Polski model finansowania armii może zmienić Europę

Oliwia Marciszewska
Opracowanie:
Bank Gospodarstwa Krajowego, jako operator Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, posiada mandat do finansowania wydatków na obronność.
Bank Gospodarstwa Krajowego, jako operator Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, posiada mandat do finansowania wydatków na obronność. Sławomir Mielnik
Bank Gospodarstwa Krajowego, jako operator Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, posiada mandat do finansowania wydatków na obronność. "Polski model finansowania można szybko przenieść na szczebel Unii Europejskiej", jak przekazała instytucja w komunikacie. Rola BGK w podobnym przedsięwzięciu zależeć będzie od decyzji rządu.

Spis treści

BGK przekazuje, że tematy związane z obronnością są przedmiotem żywej dyskusji wśród europejskich banków rozwoju.

– Jako czwarty pod względem wielkości europejski bank rozwoju czujemy się zobowiązani do udziału w tej debacie – podaje instytucja.

Różnice w finansowaniu obronności

BGK zauważa, że nie wszystkie europejskie banki rozwoju mają takie same możliwości finansowania zbrojeń. Np. mandat Europejskiego Banku Inwestycyjnego nie pozwala na sponsorowanie bojowego sprzętu wojskowego.

Bank podkreśla, że jako operator Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych posiada pełny mandat do finansowania wydatków na obronność.

– Uważamy, że ten model można szybko przenieść na szczebel współpracy międzyrządowej – uważają członkowie instytucji. – Dlatego dzielimy się swoim doświadczeniem z innymi podmiotami finansowymi w Brukseli.

Potrzeba efektywnego wehikułu finansowego

Zdaniem BGK, współpraca międzyrządowa dla wspólnych zakupów uzbrojenia potrzebuje efektywnego wehikułu finansowego.

– Proponowane oparcie pożyczek lub gwarancji UE o infrastrukturę wykorzystującą współpracę banków rozwojowych jest najszybszym modelem łączącym administrację z rynkiem finansowym – ocenia.

Bank przyznaje, że taki model funduszu może być interesujący zarówno dla krajów UE z dużym przemysłem zbrojeniowym, jak i dla mniejszych państw, dla których wspólne zamówienia tworzą efekt skali, zmniejszając koszty.

Na pytanie, kiedy taki fundusz może powstać, BGK wskazał, że Polska prezydencja przyspieszyła negocjacje na temat źródeł finansowania.

– W grudniu ubiegłego roku najważniejszą propozycją był tzw. EDIP, projekt rozporządzenia w sprawie europejskiego programu dla przemysłu zbrojeniowego, z kwotą 1,5 mld euro – przypomina instytucja.

Propozycje finansowe

BGK odnosi się również do kwestii kapitału funduszu na potrzeby obronności. Przypomina, że Biała Księga dla Europejskiej Obrony - Gotowość 2030 oraz Plan ReArm Europe zawierają wiele propozycji finansowych. Najważniejszą wydaje się ta dotycząca nowego instrumentu na rzecz Bezpieczeństwa i Działań dla Europy (SAFE), który ma pozwolić KE pozyskać do 150 mld euro.

Instytucja podkreśla, że decyzje o wykorzystaniu potencjału banków rozwojowych zostaną podjęte przez polski rząd we współpracy z innymi krajami.

– To rząd określi zakres, w jakim BGK będzie uczestniczył w docelowym rozwiązaniu – zaznacza.

BGK, należący do Skarbu Państwa, wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy kraju, inicjuje i rozwija współpracę między biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom cykliczności gospodarki. Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, którego jest operatorem, działa na podstawie ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Zapewnia on finansowanie zadań wynikających z programu rozwoju sił zbrojnych, ustanawianego przez Ministra Obrony Narodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu