Ale rzeczywista skala wzrostu sprzedaży jest jeszcze wyższa, jeżeli skorygujemy ją o obroty przedsiębiorstw, które wypadły z rankingu wskutek przeniesienia ich central poza województwo (BAT SA, Pfleiderer Grajewo, Polmos Białystok, Philips DAP Industries Poland, BOS SA, Zakład Energetyczny Białystok) - dodaje dr Kopczuk.
Liderzy na rynku - przychody ze sprzedaży
Przedsiębiorstwa te fizycznie nadal są aktywne w regionie i są częścią jego potencjału gospodarczego. Jeżeli więc ich obroty handlowe wyłączymy z sumy obrotów „Złotych 100” w latach, w których były one w ich składzie, otrzymamy informację o potencjale gospodarczym województwa tworzonym przez firmy pozostałe.
W roku 2017 przychody ze sprzedaży przedsiębiorstw „Złotej 100” wzrosły blisko dwukrotnie (191%), ale korygując je o obroty firm, które zostały wyłączone z rankingu, ten przyrost był prawie trzykrotny (298%). Oznacza to imponujący średnioroczny przyrost sprzedaży w wysokości 8,14%. I jest to wzrost realny - w tym okresie skumulowana inflacja - według danych GUS - wyniosła tylko ok. 33% (2,05% średniorocznie). Jest to również dynamika istotnie większa, niż w tym samym okresie w skali krajowej przychodów ogółem - według danych GUS wynosiła ona 243 proc. (6,43 proc. średniorocznie).
Mamy więc w „Złotej 100” przedsiębiorstwa ekspansywne, dobrze radzące sobie z rynkiem. I co szczególnie ważne - dotyczy to całej listy „Złotej 100”. W każdej kolejnej dziesiątce rankingu dynamika przychodów ze sprzedaży jest zbliżona.
Dotyczy to także „biletu wstępu” (obrotów firmy nr 100) do „Złotej 100”, który w roku 2003 wynosił 29 mln zł, a w roku 2017 - 59,7 mln zł. Skutkiem tego jest również dość stabilna struktura przychodów ze sprzedaży, silnie zdeterminowana przez przedsiębiorstwa największe.
Nieco ponad połowa przychodów ze sprzedaży przypada na 10 przedsiębiorstw największych, a ponad 40 proc. - na pierwszą piątkę. Obroty pierwszej pięćdziesiątki dochodzą do 90 proc. całości sprzedaży, a udział ostatniej dziesiątki oscyluje już tylko wokół 2 proc.
Droga na szczyt - w górę tabeli- nie jest więc łatwa, ale przykłady firm już nawet z pierwszej dziesiątki rankingu wskazują, że najlepsi są w stanie ją pokonać.
Czas na wnioski
Rozwój gospodarczy regionu jest pochodną działalności wszystkich przedsiębiorstw, nie tylko tych największych. Ale te największe mają dominujący wpływ na kształtowanie ekonomicznych warunków życia mieszkańców i wpływów budżetów lokalnych, kreowanie nowych trendów rozwojowych w gospodarce.
Dziś już nie mamy w regionie wielu firm, które były chlubą województwa w okresie przed polską transformacja systemową. Ale ranking pokazuje, że powstało wiele firm nowych, kształtowanych od podstaw już w warunkach gospodarki rynkowej.
Są również przedsiębiorstwa, które rozwijały się na bazie potencjału „odziedziczonego” po poprzednim systemie, ale już w niczym nie przypominają swoich praprzodków. Wspólną cechą tych przemian są ludzie - podejmujący odważne wyzwania właściciele przedsiębiorstw, świetni menedżerowie, zaangażowani i kompetentni pracownicy albo jeszcze ogólniej - mieszkańcy regionu, bo w znakomitej większości to oni stworzyli przedsiębiorstwa „Złotej 100”.
To oni dowiedli, że w regionie, w którym zwykle wskazuje się na wiele barier rozwojowych, rozwijanie biznesu, także wielkiego, wcale nie musi być niemożliwe. A ponadto - ryzyko tego, że mogą oni przenieść swoje biznesy do innych regionów jest w ich przypadku - jako mieszkańców regionu - zwykle znacznie mniejsze, niż w przypadku właścicieli zewnętrznych, w tym zwłaszcza zagranicznych. I w tym kontekście ranking „Złotej 100” - od 15 lat wyróżniający największe przedsiębiorstwa - warto postrzegać jako dobrze wpisujący się w budowanie potencjału gospodarczego województwa.
Wyniki firm prezentujemy
w załącznikach do tekstu
Patronat Honorowy nad Rankingiem Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw sprawuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
Partnerami Głównymi są Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i PGNiG Obrót Detaliczny.

