Polscy przedsiębiorcy pozbywają się zalegających faktur. Rekordowe wyniki za I kwartał 2023 r.

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Rynek usług faktoringowych rozwija się wolniej, ale wciąż rośnie. Są dane za I kwartał tego roku
Rynek usług faktoringowych rozwija się wolniej, ale wciąż rośnie. Są dane za I kwartał tego roku 123rf.com/profile_antonioguillem'
Według danych Polskiego Związku Faktorów za I kwartał 2023 roku, firmy, które reprezentuje ta organizacja, wykupiły wierzytelności w formie faktur o łącznej wartości o 8,4 proc. większej niż w pierwszych trzech miesiącach 2022 r. Z usług faktorów najchętniej korzystały firmy produkcyjne oraz dystrybutorzy. PZF podkreśla, że najnowsze dane oznaczają drobny spadek dynamiki wzrostów - ta w poprzednich kwartałach była nawet dwucyfrowa. Nie wszyscy jednak działają na wolniejszych obrotach.

Spis treści

Życie nie znosi próżni, szczególnie w biznesie. Gdy w sytuacji perturbacji gospodarczych zaczęły pojawiać się informacje dotyczące zmniejszenia akcji kredytowej banków finansujących działalność firm, było oczywiste, że niebawem zyskają na tym inne branże. W takich sytuacjach najpierw rosną obroty firm (faktorzy), które oferują wykup faktur o długich terminach ważności. Jeśli sytuacja gospodarcza pogarsza się, to większa część rynku przechodzi następnie do firm windykacyjnych, ponieważ one przejmują wierzytelności, które przekroczyły termin wymagalności. Jak jest teraz?

Inflacja dla niektórych oznacza szansę

Na razie wciąż zyskują faktorzy, choć mniej niż w poprzednich miesiącach - sugerują dane Polskiego Związku Faktorów. - Polska weszła w 2023 r. z najwyższą od 26 lat inflacją i najniższym poziomem optymizmu konsumentów - mówi Konrad Klimek, przewodniczący Komitetu Wykonawczego PZF.

- Zjawiskom tym towarzyszą wysokie stopy procentowe, znaczne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego i utrzymująca się niepewność w otoczeniu makroekonomicznym. Z czynnikami tymi przedsiębiorcy zmagali się już w 2022 r., jednak niektóre z nich w najbliższych miesiącach mogą się nasilić i pozostać z nami na dłużej - dodaje ekspert.

Łukasz Ramczewski, wiceprezes zarządu PragmaGO, odnosząc się do nieco słabszych wyników całej branży faktoringowej
, aniżeli miało to miejsce w poprzednich kwartałach podkreśla, że rynek faktoringu w dalszym ciągu jednak rośnie.

Rośnie zapotrzebowanie na gotówkę

Polscy faktorzy w trudnych warunkach gospodarczych sfinansowali w I kwartale 2023 r. bieżącą działalność krajowych przedsiębiorstw w kwocie blisko 113,8 mld zł. Oznacza to wykup z rynku wierzytelności w formie faktur o łącznej wartości o 8,4 proc. większej niż w pierwszych trzech miesiącach 2022 r. Co ciekawe, faktury na gotówkę zamieniło 22,4 tys. firm. Przekazały one do sfinansowania aż 6,4 mln dokumentów płatniczych.

- Znacząco rośnie więc liczba faktur przedstawianych przez podmioty gospodarcze do sfinansowania w ramach transakcji faktoringowych - zauważa Klimek. - To efekt rosnącego zapotrzebowania na gotówkę, która jest na bieżąco i sprawnie dostarczana faktorantom.

- Przedsiębiorcy sięgają po faktoring, ponieważ to wygodny sposób na finansowanie działalności. Korzystanie z tej usługi nie wymaga udziału w długotrwałych procesach i wypełniania skomplikowanych wniosków. Dzięki temu firma może elastycznie zarządzać dostępem do gotówki, co w obecnej sytuacji makroekonomicznej jest bardzo istotne - dodaje Ramczewski.

Rynek widzi perspektywy rozwoju

Jak podkreślają eksperci, korzystanie z faktoringu jest coraz bardziej popularne i staje się dla firm alternatywnym do kredytu sposobem pozyskiwania środków na bieżącą działalność przedsiębiorstwa. Tym bardziej że wykup faktur z odroczonym terminem płatności nie jest jedyną propozycją, jaką mają do zaoferowania faktorzy. Część z nich ma w swoim portfolio także pożyczki. Istnieje zatem obiecująca perspektywa dalszego rozwoju działalności firm skupionych w PZF. Z uwagi na dynamiczną sytuację gospodarczą i wciąż utrzymującą się inflację, ten rok może być równie udany jak poprzedni.

Niektórzy faktorzy wciąż rozwijają się bardzo szybko

- Spoglądając na perspektywy na 2023 r., faktorzy pozostają umiarkowanymi optymistami. Prognozujemy, że rynek pozostanie w fazie wzrostowej, choć jej dynamika może już nie być tak imponująca, jak w ostatnich latach - podsumowuje Klimek.

Nie wszystkie firmy faktoringowe zanotowały okresowy spadek dynamiki wzrostu z poziomów dwucyfrowych do jednocyfrowych. - PragmaGO w pierwszym kwartale 2023 r. odnotowała 23 proc. wzrostu w stosunku do analogicznego okresu 2022 r. - informuje Łukasz Ramczewski, wiceprezes zarządu PragmaGO. - Po raz kolejny utrzymujemy dynamikę wzrostu znacznie wyższą niż rynek. Stale optymalizujemy nasze rozwiązania (w tym UX i UI), dzięki którym przedsiębiorcy mogą łatwiej i szybciej korzystać zarówno z faktoringu z długoterminową umową, jak i finansowania pojedynczych faktur - dodaje.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu