Podczas posiedzenia Rady Ministrów, wiceminister Adam Nowak przytoczył dane z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z informacji tych wynika, że 68 tysięcy hektarów gruntów rolnych zostało zalanych przez wodę powodziową. "Powierzchnia dotknięta" wynosi około 80 tysięcy hektarów, choć część tych terenów znajduje się w górzystych rejonach. Łączna powierzchnia działek rolnych, które ucierpiały w wyniku powodzi, wynosi 120 tysięcy hektarów.
- Na 27 tysiącach hektarów nie udało się zebrać tegorocznych plonów - dodał wiceminister Adam Nowak.
Liczba poszkodowanych rolników
Wiceminister podał, że według danych ARiMR, 4318 rolników zostało poszkodowanych przez powódź. Z tej liczby, 3360 producentów rolnych odnotowało straty przekraczające 30 procent produkcji na co najmniej jednej działce.
Adam Nowak omówił również działania pomocowe, które mają na celu wsparcie poszkodowanych rolników. Przewidziano wypłatę wsparcia w wysokości około 5 tysięcy złotych na hektar, na którym nie udało się zebrać plonów. Głównie dotyczy to upraw takich jak kukurydza, soja, ziemniaki i buraki cukrowe. Budżet programu wynosi 150 milionów złotych. Pomoc będzie udzielana na podstawie wniosków składanych przez rolników, a procedura będzie wspierana przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego (ODR).
Dodatkowe formy wsparcia
Wiceminister wspomniał również o drugim programie, który przewiduje umorzenie czynszów za grunty uprawne. Dodatkowo, rolnicy dotknięci powodzią mogą liczyć na zwolnienia i umorzenia składek na ubezpieczenia społeczne w KRUS. Przewidziano również rekompensaty za plony, które miały kontakt z wodami powodziowymi.
Kolejną formą wsparcia będą szybkie zaliczki na dopłaty bezpośrednie dla rolników z terenów powodziowych. Wysokość wsparcia ma zostać zwiększona do 75 procent wielkości dopłat. Wypłaty mają ruszyć od 15 października.
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
