Jest szansa na poprawienie wielu absurdalnych rozwiązań wprowadzonych ustawą określaną mianem Podatkowego Polskiego Ładu. najbardziej krzywdzące przedsiębiorców dotyczą zasad wyliczania składki zdrowotnej. Do podstawy, od której miałaby być naliczna nowe przepisy zakwalifikowały m.in. przychód ze sprzedaży samochodów wycofywanych z ewidencji środków trwałych.
Wychodząc naprzeciw postulatom biznesu w sprawie zbliżenia podstawy wymiaru składki zdrowotnej do dochodu podatkowego, resort finansów wprowadził zmiany w tym zakresie.
Zmiany dotyczą też sprzedaży środków trwałych, które dla potrzeb PIT były amortyzowane przed 2022 r.
Naprawianie Polskiego Ładu: remanent i przychody wyłączone z oskładkowania
Korzystne zmiany polegają na wyłączeniu z przychodów uwzględnianych przy obliczaniu składki zdrowotnej większości przychodów wolnych od podatku dochodowego w szerokim rozumieniu, czyli niepodlegających opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy PIT, jak i odrębnych przepisów, np. rozporządzeń o zaniechaniu poboru podatku. Zmiana pozwala na obliczenie dochodu na potrzeby składki zdrowotnej w sposób zbliżony do dochodu obliczanego dla celów podatku PIT, w tym [b]z uwzględnieniem tzw. różnic remanentowych.[/b]
Różnice remanentowe będą również uwzględniane przy obliczaniu miesięcznej składki zdrowotnej przez osoby sporządzające remanent w trakcie roku. To pozwoli na uwzględnienie stanu remanentu sporządzonego na 1 stycznia 2022 r., czyli takiego, w którym uwzględniono między innymi towary zakupione w 2021 r. Co istotne, w odniesieniu do roku 2022 przedsiębiorca nie będzie musiał zwiększać dochodu dla celów składki zdrowotnej, jeżeli remanent końcowy będzie wyższy od remanentu początkowego.
Naprawianie Polskiego Ładu: amortyzacja
Zmiany dotyczą też sprzedaży środków trwałych, które dla potrzeb PIT były amortyzowane przed 2022 r. Przychód z takiej operacji nie będzie doliczany do dochodu z działalność gospodarczej, na podstawie którego ustalana jest wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne.
