Polska wyżej w rankingu rozwoju społecznego. Dane ONZ są jednak ponure

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Polska awansowała o dwie pozycje w rankingu rozwoju społecznego
Polska awansowała o dwie pozycje w rankingu rozwoju społecznego Paweł Dubiel / Polska Press
Polska zajęła 34. miejsce w rankingu rozwoju społecznego (HDI), zaliczając awans o dwie pozycje w porównaniu do poprzedniego zestawienia. Jednak ogólne wnioski płynące z raportu publikowanego przez ONZ są pesymistyczne i wynika z nich, że żyjemy w świecie smutku, zmartwień oraz szoków nienotowanych od lat.

Human Development Index (HDI), znany też jako wskaźnik rozwoju ludzkiego to społeczno-ekonomiczny miernik wykorzystywany przez ONZ w corocznych raportach w celu monitorowania osiągnięć społeczeństwa w wymiarach takich jak zdrowie, długość życia, wiedza czy bogactwo. Oblicza się go na podstawie danych dotyczących oczekiwanej długości życia, dochodu narodowego oraz liczby lat poświęconych na naukę.

Warunki społeczne na świecie uległy pogorszeniu

Opublikowany ostatnio ranking HDI 2021 wskazuje, że 90 proc. państw nie zapewniło bezpieczniejszego, zdrowszego i lepszego życia dla obywateli. Trwający od lat trend wzrostowy został odwrócony przez pandemię COVID-19.

Nigdy tak się nie zdarzyło. Nawet podczas ostatniego niszczycielskiego globalnego kryzysu finansowego tylko 1 na 10 krajów doświadczył spadku wskaźników rozwoju społecznego - skomentował wynik Adchim Steiner z Programu Rozwoju ONZ.

Jak wynika z zestawienia, 90 proc. ze 191 krajów uwzględnianych w HDI odnotowało spadek poziomu rozwoju społecznego do poziomu z 2016 roku. Autorzy raportu podkreślają, że jest to odwrócenie 30-letniego trendu spowodowane kaskadą niepokoju i niepewności.

Głównymi przyczynami trudnej sytuacji były pandemia COVID-19, kryzys żywnościowy, klimatyczny, a także ekonomiczny. Napięcia związane z polaryzacją polityczną czy pogarszającymi się warunkami gospodarczymi przez ostatnie 2 lata miały negatywny wpływ na kierunek rozwoju dobrobytu społeczno-ekonomicznego na świecie.

Awans Polski w rankingu HDI

Polska w zestawieniu HDI znalazła się na 34. pozycji, notując awans o dwa miejsca. Co ciekawe, doszło do tego mimo pogorszenia wyniku, gdyż indeks naszego kraju spadł z poziomu 0,881 (2019 r.) do 0,876 (2021. r). Dane te wskazują natomiast, że szalejące kryzysy udało się nam przetrwać w miarę spokojnie. Te samo miejsce przypadło Polsce w 2016 roku, natomiast najwyżej, bo na 32. pozycji, byliśmy w 2018 roku.

Nieznacznie lepszy wynik odnotowały kraje takie jak Estonia (31. miejsce), Czechy (32. miejsce) oraz Grecja (33. miejsce). Zaraz za nami znalazły się: Litwa, Bahrajn, Arabia Saudyjska i Portugalia.

Liderami zestawienia są Szwajcaria, Norwegia i Islandia, natomiast tabelę zamykają Niger, Czad i Sudan Południowy.

Niepokojące prognozy na przyszłość

Opublikowany raport nie uwzględnia konsekwencji wojny w Ukrainie, a także wiążącego się z inwazją kryzysu energetycznego i żywnościowego. Można zatem założyć, że przyszłoroczne dane mogą być jeszcze gorsze. Jeden z głównych autorów rankingu HDI Pedro Conceicao zauważa, że światowy poziom zaufania osiągnął najniższy poziom w historii.

Analitycy uważają, że istnieje wyjście z tej trudnej sytuacji poprzez realizację strategii inwestycji, zabezpieczenia oraz innowacji. Inwestycje w energię odnawialną czy systemy monitorowania zagrożeń pozwolą odpowiednio wcześnie przygotować się na kryzysy. Pomóc mają też innowacje technologiczne, ekonomiczne i społeczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu