Planujesz świąteczny wyjazd? Uważaj, dwa dni przed Wigilią mamy najwięcej wypadków, a w Nowy Rok pijanych kierowców

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W związku z dużą liczbą nowych przypadków zakażenia koronawirusem możemy się spodziewać mniejszego ruchu na drogach? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.
W związku z dużą liczbą nowych przypadków zakażenia koronawirusem możemy się spodziewać mniejszego ruchu na drogach? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Fot. Karolina Misztal/ Polska Press
W zeszłorocznym okołoświątecznym okresie najwięcej wypadków drogowych policja odnotowała 22 grudnia 2020 r. - Święta zbliżają się wielkimi krokami. Dla naszego wspólnego bezpieczeństwa zadbajmy na drogach o rozsądek- apeluje ekspert. Jak przygotować samochód do zimowej podróży?

W zeszłorocznym okołoświątecznym okresie najwięcej wypadków drogowych policja odnotowała 22 grudnia 2020 r., kiedy to zanotowano ich 100. W konsekwencji 107 osób było rannych, a pięć zmarło. Dla porównania w okresie 23 grudnia 2020 r. – 1 stycznia 2021 r. średnio dziennie wypadków było niemal o połowę mniej.

Jak wyjaśnia ekspert, wzmożenie ruchu na drogach, jak i wzrost liczby zgłoszeń w ramach assistance pojawiają się już na trzy-cztery dni przed Wigilią. - Rok 2020 był jednak bardzo nietypowy, w związku z sytuacją epidemiologiczną wiele osób zostało w domach w najbliższym rodzinnym gronie, rezygnując z dalszych podróży- zauważa Michał Makarczyk, Prezes Zarządu Global Assistance Polska Sp. z o.o, cytowany w komunikacie. - W okresie 23 grudnia 2020 r. – 1 stycznia 2021 r. odnotowaliśmy o prawie 22 proc. mniej zgłoszeń niż w analogicznym czasie rok wcześniej- dodaje.

W związku z dużą liczbą nowych przypadków zakażenia koronawirusem możemy się spodziewać mniejszego ruchu na drogach? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Pamiętajmy, że w okresie pandemii wielu z nas przekonało się do zakupów przez internet i potrzebne zakupy zaplanowała wcześniej. Jednak jest sporo osób, które świąteczne przygotowania pozostawią na ostatnie dni przed Wigilią.

- Pośpiech może zmniejszać naszą czujność na drodze. Niewątpliwie na warunki jazdy ma też wpływ pogoda. Jeśli przyjdą silne mrozy lub intensywne opady śniegu, mogą być one przyczyną nieprzewidzianych zdarzeń podczas podróży. Przy niesprzyjającej aurze od razu można odnotować częstsze zgłoszenia w ramach assistance – zauważa Rafał Mosionek, Beesafe.

Jak się okazuje, liczba zgłoszeń assistance w okresie okołoświątecznym zależy również od konkretnego dnia, a nawet godziny. – W Wigilię zgłoszenia pojawiają się najczęściej do godziny 15, później raczej sporadyczne, a po godzinie 18-19 obserwujemy właściwie już zupełny spokój. W dni świąteczne notujemy zwykle liczbę zgłoszeń na poziomie 30 proc. „normalnego” dnia, 27 i 28 grudnia na powrót stabilizuje się ona, osiągając maksymalnie 10% przekroczenia standardowego natężenia, a w Nowy Rok ponownie spada do ok. 30 proc.- wylicza Makarczyk.

Jednocześnie 1 stycznia 2021 r. to dzień, który w ostatnim okresie okołoświątecznym królował pod względem liczby nietrzeźwych kierowców – tylko w ciągu tej jednej doby policja odnotowała ich 321, a to niemal dwukrotnie więcej niż średnio dziennie w bezpośrednio poprzedzającym ten dzień okresie 23-31 grudnia 2020 r.

- Święta zbliżają się wielkimi krokami. Dla naszego wspólnego bezpieczeństwa zadbajmy na drogach o rozsądek i – na tyle, na ile to możliwe – przygotujmy się na nieprzewidziane zdarzenia, aby uniknąć niepotrzebnego stresu – zarówno swojego, jak i innych uczestników ruchu – apeluje Mosionek.

Jak przygotować auto do podróży?

Sprawdź stan ogumienia

Niezależnie od pory roku przed rozpoczęciem jazdy należy sprawdzić ciśnienie w oponach. Istotne jest, aby było ono zgodne z zaleceniami producenta pojazdu – konkretne wartości znajdują się m.in. na słupku przy drzwiach kierowcy. Zbyt niskie, tak samo jak zbyt wysokie ciśnienie sprawi, że ogumienie nie będzie oferowało pełni swoich właściwości.

Obowiązkowo należy też przyjrzeć się oponom, sprawdzając, czy nie ma na nich widocznych uszkodzeń, a bieżnik nie jest zużyty. Zgodnie z przepisami minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm, jednak rekomenduje się, aby w przypadku opon używanych zimą było to nie mniej niż 3-4 mm. Poniżej tej wartości drastycznie spada przyczepność, a droga hamowania znacząco się wydłuża w porównaniu do nowego kompletu.

Wymiana opon na zimowe to jedna z najważniejszych czynności, jakie można zrobić, aby w chłodnych miesiącach zwiększyć swoją mobilność, a przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu.

- Do produkcji opon zimowych używa się specjalnych mieszanek gumowych, które w niskich temperaturach nie twardnieją, jak ma to miejsce w przypadku modeli letnich– mówi Michał Pawlak z OPONEO.PL, cytowany w komunikacie. - Kluczowa jest również rzeźba bieżnika- dodaje.

Sprawdź pióra wycieraczek i światła

Zimą wcześnie robi się ciemno, więc upewnij się, że oświetlenie działa prawidłowo. Wymień przepalone żarówki i zaopatrz się w zapasowe. Na wszelki wypadek do schowka włóż działającą latarkę. Wymień również stare pióra wycieraczek, aby mieć pewność, że będą działać, gdy będziesz ich potrzebować.

Skontroluj poziom płynów

Kontrola poziomu płynów w aucie to podstawa. Napełnij zbiornik spryskiwacza szyb płynem, który nie zamarznie, gdy temperatura spadnie. Zadbaj o płyn hamulcowy i odpowiedni płyn chłodzący przeciw zamarzaniu. Upewnij się również, że wymieniasz olej silnikowy i filtr zgodnie z zaleceniami producenta. W miesiącach zimowych należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj używanych produktów.

Zrób listę niezbędnych rzeczy

Nie daj się zaskoczyć i zanim wyruszysz w podróż, przygotuj się na wszelkie ewentualności. Wyposaż się m.in. w kable rozruchowe. W samochodzie nie powinno też zabraknąć akcesoriów takich jak szczotka do ośnieżania oraz skrobaczka do szyb. Tę drugą możesz zastąpić dobrej jakości odmrażaczem. Przydatny może okazać się również płyn, który poradzi sobie z zamarzniętym zamkiem. Jeżdżąc zimą, nawet na niedalekich dystansach, zawsze warto zabierać ze sobą kurtkę, a w bagażniku trzymać koc. 0

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu