Polski gigant będzie przejmował, liczy też na rewolucję. Ta już 1 stycznia

Marek Knitter
Wiceprezes Artur Wiza przekonuje, że Asseco cały czas pracuje nad przejęciami na różnych rynkach
Wiceprezes Artur Wiza przekonuje, że Asseco cały czas pracuje nad przejęciami na różnych rynkach fot: asseco poland
Asseco Poland szuka spółek do przejęcia i chce być liderem w e-doręczeniach. – Wycena naszych akcji na GPW powinna być wyższa i raczej zbliżona do notowań podobnych spółek na rynkach zagranicznych. Jesteśmy aktywni na rynku przejęć, ale nie otrzymaliśmy oferty kupna spółki Comarch – przekazał w rozmowie ze Strefą Biznesu Artur Wiza, wiceprezes Asseco Poland.

Spis treści

– Giełda dała nam ogromny wzrost i ogromne możliwości. W momencie, kiedy wchodziliśmy na GPW w Warszawie 20 lat temu to 100 proc. naszych przychodów było generowanych w Polsce. Teraz to 90 proc. sprzedaży pochodzi z zagranicy, a 10 proc. z rynku polskiego. To giełda i polscy inwestorzy dali nam możliwości i kapitał na międzynarodowy rozwój. Zawsze będziemy za to wdzięczni – powiedział Strefie Biznesu Artur Wiza, wiceprezes Asseco Poland.  

 

Podkreślił, że przedstawiciele spółki od lat powtarzają, że firmy na polskiej giełdzie są niedoceniane, a obecna wycena akcji Asseco w Warszawie, czy podobnych firm z branży, nie jest tak wysoka, jakby była na rynkach zagranicznych, gdzie spółki technologiczne są wyceniane znacznie wyżej.

Asseco Poland stawia na powtarzalność wyników i rozwój nowych technologii

– Liczymy, że inwestorzy zwrócą na to uwagę, ale dla nas najważniejsza jest powtarzalność wyników i to, żebyśmy cały czas się rozwijali – tym bardziej że rozwijamy nowe technologie i cały czas idziemy do przodu – podkreślił Artur Wiza. 

– Jeśli płynność na giełdzie się zwiększy, to i nasza wycena się poprawi. Poza tym musimy pamiętać, iż wybuch wojny w Ukrainie spowodował, że nasz rynek stał z boku, stał się niepewny. Teraz nieco wzrosło zainteresowanie inwestorów zagranicznych rodzimym rynkiem i wierzymy w to, że te wyceny będą rosły – dodał Wiza. 

Comarch po śmierci jego założyciela prof. Filipiaka nie był wystawiony na sprzedaż

Jak dodał Artur Wiza, Asseco Poland nie rozważało kupna spółki Comarch, a wynikało to z dwóch czynników.

– Comarch oferował produkty czy usługi, które my już w większości mamy i już wcześniej konkurowaliśmy na różnych rynkach. Zawsze ich docenialiśmy. Poza tym spółka nie była formalnie wystawiona na sprzedaż. Po prostu nie było z ich strony takiej propozycji – wyjaśnił wiceprezes Asseco.

Spółka jest gotowa na przejęcia, ale uważnie analizuje

Wiza przekonuje jednak, że Asseco cały czas pracuje nad przejęciami na różnych rynkach i w kręgu zainteresowań znajduje się kilkanaście podmiotów.

– To jest nasza strategia, aby oprócz rozwoju organicznego również rozwijać się poprzez akwizycje. Cały czas przyglądamy się określonej liczbie firm. Przy tego typu transakcjach najważniejsze jest wzbogacenie naszych produktów i kompetencji. Są pewne obszary, które są szczególnie istotne, czyli cyberbezpieczeństwo czy rozwiązania w chmurze. Szukamy firm z własnymi produktami, które uzupełnią nasze portfolio – dodał Artur Wiza.

Powiedział także, że spółka była zadowolona z wyników I półrocza i jak na razie nie pojawiło się nic, co mogłoby wpłynąć niekorzystnie na realizacje planów w II półroczu 2024 r., włączając w to przesunięcie wdrożenia Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych na styczeń 2025 r. Początkowo miało to nastąpić wcześniej. 

Asseco Poland chce być jednym z głównych graczy w e-doręczeniach

– Rzeczywiście czekamy na ostateczne wdrożenie tego rozwiązania. Jesteśmy również gotowi na wprowadzenie e-doręczeń. Jest to kolejny poziom cyfryzacji usług. Chcemy być jednym z głównych graczy w obszarze tych rozwiązań, które naszym zdaniem poprawią funkcjonowanie firm i obniżą koszty ich działania – powiedział Artur Wiza.

Asseco prawdopodobnie wygra także przetarg na świadczenie usług wsparcia eksploatacji i utrzymania Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS. Zamówienie było ciekawe, bo ze strony konkurencji pojawiły się głosy o monopolizacji rynku, a Asseco ostatecznie jako jedyne złożyło ofertę (o wartości 349 545 212,11 zł).

– W tym przetargu złożyliśmy rozsądną ofertę, która była poniżej budżetu ZUS-u. Nie spodziewamy się żadnych protestów do przetargu. Obecnie po stronie ZUS-u pozostaje kwestia przeprowadzenia kolejnych kroków, aby sfinalizować to przedsięwzięcie – zapewnił Strefę Biznesu wiceprezes Artur Wiza.

Asseco Poland specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania. Jest to największy software house z polskim kapitałem oraz szósty największy dostawca oprogramowania w Europie. Spółka jest notowana na GPW od 2004 r. (początkowo jako Comp Rzeszów); wchodzi w skład indeksu mWIG40.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu