Podatek od psa. Jak jego likwidacja wpłynie na walkę z bezdomnością czworonogów

Oliwia Marciszewska
Bartosz Romowicz z Trzeciej Drogi podkreśla, że opłata za psa jest fikcyjna i nie ma realnego wpływu na finanse gmin.
Bartosz Romowicz z Trzeciej Drogi podkreśla, że opłata za psa jest fikcyjna i nie ma realnego wpływu na finanse gmin. JOANNA URBANIEC / POLSKA PRESS
Pomysł zniesienia podatku od posiadania psa nabiera realnych kształtów. Opłata jest kontrowersyjna, a jej likwidacja ma poparcie polityków z różnych ugrupowań, w tym PiS i Trzeciej Drogi. Podatek, który w 2024 r. wynosił maksymalnie 173,57 zł od jednego zwierzęcia, nie przynosi praktycznie żadnych wpływów dla samorządów – w skali kraju to tylko 3,9 mln zł rocznie. Poza tym, wielu właścicieli już nie musi go odprowadzać, ponieważ niektóre gminy same go wycofały.

Spis treści

Posłowie są za likwidacją opłaty

Politycy zgadzają się, że obecny system podatkowy nie spełnia swojej roli i potrzebna jest jego reforma. Bartosz Romowicz z Trzeciej Drogi podkreśla, że opłata za psa jest fikcyjna i nie ma realnego wpływu na finanse gmin. Podobnie uważa PiS, który deklaruje poparcie dla likwidacji tej należności. Poseł z ramienia wspomnianej partii, Janusz Kowalski, zapowiedział, że jeśli odpowiedni projekt ustawy nie trafi do Sejmu w ciągu najbliższych 30 dni, jego ugrupowanie zaproponuje własną wersję.

W większości gmin podatek nie jest już odprowadzany

Parlamentarzyści zauważają, że wycofanie ww. podatku uprości system skarbowy i zniesie nierówności w pobieraniu opłaty przez gminy. Obecnie jest ona egzekwowana jedynie w ok. 400 JST, podczas gdy w wielu większych miastach inkasowanie należności już zniesiono.

Jak inaczej finansować walkę z bezdomnością czworonogów

Likwidacja podatku rodzi pytanie, jak finansować walkę z bezdomnością zwierząt. Koszty związane z pomocą dla bezpańskich psów są bardzo wysokie, a eksperci wskazują kilka możliwych źródeł sponsorowania, które mogłyby go zastąpić. Proponuje się m. in. obowiązkowe chipowanie i rejestrację pupili, mające zapewnić bardziej efektywne zarządzanie ich populacją. Ponadto, państwo mogłoby przeznaczać dedykowane środki z budżetu centralnego na wsparcie schronisk i programów adopcyjnych. Kolejnym rozwiązaniem mogłoby być zaangażowanie w finansowanie działań prozwierzęcych organizacji pozarządowych oraz prywatnych przedsiębiorstw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu