Plusy i minusy zmiany pracy w wakacje. Rekruter może pozytywnie cię zaskoczyć

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Pxhere.com
Wydawać by się mogło, że wakacje to zły moment na zmianę pracy. Czy warto więc szukać zatrudnienia latem? Podpowiadamy, jak wykorzystać okres urlopowy, aby zmienić pracę lub podreperować domowy budżet.

Potencjalni pracownicy przywiązują bardzo dużą wagę do rozwoju. Z badania HRK wynika, że już na etapie przeglądania ogłoszeń z ofertami pracy zwracają uwagę na dostępność szkoleń. Mało tego, 86% respondentów byłoby skłonnych do przeprowadzki ze względu na możliwości rozwoju i poszerzenia swoich kompetencji zawodowych.

Okres wakacyjny może sprzyjać zmianie pracy. Ponieważ niektóre firmy ograniczają rekrutację, maleje zainteresowanie wolnymi wakatami. Co za tym idzie, ubywa chętnych do podjęcia pracy.

- Zalety poszukiwania pracy w sezonie urlopowym to przede wszystkim mniejsza konkurencja wśród kandydatów. Wynika to z faktu, że wiele osób przesuwa zmianę pracy na czas powakacyjny – mówi Karolina Drewniak, ekspertka rynku pracy z agencji rekrutacyjnej Manpower.

Wykorzystaj sezon ogórkowy na zmianę pracy

Latem wielu firmach pracownicy mają więcej swobody w pracy. Nie gonią ich terminy, a pracodawcy ograniczają liczbę spotkań biznesowych. W związku z tym w internecie rzadziej pojawiają się oferty pracy. 

- Wakacje w rekrutacji są nazywane sezonem ogórkowym. Biznes  nie śpi, ale następuje swoiste „rozluźnienie” w tematach realizacji projektów i zleceń, co rzutuje na zmniejszone zapotrzebowanie na nowych pracowników – tłumaczy Ewelina Sumiec, Senior IT Recruiter w People.

Rząd wprowadził zerowy PIT dla młodych, aby ułatwić im start na rynku pracy i zniechęcić do wyjazdu za granicę. Sprawdź, ile można zaoszczędzić dzięki uldze na PIT i co zrobić, że skorzystać z zerowego PIT w 2019 roku.

Zerowy PIT dla młodych w pigułce. Co zrobić, żeby skorzystać...

Mimo licznych przeciwności szanse na dotarcie do rekrutera w sezonie letnim mogą wzrosnąć. Ponieważ do działów HR wpływa mniej dokumentów aplikacyjnych, osoby odpowiedzialne za rekrutację mają więcej czasu na zapoznanie się z nadesłanymi CV, a to zwiększa szanse na zmianę pracy. W ciągu roku specjaliści ds. rekrutacji nie zawsze są w stanie przeanalizować dane na temat wszystkich kandydatów.

Wykaż się cierpliwością przy zmianie pracy

Okres urlopowy niestety ma również drugą stronę medalu. W tym czasie nie tylko pracownicy, ale również rekruterzy i potencjalni przełożeni wyjeżdżają na wakacje. Zmiana pracy może więc wymagać dużej determinacji ze strony kandydata.

- Minusem poszukiwania pracy w wakacje jest długi okres decyzyjny, spowodowany przez urlopy, zastępstwa i braki osób kompetentnych do podejmowania decyzji w firmie – przyznaje Ewelina Sumiec. - Ze względu na urlopy trzeba także liczyć się z wydłużonym czasem oczekiwania na umówienie się na rozmowę rekrutacyjną - dodaje.

Chcesz szybko znaleźć pracę? Zobacz oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

Przestój na rynku pracy szczególnie odczuwają kandydaci na stanowiska specjalistyczne. Niektórzy całymi tygodniami czekają na odpowiedź od pracodawcy. Taka sytuacja może blokować ich przed przyjęciem innej oferty pracy.

Poszukaj pracy marzeń

W okresie wakacyjnym można dać sobie czas, aby zastanowić się, jaki rodzaj stanowiska będzie dla nas najlepszy. Chociaż w niektórych branżach ofert pracy ubywa, nie oznacza to wcale braku szans na znalezienie interesującego ogłoszenia. Warto rozpocząć poszukiwania, korzystając z komfortu, jaki daje odpoczynek od nadmiaru obowiązków i zajęć dodatkowych. 

Weselny kierowca rikszy, policjant, a może barista? Podpowiadamy, w jakich zawodach może pracować rowerzysta. Sprawdź, czy praca na dwóch kółkach jest dla ciebie.

Praca marzeń na rowerze. 20 pomysłów na połączenie pasji z z...

- Kandydaci mają możliwość zrobienia dobrego researchu rynku pod kątem proponowanych stanowisk, firm, warunków zatrudnienia, zakresu obowiązków, wynagrodzeń, benefitów w różnych firmach. Dzięki temu mogą sprawdzić, czy „trawa jest bardziej zielona po drugiej stronie płotu”. Mają również większą ilość czasu na poszukanie tej właściwej oferty lub miejsca pracy – wyjaśnia Ewelina Sumiec.

Znajdź pracę na wakacje

Nie we wszystkich branżach utrzymuje się zastój. Ewelina Sumiec podkreśla, że ,,wakacje to idealny moment na szukanie pracy dodatkowej lub dorywczej”. Utrzymuje się wówczas zwiększony popyt na osoby do pracy w gastronomii, handlu, turystyce, hotelarstwie, budowlance czy przy zbiorach. W znalezieniu pracy na kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy może pomóc agencja zatrudnienia. 

- W wakacje warto wzmocnić swój budżet poprzez podjęcie pracy sezonowej lub tymczasowej na zastępstwo. Osoby zainteresowane pracą na wakacje mogą przejąć obowiązki pracowników korzystających z urlopów – podpowiada Karolina Drewniak.

Wyjedź na urlop i zmień pracę

Szukając pracy w wakacje nie trzeba martwić się na zapas, czy nowy etat będzie kolidował z urlopem. Wiele firm jest skłonnych poczekać, aż nowy pracownik wróci z podróży. W niektórych przypadkach takie podejście pracodawcy ułatwia zmianę pracy bez konieczności rozwiązywania umowy za porozumieniem stron czy bez wypowiadania umowy. A to oznacza mniejszy stres dla pracownika.

Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

- Latem pracodawcy często mają elastyczne podejście do rozpoczęcia współpracy z kandydatem ze względu na wydłużone procedury z powodu urlopów w firmie. Dodatkowo wiele firm kompletuje nowe zespoły, które zaczną pracę przy nowych projektach od września–października – podkreśla Ewelina Sumiec.

Wyjazd na urlop przed zmianą pracy pozwala się zregenerować i wzmocnić przed podjęciem nowego wyzwania. Takie podejście do zatrudnienia sprzyja zachowaniu równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, tzw. work-life balance. Natomiast rezygnacja z niewykorzystanego urlopu i przyjęcie jego ekwiwalentu pieniężnego może skutkować brakiem energii w nowym miejscu zatrudnienia. Brak odpoczynku potęguje stres związany ze zmianą pracy, co może negatywnie przełożyć się na adaptację w nowym środowisku i produktywność pracownika.

Szukasz pracy? Sprawdź ogłoszenia na Gratka.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu