Pozytywne dane za listopad

Pior Ludwiczak
Piotr Ludwiczak, Piotr Ludwiczak, Head of Research
Piotr Ludwiczak, Piotr Ludwiczak, Head of Research Dom Maklerski Michael/Ström
Dane za listopad 2016 r. można uznać za umiarkowanie pozytywne. Produkcja sprzedana przemysłu oraz sprzedaż detaliczna zanotowały dodatnie dynamiki wzrostu w skali roku oraz ich odczyty były wyższe od konsensusu. Lepszy od oczekiwań rynku, mimo ujemnej dynamiki w skali roku, był również odczyt produkcji budowlano-montażowej. Dodatkowo, w analizowanym miesiącu ceny utrzymały się na poziomie sprzed roku, co tym samym przerwało 28-miesięczny okres deflacji.

W listopadzie 2016 r. pozytywnie zaskoczyła produkcja sprzedana przemysłu. Odczyt w cenach stałych niewyrównany sezonowo w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób wzrósł o 3,3 proc. w skali roku oraz o 1,9 proc. w porównaniu z październikiem 2016 r. Konsensus rynkowy zakładał wzrost o odpowiednio 1,8 proc. r/r oraz 0,1 proc. m/m. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa wzrosła o 3,0 proc. w skali roku oraz 2,1 proc. w skali miesiąca. Największy wzrost sprzedaży w skali roku miał miejsce w produkcji mebli (12,2 proc.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (10,5 proc.) oraz wyrobów z metali (9,0 proc.). Z kolei największy spadek produkcji w porównaniu do listopada 2015 r. dotyczył napraw, konserwacji oraz instalacji maszyn i urządzeń (-21,9 proc. r/r) oraz wydobycia węgla kamiennego i brunatnego (-10,8 proc.).

Również dynamika produkcji budowlano-montażowej była w listopadzie 2016 r. wyższa od konsensusu. Produkcja wyrażona w cenach stałych niewyrównana sezonowo w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób spadła o 12,8 proc. w skali roku oraz wzrosła o 5,4 proc. w porównaniu z miesiącem wcześniej. Konsensus rynkowy zakładał spadek o 18,9 proc. r/r. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa spadła o 13,2 proc. r/r oraz wzrosła o 6,7 proc. m/m.

W okresie od stycznia do listopada br. oddano do użytkowania 143 316 mieszkań, tj. o 10,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Liczba rozpoczętych budów w ciągu pierwszych jedenastu miesięcy 2016 r. wyniosła 161 732, tj. o 3,7 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Liczba wydanych pozwoleń na budowę lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym, wzrosła do 190 034, czyli o 10,9 proc. więcej niż w pierwszych jedenastu miesiącach 2015 r.
W przypadku wyników deweloperów mieszkaniowych mieliśmy do czynienia ze wzrostem dynamiki oddanych mieszkań. W ciągu pierwszych jedenastu miesięcy br. deweloperzy przekazali 68 932 mieszkań, tj. o 26,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Dla przypomnienia, wzrost liczby przekazanych mieszkań przez deweloperów w okresie styczeń – październik 2016 r. wyniósł 26,4 proc. w porównaniu do tych miesięcy w 2015 r.

Natomiast spadek dynamiki wzrostu nastąpił w dwóch pozostałych kategoriach. Do listopada br. deweloperzy rozpoczęli budowę 78 109 mieszkań, tj. o 0,2 proc. mniej niż w pierwszych 11 miesiącach 2015 r. (+1,3 proc. r/r w okresie styczeń – październik br.). Z kolei liczba pozwoleń na budowę uzyskanych przez deweloperów lub dokonanych przez nich zgłoszeń z projektem budowlanym wyniosła 94 053, tj. o 7,7 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej (+8,1 proc. r/r narastająco do października br.).

W analizowanym miesiącu mieliśmy do czynienia z ustabilizowaniem się stopy bezrobocia na poziomie 8,2 proc., czyli tyle samo co miesiąc wcześniej. Odczyt ten był o 0,1 pkt. proc. wyższy od oczekiwań rynkowych. Rok wcześniej stopa bezrobocia wyniosła 9,6 proc. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wzrosła w ciągu miesiąca o 0,4 proc. (tj. o 5,7 tys.) do 1 313,6 tys. oraz spadła w ciągu roku o 14,2 proc. (tj. o 217,0 tys.).

W listopadzie br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób wyniosło 5 791,5 tys. osób, co oznacza wzrost o 3,1 proc. w skali roku. Natomiast przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło do 4 329,71 zł miesięcznie, tj. o 4,0 proc. r/r.

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych po 28 miesiącach deflacji z rzędu nie był ujemny. W listopadzie 2016 r. ich poziom był taki sam jak rok wcześniej, natomiast w skali miesiąca był wyższy o 0,1 proc. Największy wpływ na inflację ogółem na przestrzeni miesiąca miały wyższe ceny żywności (+0,5 proc.) oraz rekreacji i kultury (+0,3 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,11 pkt. proc. i 0,02 pkt. proc. Niższe ceny w zakresie transportu (-0,4 proc.) oraz odzieży i obuwia (-0,3 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,03 pkt. proc. i 0,02 pkt. proc.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w listopadzie 2016 r. o 7,4 proc. w skali roku, natomiast w porównaniu z październikiem 2016 r. sprzedaż była niższa o 3,4 proc. Znaczący wzrost sprzedaży odnotowano w tekstyliach, odzieży i obuwiu (+16,0 proc. r/r) oraz żywności, napojach i wyrobach tytoniowych (+13,0 proc. w skali roku). Z kolei sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła o 6,6 proc. r/r oraz spadła o 3,3 proc. m/m. Konsensus rynkowy zakładał wzrost sprzedaży detalicznej w cenach bieżących na poziomie 4,8 proc. w skali roku oraz spadek w skali miesiąca równy 4,7 proc.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie