Pojawiła się lista czarnych scenariuszy. Sprawdź, czego najbardziej obawiają się teraz rodacy

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Ukazał się cykliczny raport dotyczący obaw Polaków
Ukazał się cykliczny raport dotyczący obaw Polaków 123rf.com/profile_zinkevych
Czynniki ekonomiczne są na czele największych obaw Polaków, ale inflacja, która choć wciąż jest „królową” rankingu, traci na znaczeniu – oto najważniejsze wnioski z cyklicznego badania UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl.

Spis treści

Jak wynika z cyklicznego badania pt. „Bieżące lęki i obawy Polaków”, wciąż ponad 90 proc. społeczeństwa obawia się, że w najbliższym czasie wystąpi przynajmniej jeden z 33 możliwych, czarnych scenariuszy, wskazywanych przez ankieterów. Dominują obawy związane z domowymi finansami oraz te dotyczące zdrowia własne i kogoś z najbliższych.

Polacy wciąż martwią się cenami. Ale 15 proc. rodaków już odczuło spadek inflacji

Najwięcej obaw nadal jest wokół inflacji i utraty wartości pieniądza – 45,2 proc. Jednak ponad pół roku temu mówiło o niej 50,8 proc. rodaków. Wygląda zatem na to, że Polacy nieco już oswoili inflację. Jak informują analitycy z UCE RESEARCH, z innego, niedawno realizowanego badania wynika, że tylko nieco ponad 15 proc. Polaków realnie odczuwa spadek inflacji. To z kolei pokazuje, że ogromna większość rodaków doświadcza trudnej sytuacji, co w zasadniczy sposób pogarsza ich kondycję psychiczną i jednocześnie przekłada się na stan gospodarki.

– Niestety, ale mimo lekkiego spadku (...), inflacja wciąż jest numerem jeden wśród obaw w Polsce. Pamiętajmy, że wpływa ona na dyskomfort, nie tylko w sferze ekonomicznej. Zmusza ludzi do podejmowania często bardzo trudnych decyzji, ograniczania wydatków i komfortu życia, w tym m.in. wyjazdów wakacyjnych – komentuje Michał Pajdak, drugi ze współautorów badania z platformy ePsycholodzy.pl.

Kto najbardziej przejmuje się drożyzną? Wcale nie najbiedniejsi

Na lęk dotyczący inflacji i utraty wartości pieniądza częściej wskazują kobiety niż mężczyźni – 48,9 proc. wobec 41,1 proc. To także przede wszystkim rodacy w wieku 75-80 lat (50 proc.). Przeważnie są to osoby z miesięcznymi dochodami netto powyżej 9 tys. zł – 51,1 proc., wykształceniem wyższym – 47,5 proc., pochodzący z miast liczących co najmniej 500 tys. mieszkańców – 50 proc.

– Dynamika wskazań tego lęku będzie malała w miarę stabilizacji inflacji i sytuacji gospodarczej, ale będzie to proces raczej trwający latami – komentuje Michał Pajdak, drugi ze współautorów badania z platformy ePsycholodzy.pl.

Polacy boją się destabilizacji kraju i chorób

Coraz więcej lęków budzi perspektywa destabilizacji państwa – 26,9 proc. (19 proc.). Z kolei najrzadziej Polacy wśród swych obaw wymieniają spadek cen nieruchomości – 1,9 proc. (poprzednio – 1,1 proc.), upadek wspólnoty kościelnej – 2,2 proc. (zeszłym razem – 1,8 proc.), jak również rozpad własnego związku lub rozwód – 4,1 proc. (poprzednio – 4,2 proc.).

W ścisłej czołówce obaw znalazły się też: choroba bliskiej osoby – 37,3 proc. (poprzednio – 38,4 proc.), utrata własnego zdrowia – 35,7 proc. (wcześniej – 33,7 proc.), a także wzrost cen żywności i innych towarów w sklepach – 29 proc. (w zeszłej edycji – 33,9 proc.).
– Niepokój stał się powszechnym odczuciem, choć osób wyrażających obawy jest nieco mniej niż ponad pół roku temu – podsumowuje psycholog Michał Murgrabia, jeden ze współautorów badania z platformy ePsycholodzy.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu