Pierwsze w Polsce zielone obligacje komunalne. Grudziądz ma pieniądze na gruntowną modernizację systemu wodnego o kanalizacyjnego!

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Dzięki zielonym obligacjom grudziądzka spółka będzie inwestować i pokrywać wydatki związane z infrastrukturą deszczową oraz wodno-kanalizacyjną. Celem działań jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i odpowiednie reagowanie na zmiany klimatyczne.
Dzięki zielonym obligacjom grudziądzka spółka będzie inwestować i pokrywać wydatki związane z infrastrukturą deszczową oraz wodno-kanalizacyjną. Celem działań jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i odpowiednie reagowanie na zmiany klimatyczne. Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
Grudziądz jest pierwszym miastem w Polsce, który zdecydował się na emisję obligacji komunalnych na cele związane z ochroną środowiska. By stały się one powszechne - a to jest potrzeba chwili - niezbędne są zmiany w prawie.

Grudziądz to pierwsze polskie miasto, które wyemitowało zielone obligacje (ang. green bonds), czyli papiery wartościowe, z których finansowane są inwestycje chroniące środowisko.

Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia Sp.z.o.o. w Grudziądzu otrzymały certyfikat na finansowanie i refinansowanie obligacji przychodowych na kwotę 63,2 mln zł. Emisja została przeprowadzona przy współudziale DNB Bank Polska, który nabył obligacje na własny portfel.

Finansowanie zostanie przeznaczone na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Zdaniem ekspertów DNB Bank Polska, gospodarcze i społeczne skutki pandemii COVID-19 mogą przyczynić się do wzrostu zainteresowania tematyką ESG, a co za tym idzie, emisją i inwestowaniem w zielone obligacje.

Pionierzy z Grudziądza

Pierwszym miastem w Polsce, które skorzysta na emisji zielonych obligacji jest Grudziądz. We wrześniu tego roku norweska spółka DNV GL certyfikująca emisję tych instrumentów płatniczych przyznała certyfikat na finansowanie i refinansowanie obligacji przychodowych wyemitowanych przez Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia Sp. z o.o. w Grudziądzu na kwotę 63,2 mln zł. W transakcji wziął udział DNB Bank Polska, który nabył obligacje na własny portfel. Przy tym projekcie doradzała kancelaria NGL Legal.

Dzięki zielonym obligacjom grudziądzka spółka będzie inwestować i pokrywać wydatki związane z infrastrukturą deszczową oraz wodno-kanalizacyjną. Celem działań jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i odpowiednie reagowanie na zmiany klimatyczne.

Polecane przez innych. Kliknij i przeczytaj!

– Nadanie obligacjom statusu zielonych stanowi gwarancję większej transparentności i potwierdzenie dla mieszkańców Grudziądza, iż pozyskane w ten sposób środki zostaną zainwestowane w infrastrukturę służącą celom środowiskowym. W związku z tym, że unijna legislacja zmierza w kierunku promowania inwestycji służących ekologii i opierających się na zasadach zrównoważonego finansowania, liczymy na to, że legitymowanie się przez Spółkę produktem o takim statusie, może potencjalnie spowodować przyznanie większej liczby punktów w konkursach o dofinansowanie projektów w nowej perspektywie finansowej. Zielone obligacje to także pozytywny wpływ na wizerunek i markę Spółki, stanowiące dowód dla interesariuszy, że Spółka podejmuje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju – mówi Tomasz Pasikowski, Prezes Zarządu Miejskich Wodociągów i Oczyszczalni w Grudziądzu.

Skorzysta środowisko i mieszkańcy

Głównym czynnikiem odróżniającym zielone obligacje od ich tradycyjnych odpowiedników jest cel emisji. Jego realizacja ma wpłynąć pozytywnie na środowisko naturalne, np. zwiększyć produkcję energii z odnawialnych źródeł czy obniżyć emisję zanieczyszczeń. Zielone obligacje mogą sfinansować różnego rodzaju cele, na przykład: instalacje wykorzystujące źródła energii odnawialnej, transport publiczny, zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi i ściekami, zielone budownictwo czy ochronę bioróżnorodności.

– Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w pierwszej emisji zielonych obligacji przeprowadzonej przez polskie miasto. W DNB Bank Polska aktywnie wspieramy wszystkie takie inicjatywy. Jako jeden z nielicznych banków w Polsce jesteśmy w stanie pomóc jednostkom samorządu terytorialnego w finansowaniu zielonych inwestycji. Zgłasza się do nas coraz więcej chętnych, by proekologiczne działania wprowadzić na terenie swojego samorządu. Kolejne emisje planujemy jeszcze w tym roku – mówi Artur Tomaszewski, prezes DNB Bank Polska.

Zielone obligacje na niezbędne inwestycje

W ubiegłym roku DNB Bank Polska i KPMG w Polsce opublikowały wspólnie raport „Dlaczego warto emitować i inwestować w zielone obligacje?”, przybliżający temat zielonych obligacji. Od tego czasu w Polsce wzrosło zainteresowanie tymi instrumentami płatniczymi. Kryzys wywołany pandemią COVID-19 nie pozostał jednak bez wpływu na światowy rynek zielonych obligacji. W pierwszym półroczu 2020 r. światowa wielkość emisji zielonych obligacji wyniosła 91,6 mld dolarów, co stanowi o 26 proc. mniej w stosunku do analogicznego okresu roku 2019.

Już w najbliższy weekend przestawiamy czas z letniego na zimowy. Oczywiście dłuższa de facto o godzinę doba ma swoje rozliczne konsekwencje, zwłaszcza dla osób, które tej nocy nie mogą spać w łóżkach, bo np. wypada im nocna zmiana w pracy albo ruszyły w podróż. Natomiast pracujący tej nocy z konieczności godzinę dłużej przez prawo pracy traktowani są tak jakby wypracowali godzinę nadliczbową. Co się im należy? Jakie są inne konsekwencje zmiany czasu? Po prostu kliknij w ten tekst, poznasz szczegóły!

– W okresie pandemii wielkość emisji zarówno tradycyjnych, jak i zielonych obligacji zmalała na skutek niechęci do pozyskiwania finansowania dłużnego. To efekt wysokiej zmienności na rynkach oraz zaspokajania bieżących potrzeb płynnościowych przy pomocy pakietów wsparcia rządowego – mówi Tomasz Kołodziejczyk, starszy menedżer w zespole zarządzania ryzykiem finansowym w KPMG w Polsce. – Niemniej jednak, obserwując sytuację na rynkach światowych spodziewamy się, że w najbliższym czasie zielone obligacje będą zyskiwały na popularności. Wskazują na to zarówno najnowsze dane rynkowe, jak też długoterminowe fundamenty związane z dążeniem do neutralności klimatycznej. Działania podejmowane w ramach stymulowania światowej gospodarki wpływają także na rosnące zainteresowanie obligacjami społecznymi – dodaje.
Już we wrześniu wolumen światowej emisji zielonych obligacji był najwyższy od 2007 roku. Historyczny rekord wyniósł 50 mld dolarów. Globalnie od czasu otwarcia rynku zielonych obligacji został wyemitowany wolumen na poziomie 1 tryliona dolarów.
Sytuacja związana z pandemią COVID-19 powoduje aktualnie istotne ograniczenie planów inwestycyjnych samorządów, które borykają się ze znacznym spadkiem przychodów z podatków lokalnych czy świadczonych usług transportu publicznego.
W dłuższej perspektywie JST będą jednak musiały pozyskać finansowanie dla niezbędnych inwestycji, jak również pokrycia zwiększonych wydatków związanych ze zwalczaniem zagrożenia epidemicznego. W związku z tym, zielone obligacje mogą być istotnym narzędziem pozyskiwania finansowania prywatnego przez samorządy.

Czas na prawne uregulowanie rynku

Jedną z poważniejszych barier rozwoju rynku zielonych obligacji w Polsce są wyższe niż przy standardowych obligacjach koszty transakcyjne. Zieloność celu emisji oraz proces monitorowania przekazywania środków na ten cel powinny zostać uwiarygodnione niezależną weryfikacją przeprowadzoną przez zewnętrzną i niezależną instytucję oraz ewentualną certyfikacją nadaną przez uznaną organizację ustanawiającą kryteria zieloności emisji (np. Climate Bonds Initiative).

Rynek zielonych obligacji chce również uregulować Komisja Europejska, która w obliczu pandemii podkreśla istotność zrównoważonego finansowania i podtrzymuje wcześniejsze plany regulacyjne. Unijne normy mają pomóc w określeniu, która inwestycja zasługuje na miano „zielonej”, by uniknąć sytuacji, w której zielone obligacje finansują rozwój szkodliwych dla środowiska gałęzi przemysłu. Komisja zaleca również utworzenie scentralizowanego systemu akredytacji dla zewnętrznych weryfikatorów, a także wprowadzenie zachęt w celu zwiększenia wzrostu emisji zielonych obligacji i powiązań z innymi zrównoważonymi instrumentami finansowymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu