Na istnienie procederu uwagę parlamentarzysty zwrócili przedstawiciele Polskiego Komitetu Narodowego EPAL. To część międzynarodowej organizacji skupiająca największą liczbę producentów oraz firm zajmujących się naprawą palet certyfikowanych. Na polskim rynku 90 procent sprzedaży stanowią właśnie konstrukcje EPAL. To zastrzeżony znak towarowy.
Jak na łamach „Echa Dnia”, wyjaśniał Roman Malicki, prezes zarządu Polskiego Komitetu Narodowego EPAL, przestępczy mechanizm polega między innymi na nabywaniu palet wytwarzanych z drewna pochodzącego z nielegalnego źródła lub nabywaniu palet kradzionych lub ze sfałszowanym znakiem EPAL. - Na takich działaniach traci Skarb Państwa, ponieważ uszczupleniu ulegają wpływy budżetowe z tytułu wyłudzeń podatku VAT oraz podatku dochodowego - podkreślał Roman Malicki. Według wyliczeń Komitetu łączne straty wynoszą około 523 milionów złotych rocznie!
Roman Malicki w imieniu Komitetu EPAL złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw skarbowych przez właścicieli skupów palet. Prokuratura Regionalna w Gdańsku odmówiła jednak wszczęcia postępowania przygotowawczego z uwagi na ogólnikowość zawiadomienia.
- Otrzymałem informację, iż na początku września śledczy z Gdańska skierowali do Prokuratury Krajowej pismo, w którym wskazano na potrzebę poinformowania Ministerstwa Finansów o przedstawianych przez nas zjawiskach patologicznych na skupach palet prowadzących do uszczuplenia majątku Skarbu Państwa. To Ministerstwo jest organem władnym do podjęcia kroków i decyzji zmierzających do uregulowania i zapobiegania tej patologii - mówi Roman Malicki.
Sprawą zajmuje się cały czas poseł Dominik Tarczyński. - Od prokuratury oczekuję ścigania przestępców. Ale potrzebne są także zmiany, jeżeli chodzi o ustawodawstwo w zakresie zwrotnego podatku VAT, by uszczelnić system. Osobiście zajmę się pracami w Sejmie, aby ten problem, jak i wiele innych podobnych, wyeliminować z naszej gospodarki, a przez to bezpośrednio wpłynąć na zamożność Polaków - mówi Dominik Tarczyński. - Okazuje się, że Polska naprawdę może być zamożnym krajem, jeżeli tylko uszczelnimy system podatkowy - dodaje poseł.
Komitet przygotował projekt systemowych rozwiązań, które wyeliminują te negatywne zjawiska na rynku.
