Palisz e-papierosa na przystanku, zapłacisz 500 złotych kary!

Zbigniew Biskupski/AIP
Grzegorz Dembiński
Mandat 500 zł dostanie osoba paląca e-papierosa w miejscu publicznym, podobnie jak za palenie tytoniu. A do 200 tys. zł kary nałożone może być na osobę reklamującą e-palenie.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Ma ona na celu ograniczenie dostępu i zwiększenie nadzoru nad obrotem papierosami elektronicznymi.
Nowe przepisy przewidują m.in. zakaz sprzedaży e-papierosów lub pojemników zapasowych (z płynem zawierającym nikotynę) osobom, które nie ukończyły 18 lat. Papierosów elektronicznych, podobnie jak tradycyjnych, nie będzie można palić w miejscach publicznych, np. na przystankach autobusowych. Ponadto, zgodnie z projektem, e-papierosy zostaną objęte zakazem reklamy, tak jak obecnie wyroby tytoniowe.

Ustawa zakłada, że za palenie w miejscach publicznych będzie groził mandat w wysokości 500 zł, a za złamanie zakazu reklamy kara wynosząca 200 tys. zł. Ponadto nowe prawo zobowiązuje importerów i producentów nowych papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych, aby co najmniej na 6 miesięcy przed planowanym wprowadzeniem ich do obrotu, zgłaszali taki zamiar Inspektorowi do spraw Substancji Chemicznych. Produkty te będą musiały ponadto spełniać odpowiednie wymagania techniczne.
Zakazane będzie używanie substancji stwarzających wrażenie, że wyrób tytoniowy jest korzystny dla zdrowia (witaminy) lub sugerujących witalność (tauryna i kofeina), a także dodatków barwiących oraz ułatwiających inhalacje lub absorpcję nikotyny.

Zgodnie z projektowanymi przepisami, to Inspektor do spraw Substancji Chemicznych będzie kontrolował, czy wyrób tytoniowy ma np. aromat charakterystyczny (np. owocowy, ziołowy, mentolowy, waniliowy), zawiera środek aromatyzujący (dodatek nadający zapach lub smak), a także dodatki w ilościach uzależniających, toksycznych lub rakotwórczych.

Ustawa trafi teraz do Senatu i jeśli ta izba polskiego parlamentu nie wniesie poprawek, będzie czekać na podpis prezydenta oraz publikację w Dzienniku Ustaw, by uchwalone zmiany weszły w życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu