Polacy chcą likwidacji podatku od zysków kapitałowych. Ministerstwo Finansów odpowiada. Chodzi o tzw. podatek Belki

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
- Uważam, że powinniśmy zacząć dyskusję, czy podatek od zysków kapitałowych nie powinien w przyszłości być progresywny - powiedziała Katarzyna Szwarc, pełnomocnik ministra finansów ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego.
- Uważam, że powinniśmy zacząć dyskusję, czy podatek od zysków kapitałowych nie powinien w przyszłości być progresywny - powiedziała Katarzyna Szwarc, pełnomocnik ministra finansów ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego. 123rf
Podatek od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki, to aktualnie 19 proc. Jego likwidacja - zdaniem części ekonomistów - sprawiłaby, że odkładanie pieniędzy na lokacie w banku lub innych produktach finansowych byłoby korzystniejsze. Ściągniecie z rynku części będącej tam gotówki pozwoliłoby walczyć z inflacją. Jak wynika z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland dwóch na trzech Polaków uważa, że przez rosnącą inflację rząd powinien zlikwidować ten podatek.

Progresywny podatek od zysków kapitałowych – czy tego chce Ministerstwo Finansów?

- Uważam, że powinniśmy zacząć dyskusję, czy podatek od zysków kapitałowych nie powinien w przyszłości być progresywny - powiedziała Katarzyna Szwarc, pełnomocnik ministra finansów ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego.

Podatek Belki jest płacony od zysków m.in. z lokat i produktów finansowych, co sprawia, że przy wysokiej inflacji oszczędzanie nie jest opłacalne.

Podatek Belki – czy zostanie zlikwidowany?

Pomysły dotyczące likwidacji podatku pojawiają się już od jakiegoś czasu. W czerwcu Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich, napisał list do minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej. Poprosił w nim o zajęcie stanowiska co do zasadności likwidacji podatku lub obniżenia stawki i ograniczenia jego zakresu. Natomiast w lipcu Polska 2050 złożyła projekt ustawy, który miałby pozwolić na zawieszenie obowiązywania podatku.

Wprowadzenie podatku progresywnego według propozycji Katarzyny Szwarc, pełnomocnika ministra finansów, oznaczałoby, że wraz ze wzrostem dochodów urosłaby również procentowa stawka, którą należy zapłacić od zysku.

- Obecnie jest tak, że Kowalski oszczędzający kilkaset złotych w banku i zyskujący na oprocentowaniu płaci tyle samo podatku co inwestor, który lokuje setki tysięcy np. na giełdzie – powiedziała w rozmowie z Business Insiderem Katarzyna Szwarc.

Prace nad zmianami w tzw. podatku Belki – ministerstwo zaprzecza. Prace nie są prowadzone

Ministerstwo Finansów jednak zaprzeczyło, jakoby miały być prowadzone prace nad zmianami w tzw. podatku Belki.

- Obecnie w Ministerstwie Finansów nie są prowadzone prace nad zmianami zasad opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów (dochodów) z kapitałów pieniężnych w zakresie innym niż wynikający z realizacji ww. Strategii, a więc również mające celu całkowitą likwidację opodatkowaniu przychodów (dochodów) z oszczędności kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki - powiedział Artur Soboń, wiceszef Ministerstwa Finansów.

Podatek Belki – czy należy go zawiesić? Eksperci radzą

Prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów, podkreśla, że mamy do czynienia z wyjątkowo niekorzystną dla deponentów polityką oprocentowania depozytów. Banki w sposób bezprecedensowy zwiększają swoje przychody w wyniku polityki stóp procentowych RPP, czyli dostają prezenty od władzy. Obywatele chcą więc, żeby budżet, a nie banki, pokrył zwiększenie opłacalności oszczędzania poprzez likwidację opodatkowania dochodów z tego tytułu.

– Jeżeli mamy zysk, to powinien być on opodatkowany. Jeśli w systemie podatkowym będziemy zmieniać coś wyrywkowo, to w końcu stanie się on niespójny, niejasny i jeszcze mniej przejrzysty. Jednak można znaleźć argument niesprzeczny z ogólną logiką funkcjonowania państwa. Mam na myśli rezygnację z tzw. podatku Belki od tych najmniejszych oszczędności. I to mogłoby obowiązywać w formie czasowego rozwiązania, bo inflacją najmocniej dotknięte są osoby najuboższe. Moim zdaniem, niezasadne jest całkowite likwidowanie tego podatku od dużych zasobów pieniężnych – podkreśliła prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Z kolei prof. Modzelewski stwierdza, że gdyby decydował w kwestii tzw. podatku Belki, to zawiesiłby go czasowo w taki sam sposób, jak zmieniono stawkę podatku VAT na artykuły spożywcze. Ekspert podkreśla, że dzisiaj oszczędności są masowo wydawane przez Polaków, bo nie opłaca się ich trzymać. Jeśli chcemy zmniejszyć popytowy czynnik inflacyjny, to powinniśmy zwiększyć opłacalność przechowania aktywów na przyszłość. W związku z tym powinno to nastąpić w drodze zwiększenia oprocentowania depozytów.

