Intensywne przygotowania do świąt w Poczcie Polskiej
Węzeł Ekspedycyjno-Rozdzielczy Poczty Polskiej w Zabrzu to kluczowe miejsce dla logistyki przesyłek w Polsce. Rocznie trafia tam około 18 milionów paczek, 460 milionów listów oraz 250 tysięcy przesyłek paletowych. To ogromne wyzwanie logistyczne, zwłaszcza w okresie przedświątecznym.
Jak poinformował Robert Szpinda, dyrektor Regionu Logistyki Południe Poczty Polskiej, we wtorek sortownia obsłużyła ponad 100 tysięcy paczek i niemal milion listów dziennie.
Jeśli chodzi o paczki, to wzrost nawet o 30-40 proc. - podkreślił Szpinda.
Przygotowania do tego szczytu rozpoczęły się już we wrześniu, a specjalny harmonogram pracy oraz dodatkowe kursy mają zapewnić terminowe dostarczenie wszystkich przesyłek.
Logistyka na najwyższym poziomie
Codziennie do sortowni w Zabrzu przyjeżdża ponad 100 dużych tirów oraz ponad 100 mniejszych samochodów, które rozwożą przesyłki lokalne. Sorter węzła ekspedycyjno-rozdzielczego jest w stanie obsłużyć 12,8 tysiąca paczek na godzinę, a całkowita długość transporterów wynosi 398 metrów. Paczki są automatycznie ważone, mierzone i skanowane, a następnie kierowane do odpowiednich rejonów.
Sortownia w Zabrzu posiada także dwa sortery listów, z których każdy ma wydajność 50 tysięcy listów na godzinę. Dzięki temu możliwe jest sprawne i szybkie przetwarzanie ogromnej liczby przesyłek, co jest kluczowe w okresie wzmożonego ruchu.
Plany rozwoju i inwestycje
Poczta Polska planuje dalszy rozwój i modernizację swoich usług.
Mamy plan transformacji naszej firmy i chcemy bardzo skutecznie zawalczyć o rynek paczkowy (...). Zamierzamy zainwestować w mniejsze sortownie, żeby szybciej wydzielać przesyłki. A także zainwestować w naszą flotę - tak naprawdę zlikwidować dług technologiczny, którego mamy świadomość - wyjaśnił Robert Szpinda.
W sortowni w Zabrzu pracuje około 550 osób, a hala operacyjno-magazynowa mierzy 26,8 tysiąca metrów kwadratowych. Możliwy jest tam jednoczesny załadunek i rozładunek 46 samochodów. Obiekt został otwarty w 2008 roku, a obecnie używane sortery listów uruchomiono w 2014 roku, zaś sorter paczek w 2018 roku.
Ekologiczne rozwiązania i oszczędności
W 2023 roku sortownia przeszła na ogrzewanie systemowe, rezygnując z gazowego, oraz zamontowano panele fotowoltaiczne. Dzięki tym rozwiązaniom udało się zaoszczędzić około 2,8 miliona złotych rocznie. To krok w stronę bardziej ekologicznych i oszczędnych rozwiązań w logistyce.
Region Logistyki Południe Poczty Polskiej obejmuje cztery węzły ekspedycyjno-rozdzielcze, które obsługują pięć województw: małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie. Poczta Polska w całym kraju obsługuje 15 milionów adresów, a 24 tysiące listonoszy i kurierów codziennie dostarcza 4 miliony przesyłek.
Źródło: PAP
