Pracownicy mają pomysły na ekologiczne budowanie, firma je wdraża

Zbigniew Biskupski AIP
mat. prasowe
Budimex w poszukiwanie ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań zaangażował swoich pracowników. W 2016 roku firma zorganizowała konkurs „Premia za energię”, w którym pracownicy zgłaszali pomysły na to, jak zorganizować zaplecze budowy w sposób przyjazny środowisku i energooszczędny. To był strzał w dziesiątkę, ponieważ zgłoszone w konkursie projekty były nie tylko kreatywne, ale odpowiadały na rzeczywiste potrzeby budów.

Taki cel postawił sobie Budimex. W poszukiwanie ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań zaangażował swoich pracowników. W 2016 roku firma zorganizowała konkurs „Premia za energię”, w którym pracownicy zgłaszali pomysły na to, jak zorganizować zaplecze budowy w sposób przyjazny środowisku i energooszczędny.

Chcąc wdrożyć w życie ideę ekologicznego zaplecza, Budimex zaprosił do współpracy Touax, który od lat dostarcza firmie tymczasowe biura na budowy. Muszą być one wyposażone w ogrzewanie, klimatyzację czy węzeł sanitarny. Wymagają również dobrego oświetlenia. To oznacza duże zużycie energii. A w przypadku budów, szczególnie drogowych, których zaplecze często oddalone jest od miejsc zasilania, jedynym źródłem prądu staje się agregat.

Ekologiczny budynek to efekt finalny procesu budowalnego. Ale w ekologicznym budownictwie chodzi o coś więcej. Już na etapie samej budowy należy dołożyć wszelkich starań, by zminimalizować jej negatywny wpływ na środowisko.

Budimex zdecydował się przetestować 7 zaproponowanych przez pracowników pomysłów. Jeszcze w tym roku na jednej z jego toruńskich inwestycji stanie 27 kontenerów, które Touax wyposaży w:

Zasilanie panelami fotowoltaicznymi
Dzięki temu kontener może być częściowo samowystarczalny, bo „zielona” energia ze słońca pozyskana tą drogą to około 4 MWh w ciągu roku.
Przeszklenia, które dając dostęp naturalnego źródło światła
Aby maksymalnie doświetlić korytarze zaproponowano wykorzystanie przeszklonych ścian działowych – kontenery Touax pozwalają bowiem na realizację takich projektów. W rezultacie, oprócz korzyści natury energetycznej, zapewniono pracownikom większy komfort pracy.

Wiatrołapy minimalizujące straty ciepła
Instalacja wiatrołapów ma na celu eliminację przeciągów i wymianę powietrza w kontenerze. Zapewnia zwiększenie komfortu cieplnego, ale także ograniczenie hałasu dochodzącego z placu budowy.

Oświetlenie LED, jako standard
Kolejnym eko-rozwiązaniem zaproponowanym w ramach konkursu było zastosowanie oświetlenia LED, jako standardu. W porównaniu do obecnie stosowanego jarzeniowego, pozwala ono na oszczędności energii rzędu 17 proc. (o 14 kWh mniej przez rok na 1 lampie).

Zbliżeniowo aktywowane baterie umywalkowe
Rozwiązanie to pozwala znacznie zmniejszyć zużycie wody i energii potrzebnej na jej podgrzanie.

Listwy zasilające z wyłącznikiem stand-by
Następnym pomysłem możliwym do wdrożenia w kontenerach Touax są listwy zasilające z wyłącznikiem stand-by, które redukują zużycie prądu.
Dodatkowo na wniosek pracowników Budimeksu Touax ustawi tak kontenery, by zminimalizować liczbę ścian zewnętrznych, co również ma istotny wpływ na straty energetyczne.

Czytaj też:
W końcu nastąpią długo oczekiwane zmiany w prawie spółdzielczym. Łatwiej będzie wykupić mieszkanie i...

Z powyższych rozwiązań płyną nie tylko korzyści dla środowiska i wizerunku firm, ale również wymierne oszczędności. Z szacunków wynika, że zużycie energii elektrycznej dla kontraktu korzystającego z ok. 50 kontenerów przez 24 miesiące przyniesie oszczędności rzędu od 50 do 75 MWh.

- Nie wahaliśmy się z przyjęciem zaproszenia Budimeksu do współpracy przy takim projekcie. To dla nas bardzo inspirujące doświadczenie. Poza tym działania na rzecz ochrony środowiska wpisują się w strategię Touax. Mamy nadzieję, że ekologiczne rozwiązania wypracowane wspólnie z Budimeksem będziemy mogli wdrożyć również w przypadku innych naszych projektów – podkreśla Jakub Łazowy, dyrektor handlowy Touax.

Michał Siepsiak, lider projektu ekologicznego zaplecza w Budimeksie dodaje: - Promocja rozwiązań pozwalających na pozyskiwanie energii pochodzącej z natury jest bardzo ważna. Właśnie w tym celu wspólnie z firmą Touax zrealizowaliśmy nasz projekt. Wierzymy, że będzie on początkiem nowego trendu na eko-budowanie, bo taka forma działania nie tylko pozwala obniżyć koszty inwestycji, ale także chroni środowisko naturalne. Poza tym Budimex jako lider branży budowlanej jest zobowiązany do wytyczania nowych kierunków i promowania wyższych standardów – podsumowuje.

Ścisła współpraca partnerów biznesowych przy projekcie zaowocowała tym, że Touax sprostał wysoko postawionym oczekiwaniom w odniesieniu do zaplecza budowy a działania Budimeksu zaangażowały kolejną firmę w promowanie proekologicznych i innowacyjnych rozwiązań.

Obejrzyj wideo:

60 sekund biznesu: Bycie eko w biznesie opłaca się nie tylko konsumentom

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu