Rusza przyjmowanie wniosków o 800 plus. Lepiej nie przegap tej daty

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Od 1 lutego 2025 r. rusza przyjmowanie wniosków na nowy okres świadczeniowy programu 800 plus. Warto z tym nie czekać zbyt długo. Złożenie wniosku do 30 kwietnia oznacza zachowanie ciągłości wypłaty świadczenia.

Spis treści

ZUS rozpocznie przyjmowanie wniosków ws. 800 plus od 1 lutego 2025 r.

Od 1 lutego 2025 r. ZUS rozpocznie przyjmowanie wniosków na nowy okres świadczeniowy w programie Rodzina 800 plus. Wnioski można składać drogą elektroniczną, za pośrednictwem platform takich jak: Emp@tia, PUE/eZUS, mZUS czy bankowość elektroniczną.

Co ważne, chociaż nabór wniosków rusza od 1 lutego, okres świadczeniowy zaczyna się 1 czerwca 2025 r. (zgodnie z ustawą trwa od 1 czerwca do 31 maja kolejnego roku).

Przypominamy, że 800 plus przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia, niezależnie od dochodów rodziców. Należy też pamiętać o tym, że rodzice mają trzy miesiące od urodzenia się dziecka na złożenie wniosku, aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.

Złożenie wniosku do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia (za czerwiec) najpóźniej do 30 czerwca

ZUS przypomina, że złożenie wniosku do 30 kwietnia danego roku oznacza przyznanie oraz wypłatę przyznanego świadczenia (za czerwiec) najpóźniej do 30 czerwca tego roku. W przypadku wniosków złożonych w okresie 1-31 maja danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za czerwiec i lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku. W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek w okresie 1-30 czerwca danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec, lipiec i sierpień, nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku.

Jeśli osoba złoży wniosek w późniejszym terminie, tj. po 30 czerwca, to prawo do świadczenia wychowawczego zostanie jej ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. W związku z tym, tylko złożenie wniosku do końca czerwca gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone za cały okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku.

Dwa wnioski w przypadku dzieci urodzonych do 31 maja 2025 r.

W przypadku dzieci urodzonych do 31 maja 2025 r. rodzice będą składali dwa wnioski o świadczenie wychowawcze: pierwszy na bieżący okres świadczeniowy 2024/2025, który zakończy się 31 maja 2025 r., a drugi na okres 2025/2026, który rozpocznie się 1 czerwca 2025 r.

O świadczenie 800 plus mogą ubiegać się rodzice (matka lub ojciec) oraz opiekun faktyczny (osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, która wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka), jeśli dziecko wspólnie z nimi zamieszkuje i pozostaje na ich utrzymaniu. O świadczenie mogą ubiegać się także m.in. rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych czy dyrektorzy interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.

Prawo do świadczenia wychowawczego jest niezależne od dochodów rodziny, jest wolne od egzekucji i nie podlega opodatkowaniu.

Postępowanie w sprawie wypłaty świadczenia będzie prowadzone przez ZUS w formie elektronicznej. Wszystkie informacje na temat wniosku i jego obsługi osoba znajdzie na swoim profilu na PUE ZUS. Przyznanie przez ZUS  świadczenia wychowawczego nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Jeśli świadczenie wychowawcze zostanie przyznane, to rodzic otrzyma informację, która będzie znajdować się w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS – także w sytuacji, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Czy będzie próg dochodowy w programie 800 plus? Jak na razie nie jest planowany

Od dawna trwa dyskusja ws. zmian w programie 800 plus. Pojawiły się propozycje, aby np. wprowadzić próg dochodowy i nie wypłacać świadczenia najbogatszym. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej jednak nie planuje zmian w ustawie o 800 plus. Wobec tego przynajmniej w nadchodzącym okresie świadczeniowym nic się nie zmieni w wypłatach 800 plus.

Będą zmiany w przypadku 800 plus dla Ukraińców - pieniądze trafią do osób mieszkających i pracujących w Polsce

Natomiast zmiany mogą dotyczyć Ukraińców. Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, zwrócił się do rządu z apelem o zmianę przepisów dotyczących świadczenia 800 plus dla migrantów. Jego zdaniem, powinno ono być dostępne m.in. dla Ukraińców pod warunkiem, że mieszkają, pracują i płacą podatki w Polsce. Propozycję poparł premier Donald Tusk, który poinformował, że rząd pilnie ją rozpatrzy.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu