Ostatni moment na jesienny zabieg herbicydowy. Wykorzystaj okno pogodowe

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Materiały prasowe Innvigo
Ponieważ pszenica ozima została zasiana późno, wielu rolników nie zdążyło jeszcze pozbyć się chwastów jesienią. Eksperci tłumaczą, że jesienne opryski są znacznie skuteczniejsze niż wiosenne, bo wiosną często przeszkadza pogoda. Dlatego warto się pospieszyć i spryskać pola, zanim zrobi się za zimno. W najbliższych dniach ma być ciepło, około 8-10 stopni, a to idealna temperatura dla herbicydów

Spis treści

Zgodnie z prognozami pogody, w najbliższych dniach spodziewane jest ocieplenie, przy czym temperatura około 8-10 stopni Celsjusza stwarza optymalne warunki do działania substancji aktywnych herbicydów.

Ciepła jesień opóźniła siew pszenicy ozimej, a teraz trzeba szukać szansy na zabieg herbicydowy

Tegoroczna jesień była wyjątkowo ciepła, szczególnie na początku. Takie ciepłe jesienie stają się ostatnio coraz bardziej normalne. Choć nie było tak gorąco jak w zeszłym roku, to i tak rolnicy mieli przez to sporo problemów.

Intensywne opady deszczu i wysoka wilgotność gleby, zwłaszcza we wrześniu, znacząco utrudniły siew zbóż ozimych. Sytuację pogorszyły powodzie, które dotknęły południową część Polski, w tym regiony rolnicze Opolszczyzny i Dolnego Śląska. W konsekwencji, siewy były często opóźnione i trwają jeszcze do dziś, w połowie listopada.

Na polach, na których siew pszenicy przeprowadzono wcześniej, zabiegi herbicydowe zostały już w większości przypadków wykonane, co jest korzystne dla upraw. Jednak znaczna część rolników w różnych regionach kraju dopiero planuje zastosowanie herbicydów.

Wykorzystaj ocieplenie w pogodzie w drugiej połowie listopada na zabiegi w pszenicy

Zabiegi przeciw chwastom trzeba zrobić jak najszybciej– radzi Marcin Bystroński, Menedżer ds. upraw rolniczych w firmie INNVIGO. – Nie wiadomo, kiedy przyjdą mrozy i spadnie śnieg, a wtedy aplikowanie herbicydów już nie będzie miało sensu. Z kolei wiosną problemem bywa sam wjazd w pole. Z powodu dostępności wody w glebie chwasty wtedy szybko rosną, zboża też są w coraz bardziej zaawansowanych fazach rozwojowych. Dlatego odkładanie użycia herbicydów dopiero na wiosnę nie jest dobrą strategią. Nawet jeśli po jesiennych zabiegach dojdzie do wtórnych wschodów niektórych chwastów, lepiej zrobić poprawkę niż zabieg na ich pełną gamę.

Zgodnie z prognozami meteorologicznymi, druga połowa listopada przyniesie w całym kraju wzrost temperatur. Oczekuje się, że termometry wskażą od 8 do 10 stopni Celsjusza, a miejscami nawet więcej. Takie warunki atmosferyczne są idealne dla skutecznego działania środków stosowanych jesienią w ochronie roślin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu