Ostatnie dwa dni sierpnia będą chłodne i z opadami deszczu
Pogoda na poniedziałek 30 sierpnia 2021
Nie ma dziś co liczyć na poprawę pogody. Będzie jeszcze chłodniej niż wczoraj, a sobota - choć bez upałów - na tle tego co będzie się dziś z aurą działo, będzie się wydawała dniem całkowicie pogodnym.
W poniedziałek 30 sierpnia nad niemal całą Polską zawisną chmury deszczowe i poleje się z nich woda. Najwcześniej lać będzie na Podkarpaciu i w Małopolsce, a z upływem dnia strefa deszczowa przesuwać się będzie na północ Polski, w kierunku Pomorza i Ziemi Lubuskiej.
W centralnej części Polski, na Mazowszu i Kujawach oraz na południowej części Mazur padać będzie przez cały poniedziałek.
Wszędzie chłodno, temperatury 14-16 stopni, a w najcieplejszych godzinach dnia - maksymalnie 17 stopni
Czy wrzesień będzie przedłużeniem lata?
I tu dobra wiadomość. Zapowiadane są wysokie temperatury i mało opadów.
Prognozy długoterminowe na wrzesień i początek jesieni wskazują, że nie musimy się obawiać gwałtownego załamania pogody. Pierwsza połowa września ma być słoneczna i gorąca, gorzej zacznie się robić pod koniec miesiąca. W całej Polsce pogoda będzie sprzyjać, choć najcieplej ma być na południu kraju.
WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!
Letni początek września
Pogoda na wrzesień 2021 zapowiada się optymistycznie. Jak wskazują prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, zarówno temperatura, jak i suma opadów będą mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Co to oznacza? Pomiary dokonywane od 1991 roku wskazują, że w Krakowie typowa wrześniowa temperatura wynosi ok. 13-14 stopni, co określane jest jako temperatura w normie wieloletniej. Zgodnie z tą informacją, tegoroczny wrzesień upłynie nam pod znakiem kilkunastostopniowych temperatur oraz niezbyt obfitych opadów. Jak podają Fani Pogody, powołując się na modele prognostyczne CFS, Kraków znajdzie się w obszarze miejsc, gdzie wrześniowe temperatury będą najcieplejsze: Według najnowszej prognozy modelu CFS, wrzesień 2021 najcieplejszy będzie na południu i wschodzie kraju. Natomiast najchłodniej powinno być na zachodzie i północy, gdzie temperatura ma być w normie, a nawet lekko poniżej normy. Są to jednak wartości uśrednione dla całego miesiąca. Zatem cały miesiąc nie powinien być tak chłodny, bądź w normie na tym obszarze.
WAŻNE. Jak i kiedy zaatakuje nas czwarta fala COVID-19. Wszy...
Jesienne chłody zgodnie z kalendarzem
Cała pierwsza połowa września powinna być słoneczna i niemal bezchmurna. Na ten moment opady zapowiadane są jedynie na ostatni września, gdy przyjdzie do nas astronomiczna jesień.
Właśnie w ostatni tydzień września odczujemy zmianę temperatury i pory roku - temperatury spadną do 14-15 stopni, zwiększy się liczba pochmurnych i deszczowych dni.
Źródło: AIP (Agencja Informacjna Polska Press)
