy się z niego, że otrzymaliśmy produkt wart ponad 1000 zł. Jedyne co musimy zrobić, to odpowiedzieć na kilka krótkich pytań. Dotyczą one głównie satysfakcji z zakupów w Biedronce. Na koniec, musimy podać swoje dane do wysyłki nagrody, a także numer karty i kod CVV, żeby opłacić dostawę. Na stronie znajdziemy też fikcyjne komentarze innych szczęśliwców, które mogą uśpić czujność” – czytamy w komunikacie CyberRescue.

Specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa Elwira Charmuszko wyjaśnia, że podanie danych karty płatniczej pozwoli oszustom na uruchomienie na koncie płatnych subskrypcji. Natomiast udostępnione dane osobowe mogą zostać sprzedane.
Dane mogą zostać sprzedane innym cyberprzestępcom
- Wprowadzenie danych osobowych na mało wiarygodnej stronie może skutkować dużą ilością spamu oraz próbami wyłudzenia kolejnych informacji. Istnieje ryzyko, że zostaną one sprzedane lub przekazane innym cyberprzestępcom. Dlatego ważne jest, żeby być ostrożnym i nie udostępniać swoich danych na podejrzanych stronach internetowych! - wyjaśniła Elwira Charmuszko, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.

To nie jest jedyna tego typu próba wyłudzenia danych. Niedawno oszuści rozsyłali wiadomość e-mail informującą o rzekomo wygranej karcie podarunkowej Bierodnki o wartości 1500 zł. Żeby ją otrzymać, należało wziąć udział w losowaniu, a następnie wypełnić krótki formularz osobowy. Z kolei Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegała przed kampanią oszustów, którzy podszywali się pod Allegro, Pocztę Polską czy banki.
Nie daj się oszukać. Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa
- stosuj zasadę "ograniczonego zaufania" – nie powinniśmy wierzyć w okazje, które pojawiają się w wiadomościach lub reklamach,
- podejrzane wiadomości zawsze należy oznaczać jako SPAM,
- nie odpowiadajmy na maila, ani nie korzystajmy z podanych linków czy załączników,
- sprawdzajmy nadawcę wiadomości i to, czy jest to oficjalny mail danej firmy, oszuści najczęściej korzystają z wykradzionych prywatnych adresów lub maili jednorazowych.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
