Spis treści
Pożyczki udzielane są ze środków KPO w ramach Inwestycji G3.1.4 o nazwie „Wsparcie krajowego systemu energetycznego (Fundusz Wsparcia Energetyki)" zgodnie z „Zasadami Naboru Wniosków dla pożyczek na sieci elektroenergetyczne udzielanych przez BGK”.
Szczegóły planowanych inwestycji ze środków z KPO
Środki pochodzące z umów pożyczek zostaną przeznaczone wyłącznie na finansowanie wydatków kwalifikowalnych w rozumieniu umów pożyczek w okresie ich udostępnienia poniesionych przez spółki zależne PGE związanych z realizacją następujących projektów:
- PGE Dystrybucja: zwiększenie zdolności do integracji odnawialnych źródeł energii oraz poprawy bezpieczeństwa dostaw energii poprzez budowę i modernizację sieci elektroenergetycznej,
- PGE Energetyka Kolejowa: wzmocnienie bezpieczeństwa, poprawa jakości energii oraz zwiększenie możliwości przyłączania większej liczby źródeł OZE do sieci dystrybucyjnej zasilającej polską kolej i ekosystem towarzyszący.
Zgodnie z umowami pożyczek spółka będzie mogła wykorzystać środki po spełnieniu standardowych dla finansowań bankowych warunków zawieszających oraz po zawarciu wymaganej dokumentacji z PGE Dystrybucja oraz PGE Energetyka Kolejowa, w tym umów pożyczek wewnątrzgrupowych.
- Cały program inwestycyjny PGE do 2035 r. to 75 mld zł, a środki z KPO to ważny komponent. 87 proc. tych środków skonsumują polscy wykonawcy, polscy dostawcy. (Inwestycje) będą służyć przyłączaniu nowych odbiorców (...), będą uelastyczniały system (...) - powiedział na konferencji w Lublinie prezes PGE Dariusz Marzec, cytowany przez agencję PAP.
Jak wyjaśnił dziennikarzom Marzec, 75-mld program przewidziany jest w segmencie dystrybucji: w PGE Dystrybucja i PGE Dystrybucja Kolejowa. Potwierdził, że taka kwota na dystrybucję będzie widnieć w nowej strategii PGE.
- To są szacunkowe kwoty, oczywiście, bo to jest 10 lat, ale to są tej wielkości sumy. Po kolei pokazujemy: pokazywaliśmy tydzień temu magazyny energii, dzisiaj pokazaliśmy dystrybucję, w najbliższym czasie pokażemy segment ciepłownictwa i to wszystko się w czerwcu złoży we wspólną całościową strategię - podkreślił Marzec.
Atrakcyjne warunki pożyczek
- Umowy pożyczek będą oprocentowane według stałej stopy procentowej wynoszącej 0,5 proc. w skali roku, a ich spłata została przewidziana w półrocznych ratach w okresie 2034-2049 (ostateczny termin spłaty to 20 grudnia 2049 r.) – czytamy w komunikacie.
Zgodnie z warunkami umów pożyczek kwota finansowania może podlegać zwiększeniu, co wymagać będzie zawarcia stosownych aneksów do umów pożyczek.
Na rynku akcji kurs PGE około godziny 13:00 spadał o ponad 5,8 proc. do 8,07 zł.
Grupa PGE wytwarza 41 proc. produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10 proc. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r. i wchodzi obecnie w skład indeksu WIG20. Głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa posiadający 60,86 proc. akcji.
