Spis treści
800 plus ma być wypłacane Ukraińcom, którzy mieszkają, pracują i płacą podatki w Polsce
W zeszłym tygodniu Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, zwrócił się do rządu z apelem o zmianę przepisów dotyczących świadczenia 800 plus. Jego zdaniem, powinno ono być dostępne dla Ukraińców pod warunkiem, że mieszkają, pracują i płacą podatki w Polsce. Trzaskowski argumentował, że taka zmiana jest logiczna i korzystna dla Polski.
W swoim apelu Trzaskowski podkreślił, że propozycja ma na celu wsparcie tych, którzy przyczyniają się do rozwoju kraju. Zaznaczył, że migranci, którzy pracują i płacą podatki, powinni być traktowani na równi z obywatelami Polski w kontekście świadczeń socjalnych. Jego zdaniem, takie podejście jest sprawiedliwe i zgodne z zasadami zdrowego rozsądku.
Tusk poparł propozycję w sprawie 800 plus, rząd zajmie się nią w trybie pilnym
Donald Tusk zareagował na propozycję Trzaskowskiego. Na platformie X napisał, że rząd pilnie zajmie się tą inicjatywą.
"Propozycja Prezydenta Rafała Trzaskowskiego, aby wypłacać 800+ tylko tym migrantom, również Ukraińcom, którzy rzeczywiście mieszkają, pracują i płacą podatki w naszym kraju, zostanie pilnie rozpatrzona przez rząd. Ja jestem na tak" - napisał Tusk.
Poparcie dla tej inicjatywy wyraził także Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier oraz lider PSL. Z kolei Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS, poinformował, że jego ugrupowanie już złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy, który ma na celu ograniczenie programu 800 plus do pracujących i płacących podatki Ukraińców.
Dodajmy, że od 1 września 2024 r. wszystkie dzieci z Ukrainy mieszkające w Polsce są objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole, czyli rocznym przygotowaniem przedszkolnym w tzw. zerówce, obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej, obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych. Rodziny z Ukrainy mogą otrzymać świadczenie rodzinne 800 plus i świadczenie Dobry Start, pod warunkiem że ich dzieci będą uczęszczać do polskiej szkoły.
Od tej zasady jest jeden wyjątek: w roku szkolnym 2024/2025 uczniowie uczący się w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty nie są objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół. Mogą dokończyć edukację w formule online.
800 plus jest świadczeniem dla dzieci i dzieciom powinno służyć
Do sprawy odniosła się Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa MRPiPS. Powiedziała, że nie ma żadnego konkretnego projektu ustawy, dotyczącego wypłat 800 plus jedynie dla migrantów pracujących i mieszkających w Polsce oraz płacących tu podatki.
- 800 plus jest świadczeniem dla dzieci i dzieciom służyć powinno. I tak będziemy analizować każdą propozycję, która się pojawi - powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Stwierdziła też, że 80 proc. przebywających na terenie Polski Ukrainek jest aktywnych zawodowo. Dodała, że to "fenomen w skali Unii Europejskiej".
- Ważną informacją, która także dzisiaj padła, jest informacja dotycząca wprowadzenia obowiązku szkolnego i powiązania go ze świadczeniem 800 plus. To jest rozwiązanie, które popieraliśmy jako ministerstwo rodziny, ponieważ służy ono dobru dziecka - powiedziała szefowa MRPiPS. Dodała, że każde kolejne rozwiązanie, będzie oceniane pod tym kątem.
Z kolei wiceszef MRPiPS Sebastian Gajewski poinformował w Sejmie, że w 2024 r. obywatelom Ukrainy wypłacono ponad 2,8 mld zł w ramach 800 plus, większość na podstawie ustawy pomocowej. Dodał, że w grudniu 2024 r. świadczenie trafiło do 292 tys. dzieci ukraińskich.
- Te liczby są znaczące, ale z drugiej strony należy pamiętać, że blisko 800 tys. Ukraińców odprowadza składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, stanowiąc blisko 5 proc. ubezpieczonych w Polsce i płaci podatki w naszym kraju. W tym schemacie prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje obywatelowi Ukrainy, jeśli zamieszkuje z dzieckiem na terytorium RP, nie wyjechał z terytorium Polski na dłużej niż 30 dni, a dziecko, na które świadczenie to przysługuje, realizuje obowiązek nauki, obowiązek szkolny lub obowiązek przygotowania przedszkolnego, co zostało zweryfikowane w systemie informacji oświatowej. (...). Nie jest więc prawdą, że wypłacamy 800 plus dla rodziców i dzieci, którzy nie przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – mówił W Sejmie wiceminister Sebastian Gajewski, cytowany przez PAP.
tys.Źródło: PAP/ platforma X