Waldemar Buda podczas konferencji "Europe - Poland - Ukraine Rebuild Together" przekazał, że 1200 polskich przedsiębiorców zadeklarowało PAIH gotowość do pomocy w odbudowie Ukrainy. W trakcie przemówienia podkreślił, że to pierwsze takie wydarzenie dla firm w Polsce, a nawet Europie.
Dwa miesiące temu ogłosiliśmy, że zbieramy zainteresowanych odbudową Ukrainy. Uruchomiliśmy formularze kontaktowe. Dzisiaj zaprosiliśmy przedsiębiorców i będziemy dyskutowali, z podziałem na branże, o barierach, które już są lub mogą się pojawić w związku ze wznowieniem aktywności gospodarczej pomiędzy Polską i Ukrainą - mówił minister.
Kiedy ruszy odbudowa Ukrainy?
Szef MRiT przyznał, że sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów jest dynamiczna, przez co termin rozpoczęcia odbudowy nie jest jeszcze znany.. Jak dodał, rośnie natomiast współpraca handlowa między Polską i Ukrainą.
Wiemy, że biznes amerykański będzie chciał uczestniczyć w odbudowie Ukrainy, że Niemcy są bardziej zainteresowane odbudową niż współpracą militarną. Ale myślę, że możemy być pewni, iż polski udział będzie z wielu powodów zasadniczy, kluczowy, co wynika np. z sąsiedztwa - mówił.
Podczas konferencji prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zaznaczył, że ukraińskie władze podczas procesu odbudowy musi definiować własne potrzeby, a także model rozwoju, gdyż ani Polska, ani inne kraje nie zreformują ich kraju. Kluczowe w całym procesie będą działania takie jak walka z korupcją, stworzenie instytucji wspierających biznes, a także deoligarchizacja tamtejszej gospodarki.
Według szacunków Pekao koszt odbudowy Ukrainy wyniesie ponad 500 mld dolarów, chociaż niektóre analizy wskazują, że może być nawet dwukrotnie wyższy.
Jeszcze w tym roku odwierty w Ukrainie zamierza rozpocząć PGNiG. Koncern będzie zajmował się wydobyciem gazu.
22 lutego 2022 podpisaliśmy umowę przejęcia placu w Ukrainie, 24 lutego wybuchła wojna i wszystko zostało zatrzymane. Mam nadzieję, że w tym roku, mimo wszystko, uda nam się zrobić pierwsze odwierty na Ukrainie - zapowiedział przedstawiciel PGNiG Ireneusz Derek.
Plan dotyczący współpracy w Ukrainie był przygotowywany od kilku lat, lecz inwazja Rosji na Ukrainę sprawiła, że prace nad nim zostały tymczasowo wstrzymane.
