Powstała pierwsza biosfera UNESCO, która obejmuje aż pięć krajów. Wszystkie znajdują się w Europie

Justyna Madan
Justyna Madan
Biosfera "Amazonka Europy" obejmuje aż pięć krajów
Biosfera "Amazonka Europy" obejmuje aż pięć krajów Unsplash.com
Utworzoną przez UNESCO biosferę nazwano „Amazonką Europy”. Jest to pierwsza na świecie taka biosfera, która obejmuje aż pięć różnych krajów. Rezerwat ma 700 km, a w jego skład wchodzą Austria, Słowenia, Chorwacja, Węgry i Serbia. Jego podstawą jest trasa wzdłuż rzek Mura, Drava i Dunaj.

Cel utworzenia „Amazonki Europy” jest jeden, za to bardzo ważny. Ten międzynarodowy wysiłek został poczyniony na rzecz ograniczenia zniszczeń ekologicznych. Z danych podanych przez Euronews wynika, że nowa biosfera jest największym chronionym obszarem rzecznym w całej Europie.

Biosfery są niezbędne jeśli chodzi o odnowę ekologiczną. Status chroniony przez UNESCO zapewnia bioróżnorodność obszaru.

Trzy rzeki i ochrona terenów

Podstawą „Amazonki Europy” jest trasa wzdłuż trzech rzek: Mura, Drava i Dunaj. Biosfera ma chronić tereny zalewowe, lasy, piaszczyste i żwirowe ławice, strome brzegi i rozlewiska. „Zaopiekuje się także ogromną liczbą gatunków zwierząt, w tym największym zagęszczeniem lęgowych bielików w Europie kontynentalnej” – wymienia Euronews.

Współpraca i zaangażowanie Austrii, Słowenii, Chorwacji, Węgier i Serbii na rzecz oznaczenia UNESCO trwała już od jakiegoś czasu. Proces rozpoczął się w 2009 roku. To wtedy rządy Węgier i Chorwacji podpisały wspólną deklarację o ochronie transgranicznego rezerwatu biosfery. Dwa lata później ministrowie środowiska wszystkich pięciu krajów złożyli deklarację na rzecz rezerwatu.

„W swojej strategii różnorodności biologicznej Unia Europejska zobowiązała się do ochrony 30% lądu i mórz w UE do 2030 r. Utworzenie rezerwatu Mura-Drava-Dunaj jest zgodne z ambicjami Europejskiego Zielonego Ładu” - powiedziała Claire Baffert, Senior Specjalista ds. Polityki Wodnej w Biurze Polityki Europejskiej WWF.

Wspólne zaangażowanie pięciu krajów traktowane jest jako dowód, że ochrona przyrody może zacierać granice i być korzyścią dla wszystkich.

Ochrona zagrożonej przyrody

Rzeka Mura jest siedliskiem najbogatszej różnorodności ryb w Słowenii. Aż 36 żyjących tutaj gatunków znajduje się na Czerwonej Liście Zagrożonych Gatunków Ryb IUCN. Mura jest jedynym systemem rzecznym w Słowenii, który nie jest podzielony na różne odcinki zaporami. Ryby mogą swobodnie migrować od Dunaju aż do Spielfeld na granicy austriackiej.

Europa zdegradowała do 90% obszarów zalewowych, dlatego tak ważna jest ich odnowa. „Komisja Europejska musi dopilnować, aby nadchodząca ustawa o odbudowie przyrody ustanowiła ambitne i wiążące cele w zakresie odtworzenia tych siedlisk, aby mogły one wykazać swój pełny potencjał, z korzyścią zarówno dla przyrody, jak i ludzi” – mówi Eva Hernandez, kierownik Living European Rivers w WWF.

Inne rezerwaty

Z bazy rezerwatów UNESCO wynika, że istnieje 714 rezerwatów biosfery w 129 krajach, w tym 21 obszarów transgranicznych. Istnieją również dwie biosfery międzykontynentalne - rozciągająca się po części Europy i Afryki jednolita biosfera Półwyspu Tingitane w Maroku i południowego Półwyspu Iberyjskiego w Andaluzji.

Do polskich rezerwatów biosfery wpisanych na listę rezerwatów biosfery UNESCO należą:

  • Rezerwat Biosfery Białowieża
  • Rezerwat Biosfery Babia Góra
  • Jeziora Mazurskie (wcześniej Jezioro Łuknajno)
  • Słowiński Rezerwat Biosfery
  • Trójstronny Transgraniczny Rezerwat Biosfery Karpaty Wschodnie: Polska-Słowacja-Ukraina
  • Transgraniczny Rezerwat Biosfery Karkonosze
  • Tatrzański Transgraniczny Rezerwat Biosfery
  • Rezerwat Biosfery Puszcza Kampinoska
  • Trójstronny Transgraniczny Rezerwat Biosfery Polesie Zachodnie: Polska-Ukraina-Białoruś
  • Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie
  • Transgraniczny Rezerwat Biosfery „Roztocze”
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu