Pojawiła się lista czarnych scenariuszy. Sprawdź, czego najbardziej obawiają się teraz rodacy

Jerzy Mosoń
Ukazał się cykliczny raport dotyczący obaw Polaków
Ukazał się cykliczny raport dotyczący obaw Polaków 123rf.com/profile_zinkevych
Czynniki ekonomiczne są na czele największych obaw Polaków, ale inflacja, która choć wciąż jest „królową” rankingu, traci na znaczeniu – oto najważniejsze wnioski z cyklicznego badania UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl.

Spis treści

Jak wynika z cyklicznego badania pt. „Bieżące lęki i obawy Polaków”, wciąż ponad 90 proc. społeczeństwa obawia się, że w najbliższym czasie wystąpi przynajmniej jeden z 33 możliwych, czarnych scenariuszy, wskazywanych przez ankieterów. Dominują obawy związane z domowymi finansami oraz te dotyczące zdrowia własne i kogoś z najbliższych.

Polacy wciąż martwią się cenami. Ale 15 proc. rodaków już odczuło spadek inflacji

Najwięcej obaw nadal jest wokół inflacji i utraty wartości pieniądza – 45,2 proc. Jednak ponad pół roku temu mówiło o niej 50,8 proc. rodaków. Wygląda zatem na to, że Polacy nieco już oswoili inflację. Jak informują analitycy z UCE RESEARCH, z innego, niedawno realizowanego badania wynika, że tylko nieco ponad 15 proc. Polaków realnie odczuwa spadek inflacji. To z kolei pokazuje, że ogromna większość rodaków doświadcza trudnej sytuacji, co w zasadniczy sposób pogarsza ich kondycję psychiczną i jednocześnie przekłada się na stan gospodarki.

– Niestety, ale mimo lekkiego spadku (...), inflacja wciąż jest numerem jeden wśród obaw w Polsce. Pamiętajmy, że wpływa ona na dyskomfort, nie tylko w sferze ekonomicznej. Zmusza ludzi do podejmowania często bardzo trudnych decyzji, ograniczania wydatków i komfortu życia, w tym m.in. wyjazdów wakacyjnych – komentuje Michał Pajdak, drugi ze współautorów badania z platformy ePsycholodzy.pl.

Kto najbardziej przejmuje się drożyzną? Wcale nie najbiedniejsi

Na lęk dotyczący inflacji i utraty wartości pieniądza częściej wskazują kobiety niż mężczyźni – 48,9 proc. wobec 41,1 proc. To także przede wszystkim rodacy w wieku 75-80 lat (50 proc.). Przeważnie są to osoby z miesięcznymi dochodami netto powyżej 9 tys. zł – 51,1 proc., wykształceniem wyższym – 47,5 proc., pochodzący z miast liczących co najmniej 500 tys. mieszkańców – 50 proc.

– Dynamika wskazań tego lęku będzie malała w miarę stabilizacji inflacji i sytuacji gospodarczej, ale będzie to proces raczej trwający latami – komentuje Michał Pajdak, drugi ze współautorów badania z platformy ePsycholodzy.pl.

Polacy boją się destabilizacji kraju i chorób

Coraz więcej lęków budzi perspektywa destabilizacji państwa – 26,9 proc. (19 proc.). Z kolei najrzadziej Polacy wśród swych obaw wymieniają spadek cen nieruchomości – 1,9 proc. (poprzednio – 1,1 proc.), upadek wspólnoty kościelnej – 2,2 proc. (zeszłym razem – 1,8 proc.), jak również rozpad własnego związku lub rozwód – 4,1 proc. (poprzednio – 4,2 proc.).

W ścisłej czołówce obaw znalazły się też: choroba bliskiej osoby – 37,3 proc. (poprzednio – 38,4 proc.), utrata własnego zdrowia – 35,7 proc. (wcześniej – 33,7 proc.), a także wzrost cen żywności i innych towarów w sklepach – 29 proc. (w zeszłej edycji – 33,9 proc.).
– Niepokój stał się powszechnym odczuciem, choć osób wyrażających obawy jest nieco mniej niż ponad pół roku temu – podsumowuje psycholog Michał Murgrabia, jeden ze współautorów badania z platformy ePsycholodzy.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu