Polacy coraz mniej eko? Jako najważniejsze działania wskazano segregację śmieci i recykling oraz ograniczenie używania plastiku

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Z 71 do 64 proc. stopniało w ciągu roku grono osób uznających, że ludzie nie robią wystarczająco dużo, by dbać o środowisko.
Z 71 do 64 proc. stopniało w ciągu roku grono osób uznających, że ludzie nie robią wystarczająco dużo, by dbać o środowisko. Joanna Urbaniec/ Polska Press
Prawie połowa Polaków przyznaje, że sytuacja ekologiczna na świecie jest zła i konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań. Jednocześnie co trzeci w zasadzie nie wie, co myśleć o zmianach klimatu i innych zagadnieniach środowiskowych. Z 71 do 64 proc. stopniało w ciągu roku grono osób uznających, że ludzie nie robią wystarczająco dużo, by dbać o środowisko.

Niemal połowa Polaków zgadza się z twierdzeniem, że sytuacja ekologiczna na świecie jest zła i konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań w celu jej poprawy. Jednocześnie co trzeci Polak nie wie, co myśleć o zmianach klimatu i innych zagadnieniach środowiskowych - wynika z cyklicznego badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków” przeprowadzonego dla Blue Media.

Sytuacja ekologiczna jest zła

45 proc. badanych uważa, że sytuacja ekologiczna jest zła i należy podjąć natychmiastowe działania naprawcze. Jednak odsetek tych osób zmniejszył się w porównaniu do roku ubiegłego, a wzrósł za to udział osób przyznających, że nie wie do końca, gdzie leży prawda. W tej grupie znajduje się już co trzeci respondent.

Jak się okazuje, działania na rzecz środowiska są ściśle powiązane z ogólnym zaangażowaniem społecznym, ekonomicznym i politycznym społeczeństwa. Wpływ bieżących wydarzeń na świecie, m.in. pandemii i wojny w Ukrainie, widać w tegorocznej edycji badania.

– Z 71 do 64 proc. stopniało w ciągu roku grono osób uznających, że ludzie nie robią wystarczająco dużo, by dbać o środowisko. Odsetek osób, które twierdzą, że podejmowane są odpowiednie działania dla dobra planety utrzymuje się od dwóch lat na zbliżonym poziomie (ok. 10 proc.). Jedna czwarta Polaków wciąż nie ma w tym temacie wyrobionego poglądu – wskazują autorzy badania.

Najważniejsze działania pro-środowiskowe

Jako najważniejsze działania pro-środowiskowe Polacy wskazali segregację śmieci i recykling oraz ograniczenie używania plastikowych opakowań. Jednocześnie podkreślono, że "poparcie dla tych najpopularniejszych do tej pory działań nieco spadło w ciągu roku".

Wzrósł natomiast odsetek osób opowiadających się za ograniczeniem konsumpcji czy oszczędnością zużycia prądu, jednak przyznano, że "może mieć to bezpośredni związek z wysoką inflacją i wzrostem cen".

Odpowiedzialna konsumpcja

Na poziomie deklaracji coraz więcej osób uważa, że dba o środowisko bardziej niż w czasach przed pandemią, i podejmuje więcej działań proekologicznych. Osiem na dziesięć osób segreguje śmieci, a 70 proc. badanych oszczędza wodę i używa wielorazowych opakowań i toreb podczas zakupów. Niewiele mniej oszczędza prąd.

Ograniczenie konsumpcji wydaje się być coraz bliższe Polakom. Połowa respondentów deklaruje zaprzestanie gromadzenia niepotrzebnych rzeczy i ubrań; 30 proc. ogranicza używanie samochodu, a 20 proc. podróże samolotami. Ograniczenie spożycia mięsa deklaruje co piąty badany.

Co dziesiąta osoba uważa się za aktywną społecznie w kwestiach środowiska: uczestniczy w strajkach klimatycznych, wywiera presję polityczną lub podejmuje tematy ekologiczne w rozmowach ze znajomymi i w mediach społecznościowych.

Badanie “Postawy ekologiczne Polek i Polaków” przeprowadzono w kwietniu 2022 na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej 1037 osób.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu