Spis treści
Podczas konferencji prasowej, minister Tomasz Siemoniak został zapytany o postęp prac nad zmianami w programie 800+ dla obywateli Ukrainy, które zapowiedział premier. W odpowiedzi Siemoniak poinformował, że w ubiegły piątek zakończono etap prac nad założeniami do nowelizacji, uwzględniającymi obywateli innych państw korzystających z programu.
Obecnie, jak dodał minister, prowadzone są konsultacje, aby projekt mógł wkrótce opuścić MSWiA. Siemoniak podkreślił, że prace są prowadzone w trybie pilnym.
Propozycja w sprawie 800+ dla Ukraińców zostanie pilnie rozpatrzona przez rząd, obecnie trwają konsultacje
W styczniu Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta i prezydent Warszawy, zaapelował do rządu o zmiany w prawie, które umożliwiłyby wypłatę świadczenia 800+ Ukraińcom, pod warunkiem że mieszkają, pracują i płacą podatki w Polsce. Premier Donald Tusk ogłosił, że propozycja ta zostanie pilnie rozpatrzona przez rząd.
Jan Grabiec, szef KPRM, potwierdził, że nad projektem pracuje MSWiA i zapewnił, że nie będą z tym zwlekać. W Sejmie znajduje się już poselski projekt nowelizacji, który ogranicza program 800+ do ukraińskich rodzin pracujących i płacących podatki w Polsce.
Zmiany w świadczeniu dla migrantów proponują również inne partie
Po zapowiedzi Trzaskowskiego, Mariusz Błaszczak z PiS ogłosił, że jego partia złożyła projekt nowelizacji, który ogranicza świadczenia do pracujących Ukraińców. Z kolei Konfederacja złożyła własny projekt, postulując likwidację świadczeń socjalnych dla Ukraińców. Bartłomiej Pejo z Rady Liderów Konfederacji skomentował, że należy zlikwidować 800+ dla Ukraińców.
Od września 2024 roku wszystkie dzieci z Ukrainy mieszkające w Polsce są objęte obowiązkiem edukacji w polskich szkołach. Rodziny z Ukrainy mogą otrzymać świadczenie 800+ oraz Dobry Start, jeśli ich dzieci uczęszczają do polskich szkół. Wyjątek stanowią uczniowie kończący edukację w ukraińskim systemie oświaty, którzy mogą kontynuować naukę online w roku szkolnym 2024/2025.
źródło: PAP
