Kolejna faza realizacji umowy będzie polegać już na przygotowaniach do budowy modelu inżynierskiego instrumentu optycznego.
Kolejne kamienie milowe planowane są do osiągnięcia w pierwszym i trzecim kwartale 2025 roku, a spodziewany łączny wpływ z ich realizacji wyniesie 0,25 mln euro. Ostatnie kamienie milowe zostaną zrealizowane w 2026 roku, z szacowanym wpływem z ich realizacji na poziomie 0,25 mln euro – podano w komunikacie.
Scanway przypomina, że przedmiotem umowy z Nara Space jest dostarczenie przez spółkę instrumentu do obserwacji Ziemi, składającego się z dwóch teleskopów, pozwalających na obrazowanie Ziemi w paśmie widzialnym oraz podczerwonym w celu detekcji emisji metanu.
Dostarczenie teleskopów przewidziane jest na 2026 rok, a wartość umowy wynosi 1 708 500 euro. Otrzymane dotąd płatności z tytułu realizacji umowy z uwzględnieniem ww. kwoty ok. 0,5 mln euro najbliższej transzy za zakończenie wstępne fazy wyniosą ok. 1,2 mln euro – podała także spółka.
Umowa realizowana jest w ramach projektu NarSha - jest to pierwszy koreański projekt do monitorowania metanu za pomocą satelity wyposażonego w zaawansowane instrumenty optyczne. Projekt jest realizowany przez konsorcjum koreańskich firm i ma zapewnione finansowanie m.in. ze strony Korea Development Bank. Projekt jest rozwijany z myślą o budowie konstelacji co najmniej 6-12 mikrosatelitów.
Scanway to firma, która rozwija i komercjalizuje dwie linie biznesowe: produkty dla sektora kosmicznego (instrumenty optyczne do obserwacji Ziemi i autodiagnostyki satelitów) oraz dla przemysłu (systemy wizyjne). Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect w 2023 r. Głównym udziałowcem spółki jest PGE Ventures Sp. z o.o posiadający 13,26 proc. i Jędrzej i Kowalewski (12,68 proc.).
