Każdy posiadacz odbiornika radiowego lub telewizyjnego powinien go zarejestrować w placówce pocztowej, a następnie opłacać z tego tytułu abonament. Często nie wiedzą lub zapominają o tym kierowcy, korzystający z radia w samochodach, co potem może wiązać się z nieprzyjemnymi niespodziankami.
Osoby prywatne opłacają jeden abonament RTV (odbiornik radiofoniczny i telewizyjny) w kwocie 24,50 złotych miesięcznie za wszystkie urządzenia. Jednak przedsiębiorcy muszą płacić abonament oddzielnie w wysokości 7,50 zł za każde radio.
Kontrolerzy mogą sprawdzić nasze auta
Ściąganiem abonamentu zajmują się pracownicy Poczty Polskiej, którzy od jakiegoś czasu stosują nową metodę na egzekwowanie przepisów. Wystarczy, że listonosz zajrzy do kabiny pojazdu służbowego i dostrzeże w nim radio, a wkrótce może do nas przyjść pismo z wezwaniem do zapłaty.
Jak to możliwe? Pracownik poczty po zauważeniu radioodbiornika w aucie robi zdjęcia kabiny oraz całego pojazdu, a następnie przekazuje je urzędnikom. Po weryfikacji wniosku na właściciela zostanie nałożona kara oraz wezwanie do uiszczenia zaległych opłat.
Kara za nieopłacanie abonamentu wynosi 225 złotych i dotyczy jednego pojazdu, zatem właściciele dużych firm mogą to bardzo mocno odczuć. Należy pamiętać, że do tego dochodzi również obowiązek uregulowania zaległej należności.
Czy można uniknąć opłaty za radio?
Portal dostawczakiem.pl opublikował oświadczenie Poczty Polskiej, z którego wynika, że każda osoba, która korzysta z odbiorników radiowo-telewizyjnych musi opłacać za nie abonament. Nie pomoże natomiast tłumaczenie, że używamy radia tylko do słuchania muzyki ze smartfona czy pendrive'a.
- Należy wskazać, że nie jest to interpretacja Poczty Polskiej, lecz ustawodawcy. Kontrolerzy Spółki są zobowiązani do działania w granicach obowiązującego prawa. Regulacje te były przedmiotem kilkukrotnego badania przez Trybunał Konstytucyjny, który jednak nie uznał ich za niezgodne z Konstytucją RP - przekazał wspomnianemu portalowi rzecznik Poczty Polskiej Daniel Witowski.
Przedstawiciel poczty przypomniał, że osoby, które nie używają radia w samochodzie, nie muszą płacić, o ile rzeczywiście udowodnią, że na przykład było ono odłączone lub brakowało w nim anteny. Ciężar wyjaśnienia sprawy spoczywa zatem na posiadaczu urządzenia, a ostateczny werdykt należy do sądu, który różnie interpretuje takie sprawy.
Niektórzy kierowcy znaleźli już sposób na kontrole Poczty Polskiej, zasłaniając radio kartką lub kartonem po zaparkowaniu samochodu. W ten sposób listonosz nie wykona zdjęć, które potem mogłyby zostać wykorzystane przez urzędników.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Active Czarny
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 3-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 Pro SM-R920 45mm Czarny
Waga: 46,5 gWymiary: 45,4 x 45,4 x 10,5 mmTyp (dam…
kup teraz

Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Graphite Black Amazfit GTS 3 to potę…
kup teraz

Amazfit GTR 3 Pro Brązowy
Duży ekran Ultra HD Amoled. Zaprojektowany w klasy…
kup teraz

GARMIN Fenix 7 Srebrno-szary (100254001)
Jest 7 dni w tygodniu, a zegarki z serii fēnix 7 s…
Strefa Biznesu - Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać.