Polacy chcą przejrzystych cen w taksówkach oraz znać trasę przejazdu

AIP
Co drugi Polak twierdzi, że rozstrzygające znaczenie odnośnie ceny za przejazd ma dla niego właśnie poznanie ceny za kurs i wybranej drogi przed rozpoczęciem przejazdu.
Co drugi Polak twierdzi, że rozstrzygające znaczenie odnośnie ceny za przejazd ma dla niego właśnie poznanie ceny za kurs i wybranej drogi przed rozpoczęciem przejazdu. 123RF
8 na 10 Polaków, wsiadając do taksówki, chciałoby znać przybliżoną cenę przejazdu przed jego rozpoczęciem. Większość z nas deklaruje, że zdecydowanie chce mieć wybór, jeśli chodzi o różne możliwości poruszania się po mieście.

8 na 10 Polaków (79,2 proc.), wsiadając do taksówki, chciałoby znać przybliżoną cenę przejazdu przed jego rozpoczęciem. Jednak taką możliwość daje pasażerowi tylko aplikacja mobilna, która za pomocą algorytmu wylicza dokładną cenę za kurs. Jadąc zwykłą taksówką pasażer nie zna ostatecznej dokładnej ceny, jaką zapłaci za przejazd, ponieważ nie ma możliwości jej wyliczenia. Pasażer dowiaduje się zatem o kosztach przejazdu dopiero po jego zakończeniu, na podstawie wskazania taksometru. Z kolei użytkownicy popularnych aplikacji do mobilności miejskiej każdorazowo znają i akceptują cenę przejazdu przed jego rozpoczęciem.

Przeczytaj także:

Co istotne, co drugi Polak (56,3 proc.) twierdzi, że rozstrzygające znaczenie odnośnie ceny za przejazd ma dla niego właśnie poznanie ceny za kurs i wybranej drogi przed rozpoczęciem przejazdu. Z kolei dla co czwartego ankietowanego (24,2 proc.) rozstrzygające znaczenie ma wskazanie ceny przejazdu za pomocą taksometru, po zakończonym kursie- wynika z badania IBRiS na zlecenie organizacji Pracodawcy RP.

- Kilkuletnia obecności aplikacji mobilnych na rynku przewozu osób przyzwyczaiła Polaków do ważnego światowego standardu: możliwości poznania ceny za przejazd przed jego rozpoczęciem. W wielu krajach w Europie, a najbliżej nas chociażby w Czechach czy na Słowacji, aplikacja może pełnić funkcję taksometru i takie rozwiązanie prawne powinno wreszcie pojawić się w Polsce – mówi Arkadiusz Pączka, Zastępca Dyrektora Generalnego i Dyrektor Departamentu CML w Pracodawcy RP - Inaczej konsumenci nadal mogą być niemile zaskoczeni, kiedy wysiadając pod domem po powrocie z lotniska muszą zapłacić dwa razy więcej niż zakładali - dodaje.

Polacy chcą jeździć z aplikacjami mobilnymi

Blisko połowa ankietowanych Polaków (43,8 proc.) nie chce, aby popularne aplikacje do zamawiania przejazdów zniknęły z polskich ulic i nie wyobraża sobie podobnego scenariusza. Raptem 16,5 proc. ogółu ankietowanych opowiada się za zniknięciem takich aplikacji z polskiego rynku, a 39,7 proc. Polaków nie ma w tej sprawie wyrobionego zdania. Osoby korzystające z taksówek i przewozu osób częściej są zdania, że usługi przewozowe takie jak Uber nie powinny zostać zakazane w Polsce.

Co trzeci Polak (31,1 proc.) deklaruje, że bezpieczniejszą i wygodniejszą opcją płatności za przejazd jest dla niego płatność bezgotówkowa . Z kolei aż 49,7 proc. badanych wskazuje, że wygodniejsze i bezpieczniejsze są dla nich płatności gotówkowe.

GPS i nawigacja w smartfonie - tak samo pewne, jak egzamin z topografii miasta

Co ciekawe, Polacy korzystający z taksówek czy z aplikacji mobilnych czują się tak samo pewnie, gdy kierowca za kółkiem korzysta z map i GPS w aplikacji mobilnej, co wtedy, gdy ma zdany egzamin z topografii miasta.

Egzamin z topografii miasta, wskazanie trasy na mapie w aplikacji mobilnej za pomocą GPS czy znajomość miasta przez taksówkarza - zdaniem badanych dają jednakowo dużą pozytywną gwarancję obrania najlepszej drogi. 52,5 proc. badanych wskazało, że GPS i nawigacja w aplikacji w smartfonie dają im wysoką lub bardzo wysoką gwarancję bezpieczeństwa – taki sam odsetek ankietowanych wskazał, że podobną gwarancję daje zdany przez taksówkarza egzamin z topografii miasta. Nieco mniej osób (50,9 proc.), uznało, że taką gwarancją bezpieczeństwa jest znajomość miasta przez samego taksówkarza.

Obejrzyj wideo:

Płatność opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste w 2019 roku. Dlaczego mielibyśmy płacić za użytkowanie wieczyste, którego nie ma

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu