Bank nie chce finansować działania Twojej firmy? Środki można pozyskać w inny sposób. Musisz jednak coś wiedzieć

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Pożyczki biznesowe stają się co raz bardziej dostępne, szczególnie wobec zmniejszonej akcji kredytowej banków względem niektórych branż
Pożyczki biznesowe stają się co raz bardziej dostępne, szczególnie wobec zmniejszonej akcji kredytowej banków względem niektórych branż 123rf.com/profile_koldunovaaa
Coraz więcej przedsiębiorców ma problem z uzyskaniem kredytu bankowego na funkcjonowanie swojego biznesu. W najgorszej sytuacji są małe i średnie firmy, działające w branżach wysokiego ryzyka i te mające na bakier z ekologią. Rynek jednak nie znosi próżni.

Spis treści

Obniżenie akcji kredytowej w niektórych sektorach zaczęło się jeszcze przed pandemią, a wojna na Ukrainie pogorszyła sytuację wielu przedsiębiorców. Już zeszłoroczny raport Fundacji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" potwierdził utrzymujący się globalny trend coraz większej niechęci w finansowaniu funkcjonowania firm działających w tzw. brudnych technologiach. Analitycy wśród banków, które znalazły się w raporcie jako te, które najbardziej ograniczyły finansowanie sektora paliw kopalnych wskazali: ING Bank Śląski, BNP Paribas Polska i Santander.

Małe firmy dostają mniej kredytów

Ostatnie miesiące pokazują, że nie najlepiej mają się też mniejsi przedsiębiorcy, którzy niekoniecznie pracują dla gigantów paliwowych lub spółek wydobywczych. To niewielkie i średnie firmy, które w Polsce wciąż stanowią prawie 90 proc. wszystkich podmiotów gospodarczych. Analiza danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) potwierdza, że ostatnio w szczególnie trudnej sytuacji znalazły się mikrofirmy. W 2022 r. akcja kredytowa dla małych przedsiębiorców spadła w stosunku do 2021 r. o 12 proc. Z kolei wartość portfela kredytowego zmniejszyła się z 74,2 mld zł do 73,2 mld zł.

Handlowcy, producenci, usługodawcy - oni mają najtrudniej

Według BIK, w największym stopniu zmalała sprzedaż kredytów dla branż produkcyjnej oraz handlowej, - odpowiednio - o ponad 21 proc. i - powyżej 15 proc. Powody do niepokoju mogą mieć też usługodawcy - wartość kredytów jakie pozyskali jest 10 proc. mniejsza niż rok wcześniej. Problem zauważa też Instytut Biznesu, do którego od kilku miesięcy zgłaszają się przedsiębiorcy by zasygnalizować narastający problem. Jak udało się nam dowiedzieć, zarząd Instytutu rozważa nawet skierowanie oficjalnego apelu do polskich banków by te zrównoważyły redukcję linii kredytowych. Dotyka ona bowiem szczególnie polskie firmy i w pewnym stopniu może być związana z niechęcią rynków do branż, które nie weszły na ścieżkę ekologicznej transformacji.

Nie tylko banki pożyczają

Eksperci Instytutu przypominają, że nie tylko banki są w stanie kredytować funkcjonowanie przedsiębiorstw. Choć nie jest to główny przedmiot działalności faktorów (firm, które oferują narzędzie finansowe umożliwiające otrzymanie należności zaraz po wystawieniu faktury z długim terminem płatności) również i tego typu podmioty są w stanie udostępniać środki na bieżącą działalność tj. wypłaty dla pracowników czy opłaty. - Usługi pożyczkowe mogą być ważnym źródłem finansowania dla przedsiębiorców, których specyfika działalności ogranicza możliwość korzystania z faktoringu. - mówi Łukasz Ramczewski, wiceprezes zarządu PragmaGO. Ekspert podkreśla także, że rynek faktorów wyszedł już na przeciw biznesowi i uruchomił pożyczki on-line, upraszczające proces wnioskowania.

Może być drożej i trzeba się znać

Przedsiębiorcy powinni jednak pamiętać o tym, że korzystanie z finansowania biznesowego, choć może wydawać się prostsze od umowy kredytowej z bankiem ma także pewne wady. W niektórych przypadkach może okazać się droższe od typowego kredytu - to m.in. cena za prostsze procedury i szybciej pozyskane środki. Pożyczka biznesowa ma też najczęściej charakter jednorazowy, a umowa wiążąca podmioty zawierana jest na czas określony. Problemem jest także częste mylenie pożyczki biznesowej z faktoringiem odwróconym - ten, choć może być zawarty na czas nieokreślony to zapewnia wpłaty na konto wierzyciela klienta, a nie jego samego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu