Polska zakontraktowała już 25 proc. środków z KPO. Wiadomo, na co poszło najwięcej

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że Polska zakontraktowała już 25 proc. środków z KPO FOT. JAKUB STEINBORN / POLSKA PRESS/DZIENNIK BALTYCKI
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że Polska zakontraktowała już 25 proc. środków z KPO FOT. JAKUB STEINBORN / POLSKA PRESS/DZIENNIK BALTYCKI JAKUB STEINBORN
Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że Polska zakontraktowała już jedną czwartą środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), co obejmuje 47 miliardów złotych w formie grantów oraz 20 miliardów złotych w postaci pożyczek. Dodatkowo, Polska planuje przekierować 20 miliardów złotych z pożyczek KPO przeznaczonych na zieloną transformację miast na inwestycje zbrojeniowe.

Spis treści

Polska zakontraktowała już 1/4 środków z KPO, co obejmuje 47 mld zł w formie grantów oraz 20 mln zł w postaci pożyczek

Podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że Polska zakontraktowała już 25 proc. środków z KPO. W ramach tej kwoty, 40 proc. stanowią granty, a wkrótce osiągną one połowę planowanej sumy, czyli 47 miliardów złotych. Dodatkowo, zakontraktowano 20 miliardów złotych w formie pożyczek.

Minister Pełczyńska-Nałęcz przedstawiła również szczegóły dotyczące wypłat z KPO. Ponad 5 miliardów złotych przeznaczono na program "Czyste Powietrze", 1,2 miliarda złotych na wsparcie rolnictwa, a 500 milionów złotych na eliminację białych plam w dostępie do szybkiego internetu. Dodatkowo, 500 milionów złotych skierowano na rozwój linii kolejowych, a 400 milionów złotych na poprawę bezpieczeństwa transportu.

Polska i Europa musi zacząć sama produkować broń w dużo większym zakresie - mówiła minister Pełczyńska-Nałęcz

Minister funduszy podkreśliła, że Polska musi zainwestować w bezpieczeństwo, mobilizując do tego całą Europę. Wskazała na konieczność wsparcia Ukrainy oraz europejskiego przemysłu zbrojeniowego. "Polska i Europa musi zacząć sama produkować broń w dużo większym zakresie" – dodała Pełczyńska-Nałęcz.

Zaproponowała, aby środki na te cele mogły być przekierowane z KPO. "Każde państwo musi się przyjrzeć, gdzie ma oszczędności, bez szkody dla innych inwestycji" – zaznaczyła. Polska planuje przekierować 20 miliardów złotych z pożyczki KPO, która pierwotnie miała być przeznaczona na zieloną transformację miast, na inwestycje zbrojeniowe.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko poinformował, że śródokresowy przegląd programów unijnych na lata 2021-2027 zakończy się podczas polskiej prezydencji w Radzie UE. "Chcemy, żeby środków było więcej na budownictwo społeczne i na inwestycje w przemysł obronny, co nazywamy bezpieczeństwem i logistyką" – dodał Szyszko.

Dzięki tym działaniom Polska dąży do zwiększenia bezpieczeństwa oraz rozwoju infrastruktury obronnej, co ma kluczowe znaczenie w obecnej sytuacji geopolitycznej. Współpraca z innymi krajami UE oraz efektywne wykorzystanie środków z KPO mają przyczynić się do realizacji tych ambitnych celów.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu