Polska Izba Handlu za zwolnieniem z VAT podarowanych produktów przemysłowych. Czy dojdzie do zmiany unijnej dyrektywy?

Justyna Madan
Opracowanie:
Według PIH potrzebne są zmiany w przepisach dotyczących podatku VAT
Według PIH potrzebne są zmiany w przepisach dotyczących podatku VAT 123rf.com
W obliczu rosnących potrzeb organizacji charytatywnych oraz środowiskowych, Polska Izba Handlu (PIH) zwraca uwagę na problematykę opodatkowania VAT darowizn produktów przemysłowych. Obecne przepisy skłaniają przedsiębiorców do utylizacji nowych, niesprzedanych produktów zamiast przekazywania ich na cele dobroczynne. Zmiana może nastąpić w czasie polskiej prezydencji w Radzie UE, co otwiera drogę do istotnych reform w prawie podatkowym, korzystnych zarówno dla środowiska, jak i społeczeństwa.

Spis treści

Problem utylizacji nowych produktów

Polska Izba Handlu wskazuje na problem utylizacji nowych, niesprzedanych produktów przemysłowych przez przedsiębiorców. W obecnej sytuacji, przekazanie takich produktów na cele charytatywne wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku VAT, co czyni takie działania nieopłacalnymi z ekonomicznego punktu widzenia.

„Duża część tych artykułów jest w idealnym stanie, aby zostać przekazana na cele charytatywne. Są to na przykład odzież, zabawki czy produkty higieniczne. Chociaż istnieje duże zapotrzebowanie na tego typu darowizny, produkty te są wysyłane do zniszczenia. Brak systemowych rozwiązań, które zachęciłyby podatników do dokonywania darowizn produktów niespożywczych, prowadzi do utylizacji jakościowych produktów” - czytamy w komunikacie PIH.

Konieczność zmian w przepisach

Zdaniem PIH, niezbędne są zmiany w przepisach dotyczących podatku VAT, które umożliwiłyby przedsiębiorcom przekazywanie niesprzedanych produktów przemysłowych na cele charytatywne bez dodatkowych obciążeń podatkowych. Takie zmiany nie tylko przyczyniłyby się do wsparcia organizacji pożytku publicznego, ale również przysłużyły realizacji celów środowiskowych poprzez ograniczenie marnotrawstwa.

„Potrzebujemy systemowego rozwiązania, które pozwoli na zwiększenie możliwości wspomagania organizacji pożytku publicznego i przysłuży się realizacji celów środowiskowych. Konieczne jest zagwarantowanie, że będzie to mechanizm odporny na oszustwa, ale (...)efektywny, tak by przedsiębiorcy chcieli z niego korzystać” - zaznaczono w komunikacie.

Polska prezydencja w Radzie UE a szansa na zmiany

Polska Izba Handlu podkreśla, że nadchodząca polska prezydencja w Radzie UE w I połowie 2025 r. jest doskonałą okazją do wprowadzenia niezbędnych zmian. Polska, współpracując z innymi państwami członkowskimi, może wypracować nowe regulacje, które będą korzystne zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla organizacji charytatywnych.

„Stajemy przed szansą wypracowania nowych, odpowiednich do sytuacji społeczno-gospodarczej regulacji nie tylko na szczeblu państwowym, lecz także europejskim. Rząd zachęca przedsiębiorców do rozmów o rozwiązaniach, którymi można by zająć się w tym szczególnym czasie. Zachęcamy, by w ramach listy problemów podjąć się tematu ważnego zarówno nie tylko dla przedsiębiorców, lecz także dla organizacji charytatywnych, a przede wszystkim dla najbardziej potrzebujących. Sposób przekazywania darowizn przemysłowych w Polsce powinien zostać uproszczony” - podkreślono w komunikacie.

Stanowisko Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów podkreśla, że polskie przepisy dotyczące podatku VAT muszą być zgodne z unijnymi regulacjami. Obecnie, zgodnie z dyrektywą VAT, nieodpłatne przekazanie towarów jest uznawane za odpłatną dostawę, co wiąże się z koniecznością opodatkowania.

„W konsekwencji polskie przepisy dotyczące podatku od towarów i usług powinny być zgodne z unijnymi przepisami prawa dotyczącymi podatku od wartości dodanej. Stosownie do art. 16 dyrektywy VAT wykorzystanie przez podatnika towarów stanowiących część majątku jego przedsiębiorstwa do celów prywatnych podatnika lub jego pracowników, które przekazuje nieodpłatnie lub, w ujęciu ogólnym, które przeznacza do celów innych niż prowadzona przez niego działalność, gdy VAT od powyższych towarów lub ich części podlegał w całości lub w części odliczeniu, jest uznawane za odpłatną dostawę towarów” - czytamy w odpowiedzi MF na interpelację poselską.

W obliczu tych wyzwań, Polska ma szansę na przeprowadzenie zmian, które mogłyby przynieść korzyści na wielu płaszczyznach - od wsparcia potrzebujących, przez wspieranie organizacji charytatywnych, po ochronę środowiska. Kluczowe będzie jednak znalezienie rozwiązań, które będą zgodne z unijnym prawem, a jednocześnie efektywne i atrakcyjne dla przedsiębiorców.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu