Ponowne przeliczenie emerytury. Kiedy to się opłaca? Sprawdź, czy spełniasz te warunki. Przeliczenie emerytury i renty ma sens

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można składać w ZUS-sie. Zakład jednak nie wszystkie z nich bierze po uwagę i pozytywnie rozpatruje.
Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można składać w ZUS-sie. Zakład jednak nie wszystkie z nich bierze po uwagę i pozytywnie rozpatruje. 123rf
Ponowne przeliczenie emerytury lub renty może interesować świadczeniobiorców nie tylko po ukończeniu 65. roku życia. Ponowne przeliczenie emerytury może się opłacać. Przeczytaj, jakie warunki trzeba spełnić i jak złożyć wniosek do ZUS. Zakład jednak nie wszystkie wnioski bierze po uwagę i pozytywnie rozpatruje. Kto może złożyć wniosek i czy można na tym zyskać?

Emerytura i renta a średnia długość życia w Polsce. Jak to wpłynie na wysokość emerytur?

Główny Urząd Statystyczny ogłosił nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, a ZUS korzysta z nich już od 1 kwietnia 2022 r.

Jak się okazuje, spada średni czas trwania życia Polaków. Nie dotyczy to jedynie wartości całego okresu życia, ale także wszystkich przedziałów wiekowych. Wskaźniki z GUS-u wykorzystywane są do obliczenia wysokości emerytury osób przechodzących w tym czasie na emeryturę.

Dzięki nowym tablicom część emerytów będzie mogła wystąpić o przeliczenie wartości otrzymywanego co miesiąc świadczenia. Uprawnienie to nie dotyczy jednak wszystkich. Trzeba spełnić pewne kryteria, które publikujemy poniżej. ZUS informował o tym już w kwietniu.

Kto może wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury?

Ponowne przeliczenie emerytury jest możliwe także w sytuacji, gdy

  • pojawiły się jakieś nowe dokumenty, którymi nie dysponowaliśmy wcześniej, a mogą zostać uwzględnione przy ponownym obliczaniu wysokości świadczenia,
  • obecnie wnioskujący może udokumentować zarobki za lata poprzedzające moment przejścia na emeryturę lub rentę lub zarobki uzyskiwane już po przejściu na rentę lub emeryturę,
  • jeżeli już po przyznaniu świadczenia osoba pracowała lub opłacała składki odprowadzane na ubezpieczenie społeczne.

Ponownie przeliczać emeryturę mogą te osoby, które:

  • osiągnęły wiek emerytalny przed 31 marca 2022 roku;
  • osiągnęły wiek emerytalny już wcześniej nadal pracując, a składki były nadal odprowadzane do ZUS;
  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, a więc emerytury będą wyliczane według nowych zasad.

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury znajdziemy na oficjalnej stronie ZUS-u. Możemy go złożyć zarówno przez Internet, jak i osobiście w biurze ZUS-u.

Ponowne przeliczenie emerytury jest także możliwe, jeżeli emeryt kontynuuje pracę zawodową

Podjęcie pracy, także będąc już na emeryturze to nie tylko dodatkowe dochody w każdym kolejnym miesiącu. Podjęcie pracy przekłada się także na podwyższanie wartości emerytury wypłacanej z ZUS-u. Każdy kolejny rok pracy to emerytura wyższa o średnio 8%. Trzeba jednak pamiętać, że nie dotyczy to jednak osób otrzymujących emerytury z budżetu państwa.

Jeżeli emeryt pracuje, raz w roku można również przeliczyć świadczenie emerytalne. Odbywa się to poprzez wniesienie wniosku o ponowne ustalenie wysokości świadczenia poprzez odpowiednie doliczenie okresów składkowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu