Andrzej Duda, podsumowując polsko-austriackie forum ekonomiczne „Green Future”, zaczął od podziękowań dla wszystkich „których praca przyczyniła się do zorganizowania dzisiejszego forum”.
– Wierzę w to głęboko, że przyczyni się ono do naszych przyszłych relacji, przede wszystkim tych gospodarczych, ale także i społecznych. (…) Cieszę się, że spotykamy się w tym zacnym gronie, mogąc prowadzić dialog na temat dalszego rozwoju polsko-austriackich relacji gospodarczych – mówił.
Prezydent podkreślił, że z prezydentem Austrii rozmawiał też o dalszym rozwoju relacji politycznych.
– Wierzę w to, że wizyta pana prezydenta w naszym kraju przyczyni się do tego, że kontakty pomiędzy nami jako prezydentami, pomiędzy naszymi rządami, będą jeszcze bardziej intensywne, co będzie owocowało także jeszcze bardziej sprzyjającymi warunkami współpracy gospodarczej i na wszelkich innych polach. Liczę, że dzisiejsze wydarzenie będzie stanowiło asumpt do dalszej intensyfikacji relacji ekonomicznych i międzyludzkich – wskazał.
Andrzej Duda podkreślił, że Austria pozostaje jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski, pomimo negatywnych skutków pandemii COVID-19.
– Nasze relacje wykazały się stabilnością i odpornością na ten kryzys. Wzajemne obroty w ubiegłym roku osiągnęły prawie 8,5 miliarda euro. Z satysfakcją odnotowuję znaczącą aktywność austriackich inwestorów w Polsce. Liczę też na dalszy wzrost liczby projektów inwestycyjnych polskich przedsiębiorców w Austrii. Chciałbym, aby wolumen tej wzajemnej wymiany i handlowej, i inwestycyjnej stale wzrastał. Jestem przekonany, że w obu naszych krajach i społeczeństwach, i gospodarkach z całą pewnością jest taki potencjał. Wiem, że obok już istniejących obszarów współpracy, Polska i Austria mogą znaleźć jeszcze wiele nowych pól gospodarczej synergii i komplementarności. Olbrzymi potencjał dostrzegam zwłaszcza w dziedzinie szeroko rozumianych zielonych technologii – powiedział polski prezydent.
Prezydent zauważył, że „dziś, kiedy przystępujemy do odbudowy naszych gospodarek, po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19, mądre decyzje inwestycyjne mają i będą miały kluczowe znaczenie”.
– Doskonałą dźwignią wspierającą zielony wzrost gospodarczy jest cyfryzacja. Nie mam wątpliwości, że poprzez zielone inwestycje możemy odwrócić proces utraty bioróżnorodności oraz budować czystą ekologiczną i sprzyjającą ochronie klimatu gospodarkę, inwestując w zielone miejsca pracy oraz innowacje zbudujemy lepszą przyszłość oraz zapewnimy przyszłym pokoleniom bardziej zrównoważony rozwój – mówił.
Podkreślił, że zależy mu, aby polsko-austriacka współpraca w zakresie nowych technologii, oprócz wymiaru dwustronnego, wykorzystywała również potencjał drzemiący w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
– Świetnym instrumentem ułatwiającym realizację tego celu jest powstała w 2016 roku inicjatywa Trójmorza, obejmująca 12 państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym, w tym również Polskę i Austrię. Celem inicjatywy Trójmorza jest jak najlepsze wykorzystanie potencjału gospodarczego naszej części Europy, poprzez stworzenie przede wszystkim lepszych, nowoczesnych, wewnętrznych połączeń infrastrukturalnych, zwłaszcza w zakresie infrastruktury komunikacyjnej i bezpieczeństwa energetycznego. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że komunikacja ma kluczowe znaczenie dla rozwoju biznesu. Tam, gdzie da się dojechać nowoczesną drogą tam, gdzie da się dostarczyć towary szybkimi i nowoczesnymi pociągami, tam jest dobre miejsce do tego, by robić biznes, tam zawsze znajdą się konsumenci. Tam – krótko mówiąc – można liczyć na szerokie możliwości rozwojowe – mówił.