– Opodatkowanie odsetek jest czynnikiem zniechęcającym do oszczędzania, a zachęcającym do zakupów i inwestowania. Oczywiście przy zniesieniu tej daniny najwięcej zyskaliby najbogatsi. Oni i tak mają dodatkowe możliwości uciekania od inflacji. Jeżeli np. ktoś dysponuje odpowiednio dużymi zasobami, to zamiast oszczędzać na niskim oprocentowaniu w banku, mógł kupić nieruchomość. Ich ceny do niedawna ciągle rosły – podkreśla prezes PTE.

Kto popiera zlikwidowanie podatku Belki?

Jak wynika z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland, 67,5 proc. badanych uważa, że przez rosnącą inflację rząd powinien zlikwidować tzw. podatek Belki. Przeciwnego zdania jest 9,2 proc. ankietowanych z ponad tysiąca dorosłych Polaków. Z kolei 4% uczestników sondażu stwierdza, że ww. podatek powinien być tylko czasowo zawieszony. Natomiast 19,3 proc. nie ma wyrobionej w tej kwestii opinii.

– W Polsce problemem jest zrozumienie istoty podatków. To są wpływy do budżetu państwa, z których finansowana jest cała sfera publiczna, w tym m.in. edukacja, ochrona zdrowia, transport, drogi czy kultura. Jeżeli opowiadamy się za obniżką lub nawet za likwidacją podatków, to powstaje pytanie, czy chcemy zmniejszenia zakresu ww. usług. I na to ludzie zwykle odpowiadają przecząco, bo oczekują rozwoju tego obszaru. To jest swego rodzaju sprzeczność. Nazywam to schizofrenią podatkową – komentuje prof. Mączyńska.

Częściej za zlikwidowaniem podatku Belki opowiadają się mężczyźni niż kobiety. Za tym rozwiązaniem są przede wszystkim osoby w wieku 36-55 lat, z miesięcznymi dochodami netto w granicach 3000-4999 zł, z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym i z miast liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców.

Z badania wiemy też, że częściej o czasowym zawieszeniu podatku mówią kobiety niż mężczyźni. Ponadto zwolennikami tej opcji są przede wszystkim osoby w wieku 18-22 lat, zarabiające ponad 9 tys. zł netto, z wykształceniem wyższym i z miejscowości liczących od 20 tys. do 49 tys. mieszkańców.

– Wszyscy ponosimy skutki ekonomiczne polityki wojennej, sankcji, embarga itd. A z różnych badań wiemy, że nie akceptujemy wyrzeczeń i nie godzimy się na ponoszenie dodatkowych kosztów z tego tytułu. Nie chcemy powtórzenia sytuacji sprzed ponad trzydziestu lat, kiedy odebrano nam całe oszczędności w wyniku tzw. transformacji ustrojowej. W związku z tym oczekujemy ochrony naszych aktywów, a jest nią przede wszystkim oprocentowanie depozytów – podsumowuje były wiceminister finansów.

Co to jest podatek od dochodów kapitałowych, zwany podatkiem Belki?

Podatek od dochodów kapitałowych obowiązuje od 2002 roku i został wprowadzony za sprawą Marka Belki, który wówczas był ministrem finansów. Początkowo wynosił 20 proc., a od 2004 roku jest to 19 proc. Daninę płaci się od zysków z oszczędności, nawet wtedy, gdy zyski te są niższe od inflacji.

Opodatkowane w ten sposób są m.in.

  • odsetki od kredytów,
  • przychody z wypłaconej dywidendy,
  • odsetki od pieniędzy zgromadzonych w ramach lokat i rachunków oszczędnościowych oraz papierów wartościowych.

Jak podaje serwis podatki.biz, w Europie wyższe stawki obowiązują m.in. w Danii - 42 proc., Norwegii - 35,2 proc. oraz Finlandii i Francji - 34 proc.

Źródło: Monday News, MF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Strefa Biznesu - Sytuacja na rynku pracy w 2023 roku

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

i
iwona
z tego co kojarzę oszczędzający w ppk nie zapłacą podatku Belki jeśli zdecydują się na wypłatę zgromadzonych środków kiedy będą na emeryturze.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie