Zdecydowana większość Polaków (73,2 proc.) jest zadowolona ze swojej obecnej sytuacji ekonomicznej – w tym 15,4 proc. respondentów to osoby bardzo zadowolone. Osób zdecydowanie niezadowolonych jest tylko 7,7 proc. wynika z raportu Santander Consumer Banku – banku od kredytów „Polaków portfel własny – kochamy okazje”.
Ze swojej sytuacji finansowej bardziej usatysfakcjonowani są mężczyźni - aż 78,5 proc., 10 p.p. więcej niż kobiet. Co nie mniej istotne, panie przeważają zwłaszcza w grupie osób wskazujących zdecydowane niezadowolenie (12,3 proc. w porównaniu z 2,7 proc. mężczyzn).
- Wyniki badań nie powinny dziwić, bo dzisiaj coraz częściej mówimy o nierówności w zarobkach, która stanowi spore wyzwanie w wielu sektorach gospodarki. Na gorszą sytuację materialną Polek składa się wiele czynników. Po pierwsze, demografia. Panie biją na głowę mężczyzn, jeśli chodzi o długość życia. Po drugie, kobiety szybciej przechodzą na emeryturę, na której są dłużej, właśnie ze względu na długość życia.– ocenia Piotr Dolata, członek zarządu i dyrektor Pionu Kredytów Konsumenckich Santander Consumer Banku.
Zadowolenie Polaków jest niezależne od wieku. Dla przykładu, dwudziestolatkowie wchodzą w Nowy Rok w takim samym dobrym nastroju, jak pięćdziesięciolatkowie (78,2 proc. w porównaniu z 79,5 proc.). Rzecz się ma jednak inaczej z deklaracją niezadowolenia. Najmłodsi najrzadziej wybierali tę odpowiedź (12,2 proc.), najstarsi – najczęściej (33,9 proc.). Co ciekawe, drugą najbardziej niezadowoloną grupą po 70 plus są trzydziestolatkowie.
Najwięcej osób zadowolonych ze swojej sytuacji finansowej znaleźć można w dużych miastach, takich jak Lublin czy Białystok (o populacji między 250 a 500 tys. mieszkańców). Zaskoczeniem może być, że z kolei najwięcej niezadowolonych zamieszkuje metropolie takie jak np. Poznań czy Warszawa. Szansa na spotkanie osoby deklarującej zdecydowane zadowolenie ze stanu ich finansów jest też wysoka na wsi (18,7 proc).
- O ile korelacja poziomu zadowolenia z miejscem zamieszkania nie jest dość oczywista, o tyle zależność pomiędzy wykształceniem i uzyskiwanym dochodem nie powinna dziwić. Im wyższe oba te czynniki, tym większa satysfakcja z aktualnej sytuacji materialnej – dodaje Piotr Dolata.
W grupie osób o najwyższych dochodach pozytywnie o swojej sytuacji finansowej myślą prawie wszyscy (98,2 proc.). Z kolei w grupie o dochodach najniższych, ponad 42,1 proc. ocenia swoją sytuację negatywnie.
Osoby niezadowolone ze swojej sytuacji finansowej zdecydowanie największą wagę przywiązują do aktualnej ceny produktu (a nie np. różnicy między ceną wyjściową i docelową). Będą też bardziej, niż ci zadowoleni, wrażliwi na wysokość rabatu. Nie będzie zaskoczeniem, że z kolei dla osób bardzo zadowolonych ze swojego poziomu finansowego kluczowe znaczenie ma marka oferowanego w promocji towaru. Grupa najbardziej zadowolonych respondentów (18 proc.) najczęściej też uważa, że na wyprzedaży przydaje się karta kredytowa, bo dzięki temu nie przeoczy się żadnej okazji.
Obejrzyj wideo:
Ukraińcy przestaną przyjeżdżać do pracy w Polsce. Powodem zbyt niskie zarobki
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?