Premier Tusk pilnie proszony o interwencję. Chodzi o sytuację w kluczowej polskiej spółce

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Związki zawodowe z Grupy Azoty Puławy proszą premiera Donalda Tuska o "natychmiastową interwencję" z powodu złej sytuacji w spółce - wynika z pisma związkowców do szefa rządu.
Związki zawodowe z Grupy Azoty Puławy proszą premiera Donalda Tuska o "natychmiastową interwencję" z powodu złej sytuacji w spółce - wynika z pisma związkowców do szefa rządu. fot. PAP/Radek Pietruszka
Związki zawodowe działające w ramach Grupy Azoty Puławy zwróciły się z apelem do premiera Donalda Tuska, prosząc o "natychmiastową interwencję" w związku z trudną sytuacją, w jakiej znalazła się spółka. W liście otwartym do szefa rządu, związki wyraziły swoje głębokie zaniepokojenie obecnym stanem Zakładów Azotowych Puławy, opisując go jako "dramatyczny" i znajdujący się "o kilka milimetrów nad przepaścią".

W liście podkreślono, że za obecną sytuację odpowiadają zarówno błędy w zarządzaniu firmą na przestrzeni ostatnich lat, jak i czynniki zewnętrzne, takie jak pandemia COVID-19 oraz konflikt zbrojny na Ukrainie. Związkowcy zwrócili uwagę na problemy, które według nich, powinny być przedmiotem interwencji państwa polskiego, w tym na "niekontrolowany import rosyjskich nawozów" oraz import tworzyw nieobciążonych kosztami klimatycznymi, co przyczynia się do pogłębiania kryzysu ekonomicznego spółki.

Dodatkowo, związki zawodowe wyraziły swoje niezadowolenie z decyzji zarządu Grupy Azoty Puławy o wypowiedzeniu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP) z 22 marca 2006 roku, co stało się przedmiotem zastrzeżeń w liście z 5 września. Zamiar ten, ogłoszony przez zarząd 29 sierpnia, spotkał się z niezgodą ze strony związków, które podkreśliły, że jest to sprzeczne z umową społeczną zawartą w 2014 roku.

Zarząd Grupy Azoty Puławy, reprezentowany przez wiceprezesa Huberta Kamolę, wskazał, że negocjacje w sprawie ZUZP były prowadzone, jednak nie udało się osiągnąć porozumienia. Kamola podkreślił również znaczenie optymalizacji kosztów, w tym wynagrodzeń, w kontekście negocjacji z bankami i dążenia do stabilizacji finansowej spółki.

W pierwszym kwartale 2024 roku, Grupa Azoty Puławy odnotowała skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 902 milionów złotych, co stanowi spadek w porównaniu do poprzedniego roku. Wynik EBITDA oraz strata netto również wskazują na trudności finansowe, przed jakimi stoi spółka.

Grupa Azoty, do której należą Zakłady Azotowe w Puławach, jest drugim co do wielkości producentem nawozów azotowych i wieloskładnikowych w Unii Europejskiej. Grupa produkuje również szereg innych produktów, w tym melaminę, poliamid czy biel tytanową. W skład Grupy Azoty wchodzą także inne spółki, takie jak Grupa Azoty Police czy Grupa Azoty Kędzierzyn.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska w tym wyścigu wygrywa z Niemcami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu