Kto może odebrać dzień wolny za pracę w Lany Poniedziałek? Takie są przepisy

Oliwia Marciszewska
W Polsce dzień świąteczny, taki jak Poniedziałek Wielkanocny, zgodnie z Kodeksem pracy, powinien być dniem wolnym od pracy dla pracowników zatrudnionych na standardowych warunkach.
W Polsce dzień świąteczny, taki jak Poniedziałek Wielkanocny, zgodnie z Kodeksem pracy, powinien być dniem wolnym od pracy dla pracowników zatrudnionych na standardowych warunkach. 123RF.com
W polskim prawie dni ustawowo wolne od pracy są szczególnie chronione. Jedną z takich dat jest Poniedziałek Wielkanocny. Co jednak w przypadku osób, które pracują w trybie innym niż standardowy, czyli od poniedziałku do piątku, od 8.00 do 16.00? Jakie zasady obowiązują pracodawców, którzy zatrudniają pracowników w systemie zmianowym lub na innych, nietypowych grafikach? Poniżej odpowiadamy.

Spis treści

Praca w dniu świątecznym

W Polsce dzień świąteczny, taki jak Lany Poniedziałek, zgodnie z Kodeksem pracy, powinien być dniem wolnym od pracy dla pracowników zatrudnionych na standardowych warunkach. Natomiast dla tych, którzy wykonują swoje obowiązki w trybie zmianowym, weekendowym lub w systemie, w którym dni pracy nie przypadają na dni robocze, sytuacja wygląda nieco inaczej.

Konieczność pracy dniu świątecznym może wystąpić m. in. w przypadku zatrudnienia w służbach ochrony, medycynie, transporcie czy produkcji. W takich przypadkach pracodawca nie jest zobowiązany do udzielenia dnia wolnego z automatu.

Zasady dotyczące wynagrodzenia i dni wolnych dla pracowników pracujących w święta określa art. 130 Kodeksu pracy.

Odbieranie dnia wolnego

Zgodnie z przepisami, jeśli pracownik wykonuje pracę w święto (a więc w dniu, który zgodnie z prawem pracy powinien być wolny), pracodawca zobowiązany jest do udzielenia mu innego dnia wolnego, tzw. dnia wolnego za pracę w święto. Ponadto, za pracę w święto pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 100 proc. stawki godzinowej lub dziennej.

W praktyce oznacza to, że jeżeli pracownik świadczył pracę np. w Poniedziałek Wielkanocny, pracodawca ma obowiązek zapewnić mu dzień wolny, który może zostać odebrany w innym terminie. Dzień ten nie musi odpowiadać bezpośrednio innemu świętu, ale musi być wyznaczony zgodnie z ustaleniami między pracownikiem a pracodawcą.

Kiedy nie przysługuje dzień wolny za pracę w święto?

Są jednak wyjątki, w których pracownik nie otrzyma dnia wolnego w zamian za pracę w święto. Zgodnie z przepisami, nie ma obowiązku udzielania dnia wolnego w przypadku, gdy pracownik pracuje w święto w ramach pracy w nadgodzinach, a te nadgodziny zostały już rozliczone poprzez wypłatę wynagrodzenia lub dodatek. Jednakże, należy pamiętać, że sytuacja ta dotyczy tylko pracowników, których praca w nadgodzinach została odpowiednio opłacona.

Warto również dodać, że nie wszystkie święta są traktowane jednakowo w kontekście dni wolnych. Niektóre dni, jak np. 6 stycznia (Święto Trzech Króli), mogą być wolne tylko dla części pracowników, zależnie od branży i charakteru pracy. Dotyczy to szczególnie osób zatrudnionych w systemie zmianowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu